سنسور فشار هوای مانیفولد | Manifold Absolute Pressure MAP

آموزش تعمیرات ای سی یو | آموزش تعمیرات ایسیو


سنسور فشار هوای مانیفولد | Manifold Absolute Pressure MAP

سنسور فشار هوای مانیفولد ، وظیفه دارد که فشار هوای مانیفولد و یا فشار هوای ورودی به موتور را اندازه گیری کرده و به واحد کنترل الکترونیکی ( ECU ) ارسال کند و واحد کنترل الکترونیکی نیز از طریق اطلاعات این سنسور مقدار جرم هوای ورودی به موتور را مورد محاسبه قرار داده و مقدار پاشش سوخت و آوانس جرقه را تعیین می کند . بنابراین یکی از سنسورهای تاثیر گذار در سوخت و آوانس ریتارد جرقه ، سنسور فشار هوای مانیفولد می باشد .

مانیفولد | سنسور فشار هوای مانیفولد | آموزش ایسیو
مانیفولد | سنسور فشار هوای مانیفولد

اساس کار سنسور فشار هوای مانیفولد یا مپ سنسور :

سنسور فشار هوای بر اساس یک نوع مقاومت متغییر فشاری یا مکشی ( پیزو الکتریک ) عمل می کند . یعنی با افزایش و کاهش فشار هوای مانیفولد ، مقدار مقاومت تغییر می کند . فشار هوا در ارتفاعات نسبت به سطح دریا متفاوت بوده و این باعث می شود که هر چه ارتفاع از سطح دریا بیشتر شود ، فشار هوا کاهش یابد و بلعکس . به همین خاطر بعضی از کارشناسان سنسور فشار هوا را به نام سنسور ارتفاع سنج می نامند .


دوره تخصصی تعمیرات ایسیو

اگر علاقمند به گذراندن دوره آموزش تعمیرات ایسیو هستید ، می توانید با شماره های 09120732297 یا 02166363082 تماس بگیرید و یا فرم انتهای این مطلب را پر کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند . 


با وجود این سنسور در خودروهای انژکتوری ، مشکلی که در خودروهای کاربراتوری در اثر تغییر ارتفاع به وجود می آمد و باعث لرزش و بد کار کردن موتور می شده و حتی در بعضی مواقع باعث خاموش شدن خودرو می شد ، بر طرف شده و خودرو در مناطق مختلف به راحتی روشن شده و موتور منظم کار می کند .

منحنی تغییرات فشار هوا در مانیفولد | پارسیان صنعت خودرو

مکان نصب مپ سنسور :

سنسور فشار هوا بطور کلی در مسیر هوای ورودی به موتور قرار می گیرد .

  • که در بعضی از خودروهای انژکتوری قدیمی ( چند سال قبل ) یا روی سینه موتور ( مانند پراید کیا ) و یا در جلوی خودرو در سینی رادیاتور ( مانند پژو 405 ، سمند ) نصب می شد و با یک شیلینگ به مانیفولد هوا وصل می شد .
  • در خودروهای جدید انژکتوری ( طرح ساژم – زیمنس – بوش و … ) سنسور فشار هوا با سنسور دمای هوا بصورت یکپارچه ( در یک قالب ) بر روی مانیفولد ( مخزن آرامش ) نصب می شود و بطور مستقیم فشار و دمای هوا را از مانیفولد هوا بدون نیاز به شیلنگ دریافت می کند . امروزه به دلیل مزایای فراوانی که این طرح دارد در اکثر خودورهای انژکتوری مانند : پراید ( ساژم و زیمنس ) – پژو 206 ، 405 ، زانتیا و … استفاده می شود .

در آموزش بعدی نحوه عیب یابی مانیفولد به وسیله دیاگ و مولتی متر را بررسی خواهیم کرد .


پارسیان صنعت خودرو برگزار کننده دوره های تخصصی آموزش تعمیرات ecu در ایران
متد نوین – 100% تضمینی – 130 ساعت آموزش – 10 شب خوابگاه رایگان – ارائه مدرک رسمی از QAL انگلستان

جهت کسب اطلاعات بیشتر فرم زیر را پر کنید !

ثبت نام

ثبت نام دوره های آموزشی ایسیو و الکترونیک خودرو
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست