تعمیرگاه ۲۰۶


آموزش تعمیرات ecu و اکومکس : سیستم الکترونیک فن در ۲۰۶ و رانا – بخش دوم


آموزش تعمیرات ecu – دوره آموزش تعمیرات ecu – آموزش ecu – تعمیرات ecu – جزوه آموزش تعمیرات ecu


با ادامه آموزش سیستم الکترونیک فن در ۲۰۶ و رانا در خدمت شما هستیم . با ما همراه باشید …

[آموزش تعمیرات ecu و اکومکس : سیستم الکترونیک فن در ۲۰۶ و رانا – بخش اول]


خاصیت هیسترزیس یا پس ماند ( Hystersis ) ( آموزش تعمیرات ecu و اکومکس : سیستم الکترونیک فن در ۲۰۶ و رانا – بخش دوم ) :

وجود گستره دمایی بین ۹۲ تا ۹۶ درجه ( ۴ درجه ) و ۹۶ تا ۱۰۱ ( ۵ درجه ) برای عملکرد سنسورها ، طبق استاندارد کارخانه سازنده عمدی بوده و به دو علت بکار رفته است . اولا وجود یک فاصله زمانی جهت روشن و خاموش شدن فن ، تا فن بین دور کند و تند نوسان نداشته باشند . ثانیا به دلیل اتلاف ها و موارد ایمنی فن ، این فرآیند طوری شده که با روشن شدن فن تا هنگامی که موتور تا حد قابل قبولی خنک نشده فن روشن مانده و سپس خاموش شود . بر مبنای همین اصول در روال روشن شدن موتور و گرم شدن آب رادیاتور تا سرد شدن کامل آن ، در ابتدا فن حدود ۹۶ درجه شروع به دور کند کرده و در دمای حدود ۱۰۱ درجه شروع به دور تند می کند . با سرد شدن خودرو ، دور تند فن در دمای حدود ۹۶ درجه و دور کند آن در دمای حدود ۹۲ درجه از کار می افتد .


آموزش تعمیرات ecu – دوره آموزش تعمیرات ecu – آموزش ecu – تعمیرات ecu – جزوه آموزش تعمیرات ecu


تذکر :

دور تند یک مرحله اضافه بر دور کند است در این مرحله علاوه بر پایه A9 ، پایه A10 مربوط به سوکت مشکی رنگ ECU نیز بدنه می شود .

تذکر :

اگر در زمان روشن بودن خودرو سوکت فشنگی آب را بکشیم پس از چند لحظه فن با دور تند شروع به گردش می کند . با توجه به NTC بودن این سیستم این امر کمی عجیب می رسد زیرا با کشیدن سوکت سنسور در واقع مقاومت بین دو پایه سوکت که قبلا توسط سنسور تامین می شد به بی نهایت می رسد . با توجه به ماهیت NTC سنسور از نظر ECU این موضوع به معنای پایین بودن شدید دمای آب تداعی می شود ( در مقاومت NTC همان گونه که بحث شد مقاومت بالاتر به معنای دمای پایین تر است ) لذا ECU می بایستی بلافاصله حتی اگر فن در حال کار باشد آن را متوقف کند . نکته ای را که در اینجا باید مد نظر داشت ماهیت حساس به جریان بودن ECU در این پایه است . با توجه به سابروتین نرم افزاری که در داخل ECU ریخته شده قطع شدن جریان به خاطر کشیدن سوکت حس شده و اگر ظرف چند ثانیه این معظل ادامه داشته باشد ECU با از دست دادن اطلاعات مربوط به دما جهت جلوگیری از سوختن احتمالی موتور ، فن را در دور تند به کار می اندازد و همزمان نسبت به ارسال دستور قطع کولر به BCM و از آنجا به FCM اقدام می نماید . BCM نیز از طریق شبکه به آمپر چهارگانه یا ICN ارتباط دارد لذا ICN نیز چراغ Stop و چراغ دماب آب را روشن می کند .


آموزش تعمیرات ecu – دوره آموزش تعمیرات ecu – آموزش ecu – تعمیرات ecu – جزوه آموزش تعمیرات ecu


هواگیری سیستم حلقه – بسته گردش آب ( آموزش تعمیرات ecu و اکومکس : سیستم الکترونیک فن در ۲۰۶ و رانا – بخش دوم ) :

همان طور که گفتیم فشنگی مقاومت آب همواره در تماس مستقیم با آب رادیاتور است تا بتواند دمای آن را به کنترل یونیت خبر دهد . اگر مقداری از آب رادیاتور خارج شده و یا میزان سطح آب آن کاهش یافته باشد با توجه به محل قرارگیری سنسور مذکور ، دیگر این سنسور با آب در تماس مستقیم نبوده و بخار آب آن را احاطه می کند . دمای بخار آب را در داخل سیلندر به سادگی نمی توان حدس زد . این امر باعث می شود که سنسور اطلاعات نا مربوطی را به ECU فرستاده و حرکت صحیح فن را دچار اختلال کند . البته در ۲۰۶ و رانا با توجه به بالاتر قرار گرفتن نسبی منبع انبساط نسبت به رادیاتور و نیز ریختن آب رادیاتور از طریق این منبع ، مشکل هوا افتادن در مسیر خنک کاری موتور کمتر اتفاق می افتد .

لذا توصیه می شود همیشه و به خصوص قبل از عیب یابی سیستم یکبار سیستم حلقه – بسته گردش آب رادیاتور را چک کرده و در صورت نیاز هواگیری نمایید . برای این کار پس از خنک شدن موتور ، پیچ هواگیری ترموستات را باز کرده و همزمان داخل مخزن انبساط رادیاتور آب بریزید . این کار تا زمانی ادامه دهید که آب بدون حباب از داخل پیچ های هواگیری خارج شود .


آموزش تعمیرات ecu – دوره آموزش تعمیرات ecu – آموزش ecu – تعمیرات ecu – جزوه آموزش تعمیرات ecu


تذکر ( آموزش تعمیرات ecu و اکومکس : سیستم الکترونیک فن در ۲۰۶ و رانا – بخش دوم ):

مایع داخل رادیاتور آب خالص نیست بلکه باید همواره مخلوط مشخصی آب و ضدیخ باشد . ترکیب ۵۰ به ۵۰ آب و ضد یخ تا حدود ۳۵ درجه می تواند سرما را تحمل کند . بهتر است هر ۱۲۰۰۰۰ کیلومتر یکبار مایع خنک کننده موتور را تعویض نمایید .


ارتباط سیستم کنترل یونیت فن با سیستم کولر ( آموزش تعمیرات ecu و اکومکس : سیستم الکترونیک فن در ۲۰۶ و رانا – بخش دوم ) :

سیستم کولر اصولا با سه کنترل یونیت انژکتور و FCM و BCM در ارتباط است . کپرسور به FCM متصل بوده و از طرف دیگر سنسور سنجش دمای آب و فشنگی گاز به ECU انژکتور متصل است . سنسور دمای اوپراتور نیز به BCM متصل است . بنابراین هر یک از سه کنترل یونیت می توانند در کار این سیستم مداخله کنند که در بخش کولر مفصلا بحث خواهد شد .


آموزش تعمیرات ecu – دوره آموزش تعمیرات ecu – آموزش ecu – تعمیرات ecu – جزوه آموزش تعمیرات ecu


روش های چک کردن قطعات سیستم ( آموزش تعمیرات ecu و اکومکس : سیستم الکترونیک فن در ۲۰۶ و رانا – بخش دوم ) :

۱ – فیوزها ( آموزش تعمیرات ecu و اکومکس : سیستم الکترونیک فن در ۲۰۶ و رانا – بخش دوم ) :

چک کردن فیوزهای F5 و F6 جعبه فیوز بصورت چشمی و یا با اهم متر انجام می شود .


۲ – فشنگی مقاومت آب ( آموزش تعمیرات ecu و اکومکس : سیستم الکترونیک فن در ۲۰۶ و رانا – بخش دوم ) :

این فشنگی در واقع یک مقاومت متغیر با دماست . برای تست این فشنگی باید بدنه این سنسور را گرم کنیم تا تغییر مقاومت دو سر آن را مشاهده کنیم . سوکت پشت فشنگی را می کشیم در این حالت فن با دور تند شروع به گردش می کند . حال برای تست آن باید کاری کنیم که فن از کار بیافتد تا آب گرم شود . برای این کار فیوز F5 و F6 داخل جعبه فیوز را بیرون می کشیم تا فن از کار بیافتد . البته می توان با در آوردن فشنگی از محفظه خود ، خارج از ماشین نیز آن را تست کرد اما از آنجایی که این کار موجب تخلیه آب می شود ما را دچار زحمت می کند . حال به جای سوکت یک اهمتر وصل می کنیم . سپس خودرو را روشن می کنیم . با گرم شدن آب به راحتی کاهش مقاومت را در دو سر پایه های شماره ۱ و ۲ سنسور را مشاهده می کنیم . این امر بیان کننده صحت عملکرد سنسور است .

البته این کار کمی بحرانی است زیرا در زمان تست ، فن خاموش است و باید برای داغ شدن آب ، گاز دائم به ماشین بدهیم تا آب به بالای ۱۰۱ درجه سانتیگراد برسد تا مرحله دوم فشنگی عمل کند لذا اگر سنسور خارج از ماشین تست شود بهتر است . برای این کار آب داغ خالی کافی نیست زیرا دمای آب جوش در فضای باز معمولا به علت بالاتر بودن از سطح دریا کمتر از ۱۰۰ درجه ( در تهران حدود ۹۶ تا ۹۷ درجه ) است . پس باید برای عمل کردن هر دو مرحله ، از مخلوط غلیظ آب – ضد یخ و یا آب – نمک استفاده کرد و مراحل بالا را مشاهده نمود . لازم به ذکر است که گستره تغییر مقاومت این سنسور بین حدود ۱۵۰ تا ۴۰۰۰ اهم است .

این مقاله ادامه دارد …


+ ثبت نام دوره آموزش تعمیرات ECU – کلیک کنید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست