آموزش تعمیرات ایسیو 


عیب یابی مانیفولد | عیب یابی سنسور فشار هوا

اثرات خرابی سنسور فشار هوا یا مانیفولد :

در صورت خرابی سنسور فشار هوای مانیفولد ، مصرف سوخت و تایمینگ جرقه تغییر کرده و خودرو دچار لرزش شده و حتی در بعضی از خودروها ( خودروهایی که سنسور فشار هوا بطور مستقل قرار گرفته اند ) با خرابی سنسور فشار هوا ، خودرو خاموش شده و روشن نمی شود . در خودروهایی که سنسور فشار هوا با دمای هوا بصورت یکپارچه بر روی مانیفولد هوا نصب می شوند . در صورت خرابی سنسور فشار هوا معمولا موتور در حالت درجا خاموش نشده بلکه دچار لرزش شدید و بد کار کردن موتور می شود . البته در این خودرو ها با تغییر زیاد ارتفاع ( سربالایی یا سرازیری ) و زیر بار قرار گرفتن موتور ، خودرو دچار لرزش بسیار شدید شده و در نهایت موتور خاموش می گردد .

خلاصه : در خودروهایی که سنسور فشار هوا بطور مستقل و با یک شیلنگ به مانیفولد هوا متصل می باشند یکی از دلایل روشن نشدن موتور می تواند خرابی سنسور فشار هوا باشد . در خودروهایی که سنسور فشار با سنسور دمای هوا یکپارچه بوده و بطور مستقیم به مانیفولد هوا نصب می شوند خودرو در حالت درجا در صورت خرابی سنسور فشار هوا خاموش نشده بلکه در اثر تغییر زیاد ارتفاع ( سرازیری و سربالایی ) خودرو خاموش می شود . که علت اصلی خراب بودن سنسور فشار هوا می باشد .

نحوه عیب یابی سنسور فشار هوا  :

الف – عیب یابی مانیفولد با استفاده از دستگاه عیب یاب ( دیاگ )  :

در صورت خرابی سنسور فشار هوا در حافظه واحد کنترل الکترونیکی ( ای سی یو ) ثبت می شود و در بعضی از خودروها باعث روشن شدن لامپ عیب یاب در صفحه داشبور خودرو می گردد . ابتدا خطای سنسور فشار هوا را در قسمت پاک کردن خطاها توسط دستگاه دیاگ ( عیب یاب ) پاک کرده و سپس در قسمت پارامتر به تجزیه و تحلیل مقدار فشار هوا در حالت روشن بودن موتور می پردازیم .


دوره تخصصی تعمیرات ایسیو

اگر علاقمند به گذراندن دوره آموزش تعمیرات ایسیو هستید ، می توانید با شماره های 09120732297 یا 02166363082 تماس بگیرید و یا فرم انتهای این مطلب را پر کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند . 


نکته : 

در صورت خرابی یا قطع بودن سنسور فشار هوا ، مقدار فشار هوای مانیفولد را در قسمت پارامترها به اندازه فشار هوای جو نشان می دهد . ( 800 الی 900 میلی بار ) و یا بیشتر از فشار جو ( حدود 1200 میلی بار ) را نشان می دهد .

ب – عیب یابی مانیفولد با استفاده از دستگاه مولتی متر ( قسمت ولت متر ) : 

ابتدا کلید یا سلکتور دستگاه را روی ولت متر DC قرار داده و سپس سیم مسکی را در قسمت منفی یا COM و سیم قرمز را در قسمت ولت V قرار داده و دو سر سیم های مشکی و قرمز را به پایه های 3 و 4 سنسور وصل کرده و اعمال ولتاژ 5 ولت به پایه های مربوطه ( طبق نقشه ) و ایجاد فشارهای مختلف در دهانه سنسور طبق جدول استاندارد ، ولتاژ خروجی سنسور را در فشارهای مختلف اندازه گیری کرده و با جدول استاندارد مربوطه مقایشه نمائید . در صورت داشتن اختلاف زیاد ، قطعه معیوب بوده و باید تعویض گردد .

آموزش تعمیرات ایسیو : دیاگرام مانیفولد | آموزش سنسور های خودرو - عیب یابی مانیفولد

دیاگرام مانیفولد | آموزش سنسور های خودرو – عیب یابی مانیفولد

آموزش تعمیرات ایسیو : دیاگرام مانیفولد | علائم سیمبولیک - عیب یابی مانیفولد

دیاگرام مانیفولد | علائم سیمبولیک – عیب یابی مانیفولد

جدول تغییرات ولتاژ تولیدی سنسور فشار هوا نسبت به فشار هوا

جدول تغییرات ولتاژ تولیدی سنسور فشار هوا نسبت به فشار هوا – عیب یابی مانیفولد

 

نکته : توصیه می شود سنسورهایی که تست ولتاژ دارند و به خصوص ولتاژ مورد نیاز برای تست سنسور 5 ولت باشد . روی خودرو با استفاده از دستگاه مخصوص و یا با اسفاده از دو عدد سوزن ته گرد و دستگاه مولتی متر ( قسمت ولت متر ) طبق نقشه مربوطه ولتاژ خروجی سنسور ر در فشارهای مختلف تست کنید . 

 

در آموزش بعدی در رابطه با سنسور دمای خنک کننده ( CTS , WTS ) یا سنسور دمای آب خودرو صحبت خواهیم کرد .


پارسیان صنعت خودرو برگزار کننده ی کامل ترین دوره آموزش تعمیرات ایسیو در ایران با متد تضمینی و ویژه بازار کار

130 ساعت آموزش در قالب 10 جلسه تئوری و 6  جلسه عملی – 10 شب خوابگاه رایگان – ارائه مدرک از QAL انگلستان

اطلاعات بیشتر : فرم زیر را پر کنید !

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست