آموزش تعمیرات ECU : پیش نیاز های آموزش مالتی پلکس – قسمت دوم

در مقاله قبلی به بررسی بخش اول آموزش پیش نیاز های مالتی پلکس پرداختیم . در این قسمت به بررسی باقی موارد می پردازیم . پس با ما همراه باشید …

[پیش نیاز های آموزش مالتی پلکس – قسمت اول]


6 – ساختار سخت افزاری ECU های سیستم مالتی پلکس خودرو 206 و رانا ( آموزش تعمیرات ECU : پیش نیاز های آموزش مالتی پلکس – قسمت دوم ) :

هر ECU خودرو 206 یا رانا مالتی پلکس دارای یک سری پایه های Input و Output و یک اوسیلاتور تولید فرکانس ( که می تواند بر مبنای RC و یا کوارتز باشد  ) ، یک CAN کنترلر ( بر مبنای اینکه ECU مربوطه به شبکه مالتی پلکس متصل باشد یا خیر ) و یک پورت ترانسیور Transceiver ( فرستنده و گیرنده ) است که همزمان می تواند اطلاعات ارسالی را دریافت نماید . تمامی ECU ها در هنگام ارسال و دریافت اطلاعات توسط ECU های دیگر قادر به مشاهده اطلاعات روی گذرگاه داده ها ( که شامل دو سیم اطلاعاتی به هم پیچیده است ) می باشند و از این طریق می توانند اطلاعات مربوطه را ارزیابی نموده و در صورت مرتبط بودن اطلاعات از آن استفاده نمایند .

به عنوان مثال وقتی اطلاعات سنسور دور موتور  بر روی گذرگاه داده ها ارسال می گردد از طریق BCM این اطلاعات بر روی شبکه های CAN ارسال می گردد . در این حالت به عنوان مثال ایسیو آمپر چهار گانه یا ICN از این اطلاعات برای تصحیح عملکرد خود و یا نمایش داده ها استفاده می کنند .

 


7 – روش های مالتی پلکسینگ ( آموزش تعمیرات ECU : پیش نیاز های آموزش مالتی پلکس – قسمت دوم ) :

بطور کلی دو روش برای مالتی پلکسینگ سیم بندی خودرو وجود دارد :

  • مالتی پلکسینگ بوسیله شبکه واحد

  • مالتی پلکسینگ بوسیله شبکه چندگانه

در شبکه واحد قسمت های مختلف خودرو توسط یک شبکه کنترل می شوند . بطور مثال شبکه ای که برای کنترل بدنه استفاده می شود برای اتوماسیون موتور هم بکار می رود . نتیجه استفاده از این روش به وجود آمدن شبکه ای با تکنیک بالا می باشد که قیمت هر گره در آن بسیار زیاد است . علاوه بر این با نگاهی به مناطق مختلف خودرو در می یابیم که شبکه واحد از نظر تکنیکی نیز کاملا نا مناسب است زیرا بخش های مختلف در خودرو دارای نیازها و کاربری های کاملا متفاوت می باشند . در روش چند گانه ، شبکه ها تنها در صورت لزوم با یکدیگر در ارتباط هستند . بطور مثال برای سیستم چراغ ها و بدنه از یک شبکه و برای قسمت موتور هم از یک شبکه استفاده می شود . در این نوع شبکه ارتباط بین شبکه ها و تست شبکه نسبت به حالت قبل دشوارتر می باشد .


8 – ارتباط بین شبکه ها ( آموزش تعمیرات ECU : پیش نیاز های آموزش مالتی پلکس – قسمت دوم ) :

اصولا بعضی از سیستم های موجود در خودرو هیچ احتیاجی به اطلاعات یکدیگر ندارند بنابراین می توان شبکه های این دو سیستم را بصورت کاملا مجزا از هم طراحی کرد . بطور مثال سیستم کنترلی موتور و یک سیستم رفاهی در قسمت راننده هیچگونه ارتباطی به هم ندارند . در بعضی از اوقات شاید دو گره از دو شبکه جداگانه احتیاج به اطلاعات هم داشته باشند ، طراحان خودرو یک خط کم هزینه را برای اتصال این دو گره بکار می برند و شبکه ها بصورت مجزا به کار خود ادامه می دهند .

گاهی دو شبکه مجزا وجود دارند که هر کدام با یک نوع پروتکل خاص مثلا دو شبکه CAN و VAN کار می کنند و باید با یکدیگر اطلاعات رد و بدل کنند ولی بدلیل وجود اختلافات بین قالب داده ها و سرعت ارسالی آنها باید یک تطبیق دهنده gateway ،بین دو شبکه وجو داشته باشد تا بتواند اطلاعات را بصورت دو طرفه برای هر کدام از شبکه ها به شکل قابل فهم در آورد . این Gateway در محصولات ایران خودرو تنها در خودرو 206 پژویی به کار رفته که نام آن BSI است در 206 و رانا اکومکس با توجه به اینکه تنا از یک نوع شبکه استفاده شده عملا نیازی به یک Gateway برا تبدیل پروتکل وجود ندارد . در 206 و رانای اکو مکس ، ECU ها فقط یک واسطه سخت افزاری برای ارتباط هستند و دخل و تصرفی روی پروتکل انجام نمی دهند .


9 – وظایف BCM در سیستم مالتی پلکس ( آموزش تعمیرات ECU : پیش نیاز های آموزش مالتی پلکس – قسمت دوم ) :

این ECU قلب ساختار مالتی پلکس 206 و رانای اکو مکس بوده و وظیفه اصلی را به عنوان سرور شبکه به عهده دارد . BCM گذرگاهی برای ارتباط با ECU های مختلف بوده و این اطلاعات را بین ECU فرستنده تا گیرنده منتقل می کند . BCM وظیفه فعال سازی و Standby سیستم CAN را نیز بر عهده دارد و برق اصلی سیستم شبکه را نیز کنترل می کند . همچنین واسطه ای بین تجهیزات عیب یابی و ECU هایی است که به سیستم CAN متصلند .

توجه :

اطلاعات ما بین ECU های مختلف که بر روی شبکه های مختلف مذکور متصلند از طریق یونیت مرکزی صورت می گیرد .

این مقاله ادامه دارد …


آموزشگاه و تعمیرگاه پارسیان صنعت خودرو مجری برگزاری دوره های آموزش تعمیرات ایسیو در ایران

جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید ! ( ثبت نام آموزش تعمیرات ecu )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست