با دستگاه داینو یا داینومومتر آشنا شوید!

داینو چیست ؟

یکی از اصطلاحاتی که این روزها در حوزه خودرو با آن مواجه می‌شویم اصطلاح داینو، تست داینامومتر، دستگاه داینو و اصطلاحات مربوط به آن است. داینو که به آن داینامومتر نیز گفته می‌شود و یا به زبان لاتین به شکل Dynamometer  خود را نشان می‌دهد عنوان یک ابزار و یا وسیله خاص است. البته بیشتر افراد دستگاه داینامومتر را با عنوان دستگاه داینو می‌شناسند. این سیستم‌ها در میان تیونرها و یا مکانیک‌های خودرو و یا کارشناسان فنی به عنوان یک ابزار تشخیصی، کاربردها و مصارف زیادی را به خود اختصاص داده و یا از آن‌ها به منظور راهکاری ویژه و مناسب برای اندازه گیری نتایج تغییرات عملکرد خودروها استفاده‌های زیادی به عمل می‌آید.

از این تجهیزات تخصصی، به منظور تست ریمپ ایسیو و یا کامپیوتر خودروها استفاده کرده و یا به اندازه گیری گشتاور، قدرت اسب و دور موتور موتورهای دوار دست می‌زنند.

پس بسیاری از افرادی که به نحوی با خودروها، تعمیر ایسیو و تست ریمپ ایسیو و … سر و کار دارند با این ابزار به میزان کافی آشنایی داشته و نحوه عملکرد و کارایی آن را به خوبی می‌شناسند.

در حالی که ممکن است سایر افراد با این ابزار چندان آشنایی نداشته باشند. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به این موضوع اشاره کنیم که داینو چیست و چه عملکرد، مصارف و ویژگی‌ها و انواعی دارد. پس اگر شما هم در این زمینه دغدغه‌ای دارید و یا با پرسشی مواجه شده‌اید با ما همراه باشید.

خرید داینو

اگر قصد خرید دستگاه داینو دارید می توانید وارد لینک زیر شوید و با شماره های قرار داده شده در صفحه با واحد فروش تماس بگیرید ( مجموعه ما تست داینو انجام نمی دهد )

دستگاه داینو و گراف آن

دستگاه داینو و اساس کار و عملکرد آن

همان‌طور که پیش از این نیز اشاره شد از این وسیله برای تست ریمپ در ایسیو استفاده شده و پارامترهایی از قبیل گشتاور، قدرت اسب و دور موتور یک موتور دوار را اندازه می‌گیرند.

از سوی دیگر اساس کار و نحوه عملکرد این ابزار به گونه‌ای است که قادر است بیشینه و یا حداکثر قدرت سر چرخ‌های یک خودرو را به خوبی مورد سنجش و ارزیابی قرار دهد. به طور خلاصه می‌توان گفت با استفاده از این ابزار می‌توان به طور کاملاً همزمان چند پارامتر بسیار مهم، مانند گشتاور، سرعت و قدرت یک موتور مکانیکی را اندازه گرفت.

داینامومتر در مصارف دیگری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای نمونه شما می‌تواند از این ابزار خاص در فرآیند کالیبراسیون و یا کالیبره کردن موتورها و یا کنترل کننده‌های موتور استفاده کرده و یا آن‌ها را در حوزه پژوهش‌های بسیار دقیق در زمینه رفتارهای احتراقی به کار گیرید.

علاوه بر بررسی گشتاور و یا نیوتن‌ متر، توان و یا اسب بخار و سرعت چرخش و یا رمپ موتور خودرو می‌توان از دستگاه داینامومتر برای بررسی و تست همین پارامترها در موتورسیکلت‌ها و یا موتورهای الکتریکی و دیگر محرک‌های اولیه و چرخان استفاده کرد.

در این سیستم‌ها تمامی محاسبات به وسیله برخی از ملحقات الکترونیکی انجام شده و سپس نتایج به دست آمده به شکل یک گراف و یا نمودار به نمایش در می‌آید. به طور کلی می‌توان گفت در تست داینو قدرت موتور یک خودرو، گشتاور و دور واقعی آن در شرایطی شبیه سازی شده و طبیعی اندازه گیری و ارزیابی می‌گردد.

بدین شکل که خودروی شما را به شکلی مهار شده بر روی یک غلتک بزرگ جای می‌دهند. بعد از آن لازم است خودرو با دقتی فراوان و با قدرتی بسیار بالا با برخی از تسمه‌های خاص و یا طناب‌های مخصوص این کار به اندازه کافی مهار و محکم شود.

چرا که این امکان وجود دارد که خودرو به صورت در جا و با سرعتی بسیار بالا به صورت ناگهانی از جای خود رها شده و با آسیب‌ها و یا خطراتی مواجه شوید. در واقع مهار کردن خودرو هیچ گونه تاثیری بر شیوه عملکرد موتور آن ایجاد نخواهد کرد.

پس از مهار کافی خودرو با استفاده از تجهیزات مخصوص این کار راننده پشت خودرو سعی خود را به کار خواهد گرفت تا با فشاری بالا خودرو را به سمت جلو هدایت کند. در مرحله اول این فرایند سعی می‌شود خودرو با دور موتور پایین مورد سنجش و ارزیابی قرار بگیرد.

در این صورت متخصصان می‌توانند به این نکته پی ببرند که شرایط موتور خودروی شما از پایداری کافی برخوردار شده یا خیر. بعد از این گام آزمون اصلی و پر فشار آغاز خواهد شد که طی آن بیشترین میزان فشار به موتور وارد می‌شود.

با توجه به آنچه گفته شد می‌توان این طور نتیجه گرفت که آزمایش و یا تست داینو در این معنا به کار می‌رود که موتور خودروی شما در حالی که به یک دستگاه خاص اتصال دارد و با استفاده از مقدار مقاومت کنترل شده با نیروی خودش کار کند.

مقاومتی که به طور معمول به شکل ترمز آبی و یا ترمز الکتریکی اعمال می‌گردد. در حالت معمول مقدار این مقاومت را با واحد نیوتن متر و یا فوت پوند بیان کرده و مورد سنجش قرار می‌دهند .طی این فرایند متخصصان خودروها قادر به دستیابی به اطلاعات بسیار ارزشمند و کاربردی در حوزه خودروی شما خواهند شد.

پس می‌توانند با استفاده از اطلاعات به دست آمده پیشرانه شما را بهینه سازی نموده و نحوه عملکرد آن را ارتقا دهند.

 

همچنین ببینید : آموزش تعمیرات ایسیو و آموزش ریمپ ایسیو را چگونه از صفر تا صد بیاموزیم ؟

 

انواع دستگاه داینو

به طور کلی می‌توان از دو نوع اصلی دستگاه داینو نام برد. این دو دستگاه تفاوت عمده‌ای با یکدیگر ندارند و تنها تفاوت میان آن‌ها این است که هر کدام می‌توانند قدرت موتور خودرو را بر روی موتور آن و یا بر روی چرخ‌های اتومبیل تست و آزمایش نمایند.

از دستگاه داینامومتر به عنوان پایه تست موتور نیز یاد می‌شود. دو نوع اصلی این سیستم‌ها عبارتند از Engine Dyno  و Chassis Dyno که می‌توان آن‌ها را دستگاه داینامومتر موتور و دستگاه داینامومتر شاسی ترجمه کرد.

در معاینه فنی خودروها کارشناسان این کار از نمونه‌هایی از دستگاه‌های داینامومتر استفاده می‌کنند که به سیستم نوسان چرخ مجهز شده و می‌توانند آزمایشات مربوط به تعلیق، آلایندگی، ترمز و … را به سرانجام برسانند.

در حالی که برخی از این سیستم‌ها از ساختار معمولی‌تری برخوردار شده و از آن‌ها تنها به منظور سنجش و یا تنظیم توان خودرو استفاده کرده و خودروها پس از قرار گرفتن بر روی آن‌ها می‌توانند با بیشترین میزان قدرت و سرعت کار کنند.

به طور کلی و در مواقعی که بخواهند به بررسی سلامت موتور یک خودرو و یا گیربکس آن اقدام نمایند می‌توانند از این دستگاه‌ها و تست مخصوص آن‌ها استفاده کرده و سپس به محاسبه گشتاور دست بزنند تا از سالم بودن موتور خودرو اطمینان خاطر کافی پیدا کنند.

پارامترهای قابل بررسی با استفاده از تست داینو

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که تست داینو تنها بدین منظور کاربرد دارد که یک عدد مربوط به قدرت، گشتاور و یا دور موتور را به ثبت برساند. در حالی که در حقیقت این طور نبوده و بسیاری از مهندسان و متخصصان حوزه خودرو می‌توانند از طریق آن و با مشاهده نمودار مربوط به افزایش دور موتور، کیفیت پیشرانه و یا میزان و نحوه کارایی آن را نیز بررسی نمایند.

به همین دلیل ضرورت دارد که تمامی خریداران خودروها پیش از هر گونه معامله و یا خرید و فروش خودرو این تست را انجام دهند.

لازم است به این نکته نیز توجه داشته باشید که هر گونه رفتار غیر نرمال و غیر معمول در موتور در مواقع افزایش ریمپ امکان دارد یک اعلان و یا علامت هشدار به صاحبان خودرو باشد و نشان دهد که مشکلاتی جدی و پرهزینه در راه است.

این عامل در زمان رانندگی خود را نشان نمی‌دهد. در تست با استفاده از دستگاه داینامومتر همچنین میزان ناک موتور و یا کوبش آن نیز به طور واضح به نمایش در خواهد آمد. همان‌طور که می‌دانید ناک و یا کوبش در موتور یک خودرو در مواقعی شکل گرفته و خود را نشان می‌دهد که میزان هوا و سوخت ورودی با احتراق تداخل پیدا کند.

 

ویژگی‌های دستگاه داینو

از دستگاه داینو برای اندازه گیری توان خروجی یک خودرو استفاده شده و به تنظیم اتومبیل و امورات مربوط به تیونینگ دست زده می‌شود.

این دستگاه قادر است قدرت موتور یک خودرو را از پیشرانه آن و میل لنگ بخواند و یا قدرت را از طریق چرخ‌ها بررسی و محاسبه کند. در صورتی که تمایل داشته باشند یک خودرو را ارتقا دهند از این سیستم‌ها استفاده می‌کنند. پس به کارگیری آن‌ها در تمامی موارد ضرورت ندارد .

 

در چه مواقعی از تست داینو برای یک خودرو استفاده می‌کنند ؟

یکی از مهمترین مزایای استفاده از آزمون داینو این است که این تست نقش قابل توجهی در افزایش میزان اسب بخار یک خودرو دارد. از سوی دیگر قادر به بهبود عملکرد موتور خودرو است. در مواقعی هم که بخواهند به افزایش گشتاور یک خودرو کمک کنند و یا شتاب آن را بهبود بخشند نیز می‌توانند از این سیستم‌ها و تست داینامومتر استفاده کنند.

در حال حاضر استفاده از این تست در شرایطی که یک خودرو از عملکردی کاملاً یکنواخت برخوردار شده افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. در مواقعی هم که صاحبان خودرو تمایل داشته باشند مصرف سوخت خودروی خود را بهبود بخشند می‌توانند از این سیستم‌ها کمک بگیرند.

به عبارت کلی می‌توان گفت مهمترین مزیت استفاده از این دستگاه، مشاهده تمامی تغییرات لحظه‌ای توان خودرو و نسبت سوخت به هوا است. به همین دلیل تیونر این امکان را به دست می‌آورد که خودرو را با دقتی بالا تنظیم نموده و توان بالاتری را به دست آورد .

 

ضرورت و اهمیت تست داینو

برخی از افراد با این پرسش مواجه می‌شوند که یک خودرو در چه وضعیت و یا موقعیتی به تست شدن با دستگاه داینو نیاز پیدا می‌کنند.

همان‌طور که می‌دانید اصطلاح تیونینگ موتور به معنای ایجاد تغییرات نرم افزاری و موتوری است که به منظور افزایش توان و یا بهینه سازی قدرت یک خودرو انجام می‌گیرد. تغییراتی که با عنوان تیونینگ بر روی موتور خودروها انجام می‌شود اگر با استفاده از دستگاه‌های داینامومتر اندازه گیری نشده و به درستی تحت آزمون قرار نگیرند، خسارات و زیان‌های گزافی را به دنبال خواهند داشت.

پس در این شرایط استفاده از این سیستم‌ها ضرورت و اهمیت خاصی پیدا می‌کند تا از تاثیرات مثبت تغییرات حاصل شده اطمینان خاطر کافی به دست آید  .

لازم است به این نکته نیز دقت داشته باشید که هر کدام از خودروها یک دفترچه راهنما دارند که جزئیات بسیار زیادی را درباره تعمیرات آن و یا شیوه نگهداری و مراقبت صحیح در اختیار مالکین قرار می‌دهد.

با این وجود تاکید و توصیه توصیه اصلی کارشناسان و متخصصان این حوزه این است که خودروی خود را بعد از گذشت مدت زمانی در حدود دو سال و یا پس از طی کردن ۴۸ هزار کیلومتر با استفاده از دستگاه داینامومتر تست و ارزیابی نمایید.

در این صورت به این اطمینان دست پیدا خواهید کرد که تمامی اجزا و بخش‌های مختلف اتومبیل شما به خوبی و درستی کار می‌کنند. از سوی دیگر طی این فرایند عیوب موجود در شمع‌ها برطرف شده و یا اشکالات موجود در احتراق و راه اندازی موتور از بین می‌رود.

 

داینومتر چه اطلاعاتی در اختیار شما قرار می‌دهد ؟

این دستگاه قادر به تست و بررسی دقیق تمامی بخش‌های گردان در موتور بوده و این امکان را دارد که قدرت و گشتاور ارائه شده توسط موتور یک خودرو را مورد تایید قرار دهد.

اگر می‌خواهید از نحوه عملکرد خودروی خود اطلاعات دقیق و درستی به دست آورده و یا به بررسی میزان سر و صدای موتور اقدام کنید می‌توانید از این سیستم و تست کمک بگیرید و یا اطلاعات بسیار زیادی را در حوزه مسائل ایمنی خودروی خود به دست آورید.

تست داینو می‌تواند خودروی شما را با تمامی تجهیزات قدرتی در نرم‌ افزارهای خود شبیه سازی نموده و بسیاری از تست‌های جاده‌ای را حذف نماید. همان‌طور که می‌دانید تست جاده‌ای با دو عیب عمده همراهی می‌کند.

یکی از مهمترین عیوب این تست، زمان‌ بر بودن است. از سوی دیگر در صورت خرابی خودرو و یا بروز تصادف، هزینه‌های بسیار زیادی را به شما تحمیل خواهد کرد .

 

چه افرادی به دستگاه داینو نیاز دارند؟

تمامی افرادی که خدمات تیونینگ خودروها را به متقاضیان ارائه می‌دهند به طور حتم به داینومتر و یا دستگاه تست داینو نیاز پیدا خواهند کرد.

به ویژه اگر تمایل دارید پیش از نصب هر قطعه جدیدی عملکرد اولیه موتور خودرو را بررسی کنید، به طور حتم به این تجهیزات نیاز دارید. در صورتی هم که می‌خواهید یک موتور تازه بازسازی شده را نصب نموده و پس از فرایند نصب به بررسی آن اقدام نمایید و از عملکرد صحیح و دقیق آن اطمینان خاطر کافی پیدا کنید، لازم است از این تست و دستگاه کمک بگیرید.

در بسیاری از موارد نیز می‌توانید با استفاده از این سیستم‌ها یک مشکل خاص در موتور خودرو را بدون ایجاد خطر تصادف و یا بروز خرابی در جاده مورد شناسایی قرار دهید .

به ویژه اگر تمایل دارید پیش از نصب هر قطعه جدیدی عملکرد اولیه موتور خودرو را بررسی کنید، به طور حتم به این تجهیزات نیاز دارید. در صورتی هم که می‌خواهید یک موتور تازه بازسازی شده را نصب نموده و پس از فرایند نصب به بررسی آن اقدام نمایید و از عملکرد صحیح و دقیق آن اطمینان خاطر کافی پیدا کنید، لازم است از این تست و دستگاه کمک بگیرید.

در بسیاری از موارد نیز می‌توانید با استفاده از این سیستم‌ها یک مشکل خاص در موتور خودرو را بدون ایجاد خطر تصادف و یا بروز خرابی در جاده مورد شناسایی قرار دهید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up