تعمیر ایموبلایزر پژو ۴۰۵ ، تعمیر ایمویلایزر پارس ، عیب یابی سیستم ایموبلایزر سمند ، عیب یابی ایموبلایزر روآ ، تعمیر ایموبلایزر دنا


آموزش ایسیو | تعمیر و عیب یابی سیستم ایموبلایزر | قسمت اول

چراغ اخطار ایموبلایزر :

بر حسب مدل خودرو و مشخصات قطعات ، وضعیت سیستم ایموبلایزر توسط یک چراغ قرمز رنگ و بصورت زیر نمایش داده می شود :

چشمک زدن با یک چشمک در ثانیه : سوئیچ بسته و سیستم ایموبلایزر فعال می باشد .

کاملا خاموش : سیستم ایموبلایزر غیر فعال می باشد .

چشمک زدن سریع با چهار چشمک در ثانیه : سوئیچ باز و سیستم ایموبلایزر فعال می باشد .

دائم روشن : سوئیچ باز و سیستم ایموبلایزر دارای ایراد می باشد و به درستی عمل نمی کند .

موقعیت این چراغ بر حسب مدل خودرو و سیستم ایموبلایزر متفاوت است ( صفحه نشانگر ، کلید قفل مرکزی ، چراغ های داخلی ) این چراغ توسط واحد الکترونیکی ایموبلایزر کنترل می شود .

عکس

کنترل سیستم ایموبلایزر :

در مدل های قدیمی ، سیستم ایموبلایزر توسط ریموت کنترل مادون قرمز قفل مرکزی عمل می کرد . یعنی با قفل شدن درها توسط ریموت ، سیستم ایموبلایزر فعال شده و با باز شدن قفل ها توسط ریموت ، این سیستم غیر فعال می گردد .

بنابراین در آن مدل ها ، در صورت بروز ایراد در سیستم قفل مرکزی ( گیرنده یا فرستنده ) ، نه تنها عملکرد قفل مرکزی مختل می گردد بلکه موتور خودرو نیز روشن نمی شد .


ثبت نام دوره آموزش ایسیو – کلیک کنید ! 


عکس

در خودروهای جدید ، سیستم ایموبلایزر توسط یک چیپ مغناطیسی کد دار که بدون باتری عمل می کند ، کنترل کارت ( بر حسب مدل خودرو ) نصب می شود و دارای یک کد الکترونیکی محرمانه می باشد که برای خودرو های مختلف ، متفاوت می باشد .

عکس

نکته : در اکثر سیستم ها ، چیپ مغناطیسی به تنهایی قابل تعویض نیست و در صورت خرابی ، می بایستی کلید یا کارت را بطور کامل تعویض نمود .

عکس

عکس

عکس

بررسی انواع ایموبلایزرهای مورد استفاده در ماشین های ایران خودرو

XU7 BOSCH M 7.4.4 :

اجزای سیستم :

۱ – تگ سوییچ با مشخصات ۷۹۳۶ ( محل قرارگیری در داخل ریموت سوییچ ) : این قطعه بر روی قاب ریموت نصب می شود و هنگامی که تحت تاثیر میدان مغناطیسی آنتن قرار می گیرد کدهایی که بر روی آن ایجاد شده است را جهت تبادل اطلاعات به قطعه ICU انتقال می دهد .

۲ – آنتن ایموبلایزر ( محل قرارگیری دور مغزی سوییچ ) : این قطعه وظیفه تبادل بین TAG سوییچ و SMARTRA ( ICU ) را دارد .

۳ – واحد SMARTRA – ICU ( محل قرارگیری پشت آمپر ) : این قطعه به عنوان واسط بین آنتن و ECU عمل می کند ولی کدی در خود ذخیره نمی کند و نیازی به معرفی ندارد .

عکس

نقشه ارتباطی بین اجزاء ایموبلایزر :

از آنجایی که شماره پایه های سوکت SMARTRA – ICU بر روی قطعه قابل رویت نمی باشد ، از شکل زیر جهت شناسایی پایه های آن استفاده می شود .

 • پایه شماره ۱ : مثبت آنتن

 • پایه شماره ۵ : منفی آنتن

 • پایه شماره ۹ : مثبت باطری

 • پایه شماره ۴ : منفی باطری

 • پایه شماره ۲ : INPUT / OUTPUT

عکس

شرایط تعریف کلید ( شرایط تعریف سوئیچ ) :

۱ – جهت معرفی کلید و یا عیب یابی ابتدا لازم است شرایط سیستم در قسمت Immublizer در منوی معرفی کلید در عیب یاب iko diag ملاحظه شود .

عکس

۲ – در صورتی که کد اشتباه وارد ایسیو شود جهت حفظ شرایط امنیتی وارد شرایط Antiscan Running خواهید شد و جهت برطرف شدن آن لازم است مطابق جدول زیر زمان لازم جهت خارج شدن از این حالت رعایت شود ممکن است ایراد از ناحیه SMARTIRA – ICU باشد به همین منظور ابتدا با قطعه جایگزینی SMARTRA – ICU از صحت عملکرد آن اطمینان حاصل نمایید و پس از آن جهت برطرف شدن حالت Anstiscan Running خارج شده و در بخش immobolizer status عبارت no antiscan in progress ظاهر گردد و پس از آن با وارد کردن کد صحیح عمل تعریف کلید را کامل نمایید .

عکس

۳ – جهت معرفی یک کلید جداگانه بهتر است ابتدا ایسیو به حالت Neutral بازگردانده شود و پس از معرفی مجدد ایسیو در منوی انتخاب تعداد کلید عدد ۲ انتخاب شود و تگ جدید به همراه تگ قبلی معرفی شوند .

۴ – در سیستم ایموبلایزر بوش SMARTRA-ICU نیاز به معرفی ندارد .

۵ – در هنگام تعویض ایسیو موتور به عنوان مثال به دلیل ایراد موتوری با توجه به اینکه این قطعه MASTER بوده و کدها در مرحله تعریف کلید در این قطعه ثبت می گردد و قابلیت پاک کردن کد از ایسیو وجود ندارد باید ح تما ۲ عدد تگ TAG جدید با استفاده از  گزینه virgin – learning ecu / keys virgin learning تعریف شوند . لازم به ذکر است در فرآیند تعریف کلید اگر فقط یک تگ تعریف گردد موتور روشن نخواهد شد .

۶ – در هنگام تعویض آزمایشی ایسیو موتور با خودروی مشابه فقط کافی است ایسیو و تگ های خودرو مشابه بر روی خودروی معیوب نصب شده و نیاز به تعویض ایسیو نمی باشد .

۷ – در صورت استفاده از گزینه NEUTRALIZE در نرم افزار ایکو دیاگ برای ریست کردن ایسوی موتور ، ایسیو موتور ریست می گردد . در این حالت کلیدهای تعریف شده برای ایسیو از حافظه قطعه پاک می شوند اما کد کلید اولیه در حافظه ایسیو باقی می ماند و امکان تعریف نمودن آن با کد کلید متفاوت وجود ندارد ; اما می توان ۲ عدد تگ TAG جدید با همان کد قبلی برای ایسیو تعریف کرد .

لازم به توضیح است که این مدل ایموبلایزر در خودروهای پژو ۴۰۵ و پارس می باشد .

ادامه دارد …

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با سلام
  من پژو پارس TU5 کلاس ۱۵ دارم، این چراغ چشمک زن ایموبلایزر کلا خاموشه…
  با توجه به توضیحاتی که دادین ایموبلایزرم کلا غیر فعاله، برای فعال سازیش باید چه کنم؟

  پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست