آموزش مالتی پلکس : یکسو کننده یا دیود ( DIODES )

یکسو کننده در مجموع عنصری است که می تواند برق غیر مستقیم را به برق مستقیم تبدیل نماید . در خودرو پژو برای انجام این کار از عنصر DIODE استفاده شده است . دیود در حالت کلی دارای دو سر آند و کاتد است . جریان قراردادی برق که همواره از سمت قطب مثبت به سمت قطب منفی است همیشه در جهت آند به کاتد جریان می یابد . دیود با حرکت جریان در جهت معکوس مخالفت می کند .

اصولا چندین نوع DIODE در خودروهای پژو وجود دارد ( آموزش مالتی پلکس ) :

1 – دیود یکسو ساز که کاربرد آن در دینام خودرو پژو می باشد .

2 – دیود نوری یا LED که در خودرو پژو به عنوان نشان دهنده و یا Indicator استفاده شده است . نمونه عملی آن چراغ کوچک سبز رنگ روی کلید کولر ، یا چراغ کوچک زرد رنگ روی کلید گرمکن و یا چراغ کوچک قرمز رنگ روی کلید فلاشر است که روشن شدن آن نشان دهنده فشرده شدن کلید مربوطه است .

3 – DIODE مادون قرمز ( آموزش مالتی پلکس ) :

در دو نوع فرستنده ( Transmitter ) و گیرنده ( Receiver )موجود است . نمونه فرستنده آن در ریموت کنترل قفل مرکزی ، خودروهای پارس و 405 بر روی سوئیچ درب ها و نمونه گیرنده آن در همین سیستم بر روی قسمت گیرنده سقفی ( چشمی ) نصب شده است .

البته در خودروهای 206 و سمند از این نوع دیود استفاده نشده و سیستم رادیویی جایگزین گردیده که واجد شرایط کارایی بهتری نیز است .

4 – دیود انحراف جریان ( آموزش مالتی پلکس ) :

برای اینکه در آمپر خودروهای پژو این امکان را به لامپ ها بدهند تا به همراه یک لامپ در مواقع لازم لامپ دیگری نیز روشن شود . به عنوان مثال در خودروهای 405 با روشن شدن چراغ حداکثر دمای آب ، چراغ STOP نیز روشن شده اما موجب روشن شدن چراغ فشار روغن نمی گردد . همین طور با روشن شدن چراغ فشار روغن موتور ، چراغ STOP روشن شده اما دیود دیگری موجب روشن نشدن چراغ حداکثر دمای آب می شود . البته در خودرو 206 به دلیل وجود سیستم الکترونیک ( کنترل یونیت آمپر ) دیگر نیازی به استفاده از دیود نیست و این کار به صورت الکترونیک انجام می شود .


پارسیان صنعت خودرو مرجع آموزش تعمیرات ایسیو ، آموزش تعمیرات ecu ، آموزش تعمیرات ای سی یو

جهت ثبت نام آموزش تعمیرات ایسیو کلیک کنید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست