راهنمای چراغ‌های اخطار پشت آمپر خودروها

علائم هشدار دهنده پشت آمپر خودروها از ملزوماتی است که رانندگان مختلف باید حتما با آن آشنایی داشته باشند تا در صورت لزوم بتوانند نسبت به رفع هر گونه ایراد در زمان رانندگی اقدام نمایند. خودروهای قدیمی به طور معمول دارای چند نوع چراغ هشدار دهنده بودند که تقریبا تمامی رانندگان نیز با آن به اندازه کافی آشنا بودند و می‌دانستند در صورت روشن یا روشن نبودن هر یک از این چراغ‌ها باید چه رفتاری را در پیش بگیرند اما امروزه انواع خودروهای پیشرفته‌تری در بازار وجود دارد که مورد استفاده افراد مختلف هم قرار می‌گیرد.

این خودروها علائم بسیار زیاد و متفاوتی نسبت به خودروهای قدیمی دارند. اکثریت رانندگان خودروها نیز از این علائم و نشانه ها اطلاعات چندانی ندارند. در این مقاله قصد داریم به بیان بعضی از این چراغ‌ها بپردازیم و در این زمینه توضیحی مختصر نیز ارائه نماییم. لازم به ذکر است که چراغ‌های اخطار پشت آمپر خودروهای امروزی بر خلاف گذشته تنها منحصر به اعلام وضعیت فنی اتومبیل نیست و تنها وضعیت‌هایی مانند فشار روغن، دمای موتور، وضعیت باتری و… را نشان نمی‌دهد.

از جمله علائم و چراغ‌های اخطار پشت آمپر خودروها می‌توان به چراغ‌های مه شکن جلو، چراغ یراد در سیستم فرمان هیدرولیک، چراغ مه شکن عقب، چراغ کم بودن سطح آب شیشه شور، چراغ اخطار اتمام لنت ترمز، چراغ اعلام روشن بودن کروز کنترل، چراغ هشدار کنترل کشش، چراغ اعلام روشن بودن راهنما و…..اشاره کرد. در ادامه در مورد این چراغ‌های اخطارآمیز توضیحاتی بیان می‌گردد.


دوره تخصصی تعمیرات ایسیو

اگر علاقمند به گذراندن دوره آموزش ECU هستید ، می توانید با شماره های 09120732297 یا 02166363082 تماس بگیرید و یا فرم انتهای این مطلب را پر کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند . 


چراغ مه شکن جلو و کارایی آن

این چراغ‌ها که در خودروهای کلاس متوسط و سطح بالا یافت می‌شوند به عنوان یکی از ویژگی‌های متمایز کننده طراحی ظاهری این خودروها نیز به شمار می‌روند. چراغ مه شکن جلو به رانندگان کمک می‌کند تا در هنگام رانندگی در هوای مه آلود بتوانند دید بهتری داشته باشند. هم‌چنین در شرایط بارش برف و باران شدید نیز می‌توان از این چراغ‌ها استفاده بهینه به عمل آورد. این چراغ‌ها به طور کلی برای مشخص شدن حضور راننده در جاده طراحی شده‌اند. بنابراین دریافت هر گونه اخطار در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند تا چنانچه ایرادی در این زمینه وجود دارد به موقع برطرف گردد.


دوره تخصصی گیربکس اتوماتیک

اگر علاقمند به گذراندن دوره تعمیرات گیربکس اتوماتیک هستید ، می توانید با شماره های 09120732297 یا 02166363082 تماس بگیرید .


چراغ ایراد در سیستم فرمان هیدرولیک

فرمان هیدرولیک یکی از امکانات طراحی شده در خودروها است که می‌تواند رانندگی را بهتر و لذت بخش‌تر نماید. اما در بعضی از مواقع این فرمان دچار ایراداتی می‌شود و این ایراد در خودروها از طریق چراغ ایراد سیستم فرمان هیدرولیک به راننده اطلاع رسانی می‌شود. این ایرادات به طور معمول در نتیجه عدم دقت مناسب در سرویس کردن به موقع خودرو و فرمان و هم‌چنین اشکالی در نحوه مراقبت از آن به وجود می‌آید و چنانچه ایراد آن بر طرف نگردد ممکن است آسیب‌هایی جدی به وجود آورد.

چراغ مه شکن عقب

استفاده از چراغ مه شکن عقب و جلو که به صورت دو چراغ مختلف در خودروها تعبیه شده‌اند در هنگام بارندگی شدید و یا مه موجب می‌شود تا احتمال بروز تصادف کاهش یابد. این چراغ‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که نور پخش شده با فاصله‌ای کم تابیده می‌شود تا در هنگام حرکت با سرعت کم مسیر خودرو بر روی جاده مشخص گردد.


دوره تخصصی ریمپ ایسیو

اگر علاقمند به گذراندن دوره آموزش ریمپ ای سی یو هستید ، می توانید با شماره های 09120732297 یا 02166363082 تماس بگیرید و یا فرم انتهای این مطلب را پر کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند . 


چراغ کم بودن سطح آب شیشه شور

سیستم شستشو شیشه خودرو به نحوی طراحی شده است تا بتواند شیشه جلوی خودروی شما را کاملا تمیز کند تا دیدی کامل از اطراف به راننده بدهد. در هنگامی که کلید سیستم شستشوی خودرو فعال باشد پمپ شوینده شیشه، مایع شستشو را از مخزن، مکش می‌کند و سپس آن را به نازل‌های شستشو می‌فرستد. سپس مایع شستشو بر روی شیشه خودروی شما اسپری می‌شود. اگر این سیستم به هر دلیل دچار نقصان شود و یا آب آن کم باشد راننده اخطارهایی را دریافت خواهد نمود که باید نسبت به برطرف کردن آن اقدام کند.

چراغ اخطار اتمام لنت ترمز

یکی از موارد بسیار موثر در رانندگی و در حفظ ایمنی سرنشینان در یک خودرو، لنت ترمز آن خودرو است که در صورت استهلاک و یا کهنه شدن باید تعویض گردد. این اشکال ممکن است به دلیل تمام شدن لنت ترمز و یا کم شدن ضخامت آن باشد. در هر صورت چراغ اخطار اتمام لنت ترمز باید حتما جدی گرفته شود تا علاوه بر حفظ عملکرد سیستم ترمز، به آسیب دیدن سایر بخش‌ها  قطعات خودرو نیز منجر نگردد. در حقیقت این چراغ و هشدار آن در جهت حفظ ایمنی تمامی رانندگان و سرنشینان خودرو در خودروها به کار گرفته شده است.


تعمیرگاه تخصصی کامپیوتر خودرو

اگر نیاز به تعمیر ای سی یو داشتید ، می توانید با شماره های 09101463584 یا 02166363082 تماس بگیرید .


چراغ اعلام روشن بودن کروز کنترل

سامانه کروز کنترل به این جهت در خودروها تعبیه شده است تا سرعت حرکت خودرو را تنظیم و کنترل نماید. این سیستم بدون دخالت راننده و با به کار انداختن سامانه شتاب دهی می‌تواند سرعت خودروی شما را ثابت نگه دارد. این سامانه‌های مدرن، مانند یک حلقه کنترل عمل می‌کنند و می‌توانند میزان هوای ورودی به موتور را نیز کنترل نمایند. روشن بودن چراغ کروز کنترل به معنای روشن بودن کل این سیستم است.

چراغ هشدار کنترل کشش

این چراغ نشان می‌دهد که کنترل کشش خودروی شما خاموش است که آن هم به دلیل سرعت بالای شماست. بنابراین در چنین شرایطی باید بلافاصله سرعت خود را کم‌تر نمایید.

چراغ اعلام روشن بودن راهنما

روشن شدن چراغ‌های فلش جهت دار در خودرو بدین معناست که چراغ‌های راهنمای شما روشن است. در حقیقت این چراغ‌ها تنها نقش اعلام وضعیت روشن و یا خاموش بودن راهنما را در خوردورها ایفا می‌نمایند و تاثیر بیشتری ندارند.

چراغ فعال بودن سنسور نور و باران

سنسور نور و سنسور باران هر دو در یک محفظه در خودروها تعبیه شده‌اند. این چراغ‌ها در شرایطی مورد استفاده قرار می‌گیرند که مثلا شما در حین رانندگی هستید و آب بر روی شیشه جلوی اتومبیل شما پاشیده می‌شود. در چنین شرایطی شما ممکن است دید خود را از دست بدهید و یا با حواس پرتی مواجه شوید ممکن است بعضی از رانندگان در چنین وضعیتی کنترل خودرو را به طور کامل از دست بدهند. از طرف دیگر ممکن است شما در حین رانندگی به محلی تاریک مانند پارکینگ وارد شوید بنابراین این سنسور فعال شده و واکنش نشان می‌دهد و به صورت اتوماتیک چراغ‌های جلو خودرو را روشن می‌کند تا مشکل بر طرف گردد و پس از آن دوباره این چراغ خاموش می‌شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست