آموزش تعمیرات ecu و مالتی پلکس : دلایل استفاده از مالتی پلکس | معایب مالتی پلکس

دلایل استفاده از مالتی پلکس :

در خودرو را می توان به شرح ذیل خلاصه کرد ( آموزش تعمیرات ecu و مالتی پلکس : دلایل استفاده از مالتی پلکس | معایب مالتی پلکس ) :

 1. افزایش بیش از حد تعداد ارتباطات بین ECU ها و سنکرون سازی آنها . اگر به زیر داشبورد پژو 405 و یا 605 نگاه کنید این مطلب را تصدیق می کنید .

 2. افزایش بیش از حد تعداد قطعات الکتریکال و نیاز به آینده نگری . این مطلب در خودروهای ایرانی که اکثرا واجد کسری از ECU های شرکت سازنده هستند کمتر دیده می شود اما با دقت در خودروهایی مانند پژو 607 به این مهم پی می بریم .

 3. نیاز به ساده سازی بین دسته سیم ها . ساده سازی موضوع مهمی است که حتی در خودروهای غیر مالتی پلکس با ابداع Central unit مورد توجه قرار گرفته است .

 4. افزایش کیفیت ، راحتی ، ایمنی . این فاکتورها دنیای جدیدی را پیشاروی خودروها باز می کند که در سیستم غیر مالتی پلکس یه به سادگی قابل استحصال نبوده و یا در صورت امکان ، به چندین ده متر سیم نیاز است . این عامل در خودروهای پژو که رقم آخر نام آنها به 6 ، 7 و در آینده به 8 ختم می شود ، به خوبی استفاده شده است .

 5. تنظیمات جدید ( آلودگی ، سیستم ترمز و … ) . اتصال سیستم های جدید کارایی های بیشتری را به همراه دارد که در این مورد توضیح لازم داده خواهد شد .

 6. افزایش کیفیت و کمیت های عیب یابی . کسانی که آشنایی مختصری با دستگاه های عیب یاب استاندارد دارند و بر روی هر دو خودرو غیر مالتی پلکس و مالتی پلکس کار کرده اند می دانند که تا چه حد کارایی دستگاهای عیب یاب در روی خودروی مالتی پلکس بالاتر است به گونه ای که تا ریزترین فرمانبریهای موجود در خودرو حتی سوزن آمپر دور موتور را نیز میتوان جداگانه تست کرد . در حالی که در سیستم غیر مالتی پلکس این موضوع به این سادگی ها نیست .

 7. مدیریت همگون قطعات تولید شده توسط سازنده های مختلف . یکی از معظلات سازنده های خودرو آداپته کردن قطعات شرکت های مختلف با سیستم خودرو آنهاست . در حالی که در سیستم جدید تنها کافی است سفارش قطعه ای داده شود که بتواند طبق استاندارد شبکه اطلاعات خود وارد خودرو کند . در این حالت اضافه کردن سیستم های جدید نیز کاری بسیار ساده بوده و خودرو قابلیت افزایش آپشن را با اطمینان بیشتر و صرف هزینه کمتر دارا است .


اهداف استفاده از سیستم مالتی پلکس در 206 و رانا ( آموزش تعمیرات ecu و مالتی پلکس : دلایل استفاده از مالتی پلکس | معایب مالتی پلکس ) :

به طور کلی مهمترین اهداف سیستم مولتی پلکس 206 و رانا را می توان به شرح ذیل بیان داشت :

 1. تقلیل میزان دسته سیم ها در جهت تسهیم اطلاعات مشترک سیستم های الکترونیک خودرو . مثال : اطلاعات نور خودرو ( BCM , FCM , …  ) – اطلاعات موتور خودرو ( سرعت ، دما ، … ) برای ECU های آمپر ، گیربکس و … .

 2. توسعه سیستم های مختلف در خودرو با استفاده از یک متدولوژی مشترک . مثال : CD changer و سیستم ناوبری GPS و … – سنسور باران وس نسور روشنائی

 3. افزایش کارایی و عملکرد سیستم با توجه به دسترسی سریع به اطلاعات . ایجاد حالت اتوماتیک در برف پاک کن های عقب در هنگام وقوع همزمان دنده عقب و باران .

 4. افزایش کارایی های عیب یابی و ایمنی . مثال : ایجاد خود عیب یابی و ذخیره اطلاعات در ECU های باهوش – امکان برقراری حالات ایمنی در زمان یک عیب خاص در ECU ها ( مانند روشن شدن برف پاک کن و چراغ های جلو در هنگام خرابی FCM ) .


[ثبت نام دوره آموزش تعمیرات ECU – کلیک کنید !]


معایب سیستم مالتی پلکس در روی خودرو 206 و رانا ( آموزش تعمیرات ecu و مالتی پلکس : دلایل استفاده از مالتی پلکس | معایب مالتی پلکس ) :

 1. پیچیده شدن قابل ملاحظه فنی و تکنیکی سیستم های الکترونیک خودرو به گونه ای که طبق روال گذشته نمی توان با سعی و خطا در روی خودرو به ماهیت کاری سیستم های مختلف پی برد .

 2. وابسته شدن اکید کنترل یونیت های موجود در خودرو به دستگاه های عیب یاب استاندارد برای پیدا کردن عیب و رفع آنها .

 3. نیاز به آموزش های طولانی مدت و کلاسیک برای فراگیری سیستم و یادگیری چگونگی انجام تعمیرات .

 4. نیاز به تعویض یک قطعه گرانقیمت مانند BCM به دلیل وجود یک عیب کوچک .

 5. کمبود تجهیزاتی که در هنگام به وجود آمدن مشکل حاد فنی بتواند سیستم را آنالیز نماید .

 6. عدم امکان اضافه کردن اکثر سیستم های تجاری مورد نیاز یا علاقه در روی خودرو .

 7. عدم امکان استفاده از اکثر تجهیزات الکترونیک خودرو بر روی خودرو دیگر برای تست یا بر حسب نیاز .


آموزشگاه و تعمیرگاه پارسیان صنعت خودرو مرجع برگزاری دوره های آموزش تعمیرات ایسیو ، آموزش تعمیرات مالتی پلکس ، آموزش برق و انژکتور خودرو و …

برگزاری بیش از 600 دوره موفق از سال 1382 تا کنون – فارق التحصیلی بیش از 1400 هنرجو تا کنون

برخی از ECU های آموزش داده شده در دوره های : BOSCH 7.4.9 , VALEO J34 , VALEO J35 , ECU SIMENS SSAT , ECU SIEMENS BIFIUL , BOSCH 7.4.11 , BOSCH 7.4.5 , BOSCH M 7.4.4 , BOSCH MP 7.3 , BOSCH MP 5.2 و …

برای شرکت در دوره آموزش تعمیرات ECU فرم زیر را پر کنید !

ثبت نام

ثبت نام دوره های آموزشی ایسیو و الکترونیک خودرو
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست