سنسور خودرو | سنسور دمای هوای ورودی | Air Temperature Sensor

سنسورها در حقیقت همان حس کننده ها یا سنس کننده ها هستند که در سیستم های سوخت رسانی انژکتوری از انواع سنسورها ( دمایی – القایی – اثر هال – پیزویی و … ) استفاده شده است . که اطلاعات مورد نیاز را به واحد کنترل الکترونیکی ارسال می کنند و در یک خودرو انژکتوری بین 6 الی 12 سنسور  بکار رفته است . البته در بعضی از خودروها بیشتر از این تعداد می باشد ولی به طور کلی امروزه در اکثر خودروهای انژکتوری حداقل 8 یا 9 سنسور در این سیستم به کار رفته است که در این سری از مقالات به طور کامل به تشریح هر کدام از آنها خواهیم پرداخت .

سنسور دمای هوای ورودی | ATS یا Air Temperature Sensor

سنسور دمای هوای ورودی وظیفه داد که دمای هوای ورودی به موتور را اندازه گیری کرده و به واحد کنترل الکترونیک ( ایسیو ، ecu ) ارسال کند . واحد کنترل الکترونیکی نیز از طریق اطلاعات دریافتی از این سنسور مقدار جرم هوای ورودی به موتور را مورد محاسبه قرار داده . البته محاسبه جرم هوای ورودی به موتور فقط از طریق سنسور دمای هوای ورودی انجام نمی گیرد بلکه از طریق سنسورهای فشار هوا و موقعیت دریچه گاز نیز انجام می گیرد و مقدار پاشش سوخت را نسبت به دمای هوای ورودی به موتور تعیین می کند . بنابراین یکی از سنسورهای تاثیر گذار در مصرف سوخت سنسور دمای هوای ورودی می باشد .


دوره تخصصی تعمیرات ایسیو

اگر علاقمند به گذراندن دوره آموزش تعمیرات ایسیو هستید ، می توانید با شماره های 09120732297 یا 02166363082 تماس بگیرید و یا فرم انتهای این مطلب را پر کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند . 


اساس کار سنسور دمای هوا

سنسور دمای هوا بر اساس یک نوع مقاومت متغیر دمایی عمل می کند و از نوع مقاومت NTC ( جریان دمای منفی ) می باشد . یعنی با افزایش دمای هوای ورودی ، مقاومت کاهش می یابد و بالعکس .

با توجه به منحنی دیاگرام ، نشان می دهد که هر چه دمای هوای ورودی افزایش یابد مقاومت سنسور کاهش می یابد و بلعکس ، و محدوده دمای این سنسور بین 40- الی 130 درجه سانتیگراد بوده و تغییر مقاومت نیز بین 10 الی 100000 اهم می باشد .

نمودار تغییرات دما هوا NTC | پارسیان صنعت خودرو

مکان نصب سنسور دمای هوا :

سنسور دمای هوا بطور کلی در مسیر جریان هوای ورودی به موتور قرار می گیرد ( از هواکش تا انتهای مانیفولد ) البته مکان نصب دقیق سنسور دمای هوا در خودرو ها متفاوت بوده اما در اکثر خودروها در یکی از سه مکان مشخص نصب می شود :

هواکش : مانند پراید کیا ( زیمنس قدیم ) – ( مکان نصب سنسور دمای هوای ورودی پراید )

هوزینگ دریچه گاز : مانند پژو 405 و سمند – ( مکان نصب سنسور دمای هوای ورودی پژو – مکان نصب سنسور دمای هوای ورودی سمند )

روی مانیفولید هوا ( مخزن آرامش ) : مانند پراید ساژم و زیمنس ، پژو 405 ، 206 ، سمند ، زانتیا و …

توجه : در خودروهایی که سنسور دمای هوا بر روی مانیفولد ( مانی فولد – منیفولد ) هوا نصب می شود به همراه سنسور فشار هوا ، بصورت یکپارچه می باشند .

اثرات خرابی سنسور دمای هوا :

در صورت خرابی سنسور دمای هوا در موتور باعث افزایش مصرف سوخت ، بد کار کردن موتور ( لرزش موتور ) و کاهش شتاب خودرو شده و در نهایت باعث افزایش آلودگی هوا می گردد . بنابراین هرگاه خودرویی در اثر کاهش یا افزایش دمای هوا دچار لرزش موتور و افت شتاب و افزایش مصرف سوخت و … گردد ، می توان به خرابی سنسور دمای هوا شک کرد . ( البته خرابی سنسورهای دیگر مانند سنسور فشار هوا ، سنسور موقعیت دریچه گاز و سنسور اکسیژن و … نیز باعث لرزش موتور ، افت شتاب و افزایش مصرف سوخت می گردد ) لذا به همین خاطر توصیه می شود که برای تشخیص قطعی خرابی سنسورها و قطعات دیگر از دستگاه عیب یاب ( دیاگ ) استفاده شود .

توجه :

بهترین شیوه آزمایش و عیب یابی و رفع عیوب ، سنسورها و قطعات دیگر در خودروهای انژکتوری به این صورت است که ابتدا با استفاده از دستگاه عیب یاب ( دیاگ ) ، عیوب سیستم سوخت رسانی انژکتوری را مورد بررسی قرار داد ، هم در قسمت خواندن خطاها و به خصوص  در قسمت پارامترها ، چنانچه بعد از پاک کردن خطاها و آنالیز پارامترهای مربوطه ، عیب مربوطه بر طرف نگردید بهتر است سنسور یا قطعه مربوطه را باز کرده و با استفاده از دستگاه مولتی متر مورد بررسی و آزمایش قرار داده ، چنانچه در موقع آزمایش سنسورها و قطعات اعداد به دست آمده توسط دستگاه مولتی متر ( تست اهمی یا تست ولتازی ) طبق جداول استاندارد مربوطه نباشد ، قطعه معیوب بوده و باید تعویض گردد .

همچنین بخوانید : آموزش تعمیرات ecu >> پارامترهای دیاگ خودروی پراید زیمنس ( ۱۳۱ – ۱۳۲ و … )


نحوه عیب یابی سنسور دمای هوا :

الف – با استفاده از دستگاه عیب یاب ( دیاگ ) :

با استفاده از دستگاه عیب یاب قسمت خواندن خطاها ، می توان عیب سنسور دمای هوا را تشخیص داد ، در صورت داشتن خطای سنسور دمای هوا موتور را خاموش کرده و سوئیچ را کامل باز گذاشته و در قسمت پاک کردن خطاها توسط دستگاه عیب یاب ، خطاها را پاک می کنیم و سپس در قسمت پارامترها به تجزیه و تحلیل سنسور دمای هوا می پردازیم .

نکته : چنانچه سنسور دمای هوا قطع و یا خراب باشد ، در قسمت پارامترها ، مقدار دمای هوا را 40- ( منفی چهل ) نشان می دهد و یا با تغییرات دمای هوا ، مقدار دمای هوا ثابت می ماند .


ب – با استفاده از دستگاه مولتی متر ( قسمت اهم متر ) :

ابتدا کلید ( سلکتور ) دستگاه مولتی متر را روی قسمت اهم قرار دهید و سپس سیم مشکی در قسمت منفی ( com ) و سیم قرمز رنگ را قسمت اهم ( Ω ) قرار داده ( البته توصیه می شود برای آزمایش و تست قطعات از دستگاه مولتی متر دیجیتال اتوماتیک استفاده کنید . ) و بعد دو سر سیم های مشکی و قرمز را به دو پایه سنسور دمای هوا متصل کرده ( پایه های 1 و 2 ) و مقدار مقاومت را بر اساس دمای هوا یادداشت کنید . چنانچه مقدار مقاومت نشان داده شده در دمای مشخص طبق جدول استاندارد مربوطه نباشد و یا مقدار مقاومت در دماهای مختلف تغییر نکند قطعه معیوب بوده و باید تعویض گردد . ( حدود 10 % خطا مجاز می باشد . )

 

جدول تغییرات مقاومت سنسور دمای هوا ( NTC ) به صورت تقریبی | آموزش تعمیرات ecu

جدول تغییرات مقاومت سنسور دمای هوا ( NTC ) به صورت تقریبی | پارسیان صنعت خودرو | آموزش تعمیرات ایسیو


فرم ثبت نام دوره تعمیرات ایسیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست