عیب یابی سنسور ناک | عیب یابی سنسور کوبش

اثرات خرابی سنسور ناک :

در صورت خرابی سنسور ناک ، ایجاد کوبش در اثر عوامل خودسوزی افزایش یافته و بنابراین احتمال اثر منفی در موتور مانند : خرد شدن پیستونها و غیره بوجود می آید و همیشه در موقع ایجاد کوبش در موتور ، صدای کوبیدن پیستونهاافزایش یافته و باعث ایجاد لرزش در موتور می گردد و موتور منظم کار نمی کند و به خصوص در مواقعی که ایجاد این حالت باعث تشدید حالت کوبش در موتور می گردد مانند ، دادن دنده مرده به خودرو در حرکت است . که در این حالت به علت خرابی سنسور ناک ، سبب افزایش احتمال خرد شدن پیستون و … در موتور وجود دارد .

نحوه عیب یابی سنسور ناک :

الف – عیب یابی سنسور ناک با استفاده از دستگاه عیب یاب ( دیاگ ) :

در صورت خرابی سنسور ناک ، خطای این سنسور در قسمت خواندن عیوب در دستگاه عیب یاب مشاهده می شود و در خیلی مواقع خرابی این سنسور سبب روشن شدن لامپ عیب یاب در صفحه اشبورد می گردد . در قسمت پاک کردن خطاها ، در دستگاه عیب یاب ، خطای این سنسور را پاک می کنیم .

نکته :

در بعضی از خودروهای انژکتوری دیده شده است که با پاک کردن خطای این سنسور مجددا این خطا ظاهر شده و دوباره لامپ عیب یاب روشن می شود . بررسی هایی که در خودروهای مختلف شده ، نشان می دهد که یک یا چند دلیل زیر می تواند سبب این کار شود .


دوره تخصصی تعمیرات ایسیو

اگر علاقمند به گذراندن دوره آموزش تعمیرات ایسیو هستید ، می توانید با شماره های 09120732297 یا 02166363082 تماس بگیرید و یا فرم انتهای این مطلب را پر کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند . 


دلایل : 

  • در بعضی از خودروها سنسور ناک در واحد کنترل الکترونیکی فعال شده ولی خود سنسور نصب نشده است و یا خود سنسور نصب شده بلکه سوکت این سنسور روی سنسور وصل نشده است و یا اصلا سیم کشی بکار رفته از نوع سنسور ناک نیست و …

بنابراین در این حالتهای بیان شده ، سبب روشن ماندن لامپ عیب یاب ( دیاگ ) و خطای این سنسور در حافظه واحد کنترل الکترونیکی ( ایسیو ) می گردد که برای یرطرف شدن این عیب باید موارد گفته شده برطرف گردد .

  • و در بعضی از خودروها مشاهده شده که موارد بیان شده در مرحله قبل نبوده یعنی کلیه موارد گفته شده در مرحله قبل سالم بوده و هیچ مشکلی وجود ندارد . اما لامپ عیب یاب روشن شده و خطای این سنسور در حافظه واحد کنترل الکترونیک ( ایسیو ) ثبت شده است . علت این عیب با بررسی هایی که شده نشان می دهد که در یک بخش از سخت افزار واحد کنترل الکترونیکی ( ecu ) مشکلی بوجود آمده است ( IC مربوطه ) که برای بر طرف کردن این عیب یا باید IC مربوطه را در داخل واحد کنترل الکترونیکی ( ای سی یو ) و یا خود واحد کنترل الکترونیکی را تعویض کرد .

ب – عیب یابی سنسور ناک با استفاده از دستگاه مولتی متر ( قسمت ولت متر ) :

ابتدا کلید یا سلکتور دستگاه مولتی متر را روی قسمت ولت متر ( DC ) قرار داده و سپس دو سیم مشکی و قرمز را در محل مربوطه قرار داده و دو سر این سیم مشکی و قرمز را به دو پایه سنسور ناک متصل کرده و با ایجاد فرکانس های مختلف ( ضربه ) ولتاژ خروجی را اندازه گیری و یادداشت کنید و با جدول استاندارد مربوطه مقایشه نمایید . در صورت داشتن اختلاف زیاد و یا عدم تغییر در اثر ضربه ، سنسور معیوب بوده و باید تعویض گردد .

نکته : سنسورهایی که تست ولتاژی دارند از جمله سنسور ناک توصیه می شود که روی خودرو تست کنید . 

نحوه آزمایش سنسور ناک ( کوبش ) با دستگاه مولتی متر | آموزش تعمیرات ایسیو

نحوه آزمایش سنسور ناک ( کوبش ) با دستگاه مولتی متر | آموزش تعمیرات ایسیو


آموزشگاه پارسیان صنعت خودرو برگزار کننده دوره آموزش تعمیرات ECU ویژه بازار کار

130 ساعت آموزش تخصصی – تئوری عملی – 10 شب خوابگاه رایگان – ارائه مدرک از QAL انگلستان

جهت کسب اطلاعات بیشتر فرم زیر را پر نمایید !

 

همچنین خواندن مقالات زیر توصیه می شود : 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست