کویل دوبل چیست – تعمیر کویل دوبل – خرابی کویل دوبل


کویل دوبل | Doble Coil | Ignition Coil

کویل دوبل چیستکویل دوبل : سیستم جرقه زنی اکثر خودروهای انژکتوری از نوع بدون دلکو ( بدون مقسم برق : Distributer less ignition ) بوده و کویل های سیستم جرقه زنی انژکتوری با اندکی تفاوت از نظر شکل ظاهری ، همانند کویل های معمولی ( کاربراتوری ) به عنوان افزاینده ولتاژ عمل می‌کنند .با این تفاوت که ولتاژ تولیدی کویل های سیستم جرقه زنی انژکتوری بسیار بالاتر از کویل های معمولی بوده ( حدود ۳۰ کیلو ولت و بالاتر ) و در اکثر خودروهای انژکتوری جرقه به صورت دو به دو ارسال می‌شود ( ۴ و یک – دو و سه ) البته در خودروهای جدید انژکتوری به ازای هر سیلندر یک کویل بدون وایر استفاده شده است و جرقه زنی به صورت تکی انجام می‌گیرد.

 


دوره تخصصی تعمیرات ایسیو

اگر علاقمند به گذراندن دوره تخصصی تعمیرات ایسیو هستید ، می توانید با شماره های 09120732297 یا 02166363082 تماس بگیرید و یا فرم انتهای این مطلب را پر کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند . 


مروری بر انواع کویل های جرقه زنی :

به صورت مختصر به شرح هر یک از کویل ها با کاربردشان می‌پردازیم .

۱ – کویل های با وایر :

کویل های با وایر در حقیقت به دو گروه تقسیم بندی می شود:

گروه اول : به نام کویل های معمولی که در خودروهای کاربراتوری و در خودروهای انژکتوری که دارای سیستم دلکو بوده به کار رفته است ( مانند : پراید انژکتوری مدل کیا ( زیمنس قدیم )و در خودروهای مختلف صورت : خشک ( پراید و پژو کاربراتوری ) و روغنی ( پیکان و نیسان کاربراتوری ) به کار رفته است .


تعمیر تخصصی ایسیو یا کامپیوتر خودرو

تعمیرگاه ایسیو پارسیان صنعت خودرو ، تعمیرات تخصصی ایسیو و بردهای الکترونیک خودرو  09101463584 یا 02166363082  .


گروه دوم :

کویلهای دوبل هستند که در اکثر خودروهای انژکتوری ( مدل ساژم و زیمنس ) به کار رفته و جرقه زنی به طور همزمان به صورت دو به دو در سیلندر های یک و چهار – دو و سه صورت می‌گیرد. این نوع کویل ها ( دوبل ) در سیستم های انژکتوری در دو شکل مورد استفاده قرار گرفته است  :

 • شکل اول که در سیستم های سوخت رسانی انژکتوری مدل ساژم به کار رفته است ، به صورت یک کویل یکپارچه می باشد و شکل دوم که در سیستم سوخت رسانی انژکتوری مدل زیمنس به کار رفته است ، به صورت کویل دوبل جدا از هم ( دو نا کویل کوچک تکی کنار هم ) که در هر دو مدل ( ساژم و زیمنس ) کویل ها با یک پایه به سر سیلندر بسته می شود .

نکته : کویل های دوبل جدا از هم ( زیمنس ) مزیت فراوانی نسبت به کویل های دویل یکپارچه ( ساژمی ) دارند . از جمله : خنک کاری بهتر _ در صورت سوختن جداگانه تعویض می گردد …


دوره تخصصی گیربکس اتوماتیک

اگر علاقمند به گذراندن دوره گیربکس اتوماتیک هستید ، می توانید با شماره های 09120732297 یا 02166363082 تماس بگیرید .


۲ – کویل های بدون وایر :

این کویل ها به دلیل داشتن مزیت فراوان نسبت به کویل های با وایر از جمله :

حذف وایرها – مقاومت و افت ولتاژ کمتر و … در خودروهای انژکتوری جدید به کار رفته است .

کویل های بدون وایر به دو نوع تقسیم بندی می شود :

نوع اول : کویل های دوبل بدون وایر کتابی هستند که در خودروهای مانند . پژو ۲۰۶ – زانتیا و   … به کار رفته است .

نوع دوم : کویل های بدون وایر تکی هستند که به نام کویل های قلمی یا مدادی معروف هستند و در اکثر خودروهای انژکتوری پیشرفته به کار رفته است و دارای ولتاژ تولیدی بسیار بالایی نسبت به کویل های دیگر می باشد (حدود ۵۰ کیلو ولت ) مانند خودروهای جدید بنز ، پژو ۴۰۷ ، ۶۰۷ ، ال نود و …

اثرات خرابی کویل دوبل :

در صورتی که کویل دوبل کامل بسوزد جرقه به  سر شمع ها ارسال نمی شود بنابراین موتور روشن نمی شود ولی در صورتی که کویل دوبل نیم سوز شده باشد ، ولتاژ تولیدی ( خروجی ) کاهش یافته و جرقه ایجاد شده توسط شمع ضعیف خواهد شد و بنابراین باعث ناقص سوزی و عیوب دیگر در موتور می‌گردد.

نحوه عیب یابی کویل دوبل :

با استفاده از دستگاه عیب یاب ( دیاگ ) :

در صورت سوختن کویل دوبل ، لامپ  عیب یاب روشن شده و خطای کویل دوبل ثبت می‌گردد . در قسمت پارامترها زمان شارژ کویل نشان داده میشود که توجه داشته باشید زمان شارژ تابع دور موتور نمی باشد یعنی ثابت می باشد حدود ۳ – ۴ میلی ثانیه و همچنین در قسمت تست عملکرد ها نیز می‌توان با تست جرقه شمع به سالم بودن کویل اطمینان حاصل کرد ( قبلاً باید از سالم بودن وایر ها اطمینان حاصل کرد (

نکته :

آزمایش جرقه شمع در کویل های با وایر ، سر وایرها  را به صورت مستقیم به بدنه نگیرید و وایر را به سر شمع گرفته و با جلو و عقب کردن وایر صدای جرقه شمع را بشنوید و یا یک شمع سالم دیگر را به سر وایر زده و سپس به بدنه بگیرید تا جرقه شمع را مشاهده نمایید در صورت گرفتن سر وایر به بدنه به طور مستقیم ، امکان سوختن و یا نیم سوز شدن کویل و ECU  وجود دارد.

با استفاده از دستگاه مولتی مولتی متر ( قسمت اهم متر ):

ابتدا کلید یا سلکتور دستگاه مولتی متر را روی اهم متر قرار داده و سپس سیمهای مشکی و قرمز را در قسمت مربوطه در دستگاه مولتی متر وصل کرده و دو سر سیم های مشکی و قرمز را طبق تصویر زیر به پایه های مدار اولیه و ثانویه وصل کرده و مقدار مقاومت اولیه و ثانویه را اندازه بگیرید. در صورتی که مقدار مقاومت اندازه گیری شده با مقدار استاندارد خیلی اختلاف داشته باشد ، معیوب بوده و باید تعویض کردن .

نکته : مقاومت مدار اولیه ( فشار ضعیف ) در همه مدلهای کویل دوبل ( ساژم – زیمنس _ بوش ) تقریباً یکسان بوده و زیر  ۱ اهم میباشد ( حدود ۶/۰ یا ۷/۰  ) ولی مقاومت مقدار ثانویه ( فشار قوی ) در مدلهای مختلف یکسان نمی‌باشد .


دوره تخصصی تعمیرات ECU

 

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • صادق مهدی
  ژوئن 30, 2019 1:56 ق.ظ

  سلام .پراید موتور بوش من چه مشکلی داره
  که فقط کوئل میسوزونه ،
  الانم ساژم رو برداشتیم زیمنس ۲قلو جاش گذاشتیم .انگار برق کم میاره ،
  بعضی موقع بعدازاستارت خوب کار میکنه .
  همیشه بعدازروشن شدن چک روشن میشه ریب داره .کم جونه .
  اما بیضی موقع خوب روشن میشه و چک خاموش میشه .
  باطری سبز ،دینام سلامت ،کامپیوتر بروز شده با دیاگ .رله سالم .پمپ بنزین سالم .استوپرودریچه گازو سوزن ها تمیز
  خیلی اذیتم میکنه
  ممنونم

  پاسخ
  • سلام.داداش شما ک پراید داری ماشینت گاهی خوبه گاهی خراب و همه چیم سالمه..یه زحمت بکش دسته سیم برق ماشینتو ی نیگا بنداز ..برا منم همین مشکل و داشت و مورد از دسته سیمم بود

   پاسخ
 • سلام داداش برای منم سایناست مثل خودروی تو اول بعد از استارت درسته بعد چک روشنه ریپ میزنه گاهی وقتها درست میشه همه جی سالمه میگن کوئل بگیر

  پاسخ
 • یک 405 SLX دارم که موتور TU5 روشه مدتیه که وقتی سرعت خودرو بنا به دلایلی مانند سرعتگیر کم میشه و بدون کم کردن دنده مثلا از سه به دو مجدد پا روی گاز گذاشته میشود شتاب نداشته و موتور تک کار میکنه که باید دنده رو سریع کم کنی در غیر این صورت چراغ چک چشمک میزنه و ماشین شروع به لرزش میکنه و شتاب نداره و بعد از خاموش کردن مجدد درست میشود . راهنمایی بفرمایید لطفا

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست