علائم خرابی کویل خودرو

هر آنچه که باید درباره علائم خرابی کویل خودرو بدانید

 

کویل خودرو یکی از قطعات اساسی در سیستم اشتعال ماشین است که برای تولید جریان الکتریکی لازم برای اشتعال مخلوط سوخت و هوا در سیلندرها استفاده می‌شود. کویل در واقع یک ترانسفورماتور کوچک است که جریان ولتاژی را از باتری خودرو به ولتاژ بسیار بالاتری که برای اشتعال مورد نیاز است، تبدیل می‌کند.

کویل خودرو در سیستم اشتعال به عنوان یک قطعه اساسی محسوب می‌شود. عملکرد صحیح و به موقع آن از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا هر گونه نقص در کویل می‌تواند منجر به عملکرد ناپایدار موتور، کاهش کارایی و افزایش مصرف سوخت و حتی خرابی‌های جدی در موتور شود.

کویل خودرو اغلب در یک محفظه مخصوص در نزدیکی موتور قرار دارد و به عنوان یک بخش حیاتی از سیستم اشتعال در موتور عمل می‌کند. وقتی کلید را در سوئیچ قرار داده و ماشین را روشن می‌کنید، جریان الکتریکی از باتری به کویل منتقل می‌شود. سپس کویل، این جریان الکتریکی را تقویت کرده و به صورت یک سری اسپارک‌های الکتریکی به سیم‌های شعله‌گیری ارسال می‌کند.

هنگامی که این اسپارک‌های الکتریکی به سیم‌های شعله‌گیری می‌رسند، مخلوط سوخت و هوا در داخل سیلندر  تشکیل می‌شود. سپس این اسپارک‌ها به عنوان عاملی برای اشتعال مخلوط سوخت و هوا عمل می‌کنند و به این صورت موتور خودرو روشن می‌شود.

 

علائم و نشانه‌های خرابی کویل خودرو

همانطور که ذکر شد، کویل در سیستم اشتعال خودرو نقش بسیار مهمی دارد؛ زیرا انرژی لازم برای جرقه زدن شمع‌ها را فراهم می‌کند. اگر کویل دچار مشکل شود، عملکرد جرقه زدن شمع‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرد و ممکن است عملکرد موتور به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. در ادامه، علائم خرابی کویل بررسی شده که شامل موارد زیر است:

 

 1. روشن نشدن ماشین به عنوان یکی از نشانه‌های خرابی کویل خودرو

در صورتی که ماشین شما دیر روشن شود یا اصلا روشن نشود، ممکن است دلیل این مشکل خرابی کویل خودرو باشد. البته باید توجه داشت که روشن نشدن ماشین ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد، اما خرابی کویل یکی از احتمالات است.

 

 1. خاموش ش‎دن ناگهانی خودرو

در صورتی که کویل خودرو خراب باشد و انتقال انرژی به شمع‌ها به درستی صورت نگیرد، احتمال خاموش شدن ناگهانی موتور ماشین وجود دارد.

نشانه های خرابی کویل

 1. استشمام بوی تند و شدید بنزین

در صورتی که کویل خودرو شما خراب باشد و احتراق به‌طور ناقص صورت بگیرد، ممکن است بوی بنزین شدیدی احساس شود. این مشکل نشان‌دهنده عدم انتقال انرژی کافی به شمع‌ها و عملکرد نامناسب آنهاست.

 

 1. شنیده شدن صداهای عجیب از اگزوز

زمانی که کویل خودرو خراب شده باشد و احتراق به‌طور صحیح انجام نشود، ممکن است صداهای عجیبی از اگزوز ماشین شنیده شود. این صداها معمولا به عنوان صدای انفجار یا صداهای غیرطبیعی توصیف می‌شوند. با این حال، لازم است توجه داشته باشید که این صداها ممکن است ناشی از مشکلات دیگر نیز باشند؛ بنابراین، برای تشخیص دقیق‌تر، بهتر است به تعمیرکار مراجعه کنید.

 

 1. خارج شدن دود سیاه از اگزوز

در صورتی که دود سیاه از اگزوز خارج می‌شود، باید به عملکرد کویل خودرو شک کنید. این مشکل معمولا با بوی بنزین همراه است و نشان‌دهنده خرابی کویل و مشکل در عملکرد آن است.

 

 1. نشت روغن

خرابی کویل می‌تواند منجر به گرم شدن بیش از حد آن شده که در نتیجه ممکن است باعث نشت روغن شود. این نشت روغن می‌تواند نشانه‌ای از مشکل در کویل باشد.

 

 1. روشن شدن چراغ چک خودرو به دلیل خرابی کویل

معمولا خرابی کویل خودرو توسط سیستم دیاگنوز تشخیص داده می‌شود؛ بنابراین یکی از دلایل روشن شدن چراغ چک می‌تواند خرابی کویل باشد. اما لازم به ذکر است که این مشکل ممکن است دلایل متعددی داشته باشد که برای تشخیص آن باید خودرو را به مکانیکی ببرید.

 

 1. افزایش مصرف سوخت ناشی از خرابی کویل

در صورت خرابی کویل، شمع‌ها انرژی کافی برای جرقه زدن را دریافت نخواهند کرد؛ در نتیجه پاشش سوخت از انژکتورها افزایش می‌یابد که منجر به افزایش مصرف سوخت خودرو می‌شود.

 

 1. کاهش شتاب ماشین به علت خرابی کویل

در صورت خرابی کویل خودرو، انرژی لازم برای جرقه زدن به شمع‌ها نخواهد رسید؛ بنابراین شتاب ماشین کاهش پیدا می‌کند.

در صورت مشاهده هر کدام از این علائم و نشانه‌ها، بهتر است به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید تا عیب‌یابی صورت گیرد و اقدامات لازم برای رفع مشکلات انجام شود.

 

چه عواملی باعث خراب شدن کویل خودرو می‌شود؟

خرابی کویل خودرو می‌تواند به دلایل مختلفی رخ بدهد. برخی از عواملی که ممکن است باعث خرابی کویل شوند عبارتند از:

 • سن و سال خودرو: مانند هر قطعه دیگری، کویل خودرو نیز با گذر زمان و استفاده مداوم خراب می‌شود. از آنجایی که کویل‌های خودرو عموما در دما و فشار بالا کار می‌کنند، دچار فرسودگی می‌شوند و این موضوع باعث کاهش عمر مفید آنها خواهد شد.
 • شرایط محیطی: شرایط محیطی مانند حرارت و رطوبت بالا، گرد و غبار، رطوبت و همچنین نمک موجود در هوا، احتمال خراب شدن کویل خودرو را افزایش می‌دهد.
 • نوسانات ولتاژ: نوسانات ولتاژ در سیستم برق خودرو نیز می‌تواند بر روی کویل ماشین تاثیر منفی داشته باشد و باعث خرابی آن شود.
 • استفاده از قطعات ناسازگار: استفاده از قطعات غیر اصلی یا ناسازگار می‌تواند به نحوه عملکرد کویل آسیب بزند و باعث خرابی آن شود.
 • ترکیب بنزین نامناسب: ترکیبات بنزین نامناسب یا وجود ناخالصی در آن می‌تواند باعث تخریب کویل خودرو و سیستم اشتعال آن شود.
 • نقص در سیستم اشتعال: هر نقصی در سیستم اشتعال مانند خرابی شمع‌ها، کابل‌ها یا سایر قطعات مرتبط می‌تواند احتمال خراب شدن کویل را افزایش دهد.

تست سلامت کویل

روش تست سلامت کویل خودرو

برای تست کویل احتراق خودرو، می‌توانید مراحل زیر را به صورت گام به گام انجام دهید:

 • ابتدا ماشین را خاموش کنید و سپس درب کاپوت را باز کنید تا به کویل خودرو دسترسی داشته باشید. مکان کویل احتراق برای هر خودرو ممکن است متفاوت باشد، بنابراین ممکن است نیاز به مطالعه دقیق دفترچه راهنمای خودرو یا مراجعه به اینترنت داشته باشید.
 • یکی از سیم‌های متصل به شمع را با دقت از قسمت برق آن جدا کنید. از ابزارهای مناسب مانند سوکت استفاده کنید تا این کار به درستی انجام شود.
 • یک سیم جداگانه را با دقت به سیم شمع جدا شده متصل نمایید.
 • سیمی که به سیم برق شمع جدا شده وصل کرده‌اید را به هر فلزی در اطراف ماشین خود متصل نمایید. این کار برای ایجاد مدار اختصاصی برای تست انجام می‌شود.
 • رله یا فیوز مربوط به پمپ سوخت را برداشته تا از ایجاد شعله در داخل سیلندرها جلوگیری شود.
 • حالا از کسی که در ماشین نشسته است بخواهید استارت بزند تا موتور روشن شود.

اگر کویل خودرو درست کار نکند، شما باید در حین استارت زدن یک جرقه آبی در نقطه اتصال سیم به فلز خودرو مشاهده کنید. این نشانه‌ای از وجود مشکل در کویل احتراق است که نیاز به تعمیر یا تعویض دارد.

 

سخن پایانی

کویل‌ها یا سیم‌پیچ‌ها بخش حیاتی از سیستم الکتریکی خودرو هستند. در صورت مشاهده علائم خرابی در خودرو، تعویض کویل حتما باید انجام شود. تعویض کویل ماشین هزینه‌ زیادی ندارد، اما نادیده گرفتن خرابی آن می‌تواند به هزینه‌های بالاتری منجر شود. تست کویل یکی از روش‌های تشخیص خرابی است که در صورت آشنایی با مباحث فنی، می‌توانید خودتان آن را انجام دهید، در غیر این صورت، بهتر است به تعمیرکار متخصص مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up