علائم خرابی سنسور موقعیت میل لنگ

با مهمترین علائم خرابی سنسور موقعیت میل لنگ یا دور موتور آشنا شوید!

 

سنسور موقعیت میل لنگ یا همان سنسور دور موتور (Crankshaft Position Sensor) یکی از اجزای اساسی در سیستم الکترونیکی خودرو است. این سنسور وظیفه‌ای مشابه سنسور میل سوپاپ دارد اما محل نصب و کاربرد آن متفاوت است.

سنسور موقعیت میل لنگ به طور معمول در نزدیکی میل لنگ (Crankshaft) موتور قرار دارد و حرکت چرخشی میل لنگ را تشخیص می‌دهد. این سنسور اطلاعات مربوط به موقعیت میل لنگ را به سیستم کنترل موتور (ECU) ارسال می‌کند.

اطلاعات دریافتی از سنسور موقعیت میل لنگ برای تنظیم زمان تزریق سوخت و سایر عملکردهای موتور استفاده می‌شود. این سنسور به کنترل موتور اطلاعات لازم را ارائه می‌دهد تا موتور به طور بهینه و با کارایی بالا عمل کند. بد نیست بدانید که یکی از مواردی که در دوره آموزش تعمیرات ایسیو به هنرجویان آموزش داده می شود، نحوه عیب یابی سنسور موقعیت میل لنگ است.

 

کاربرد سنسور دور موتور در خودرو

علاوه بر ارسال اطلاعات مربوط به موقعیت میل لنگ، سنسور دور موتور همچنین در تشخیص نقص‌ها و مشکلاتی که ممکن است در موتور رخ دهند، نقش مهمی دارد. مهم‌ترین کاربردهای سنسور موقعیت میل لنگ یا سنسور دور موتور شامل موارد زیر است:

 

۱. تشخیص خطاها

سنسور دور موتور می‌تواند نقص‌های موتور را تشخیص دهد. مثلا اگر میل لنگ یا سیستم انتقال حرکت دچار مشکل شده و چرخش موتور نامنظم شود، این سنسور می‌تواند مشکل را تشخیص داده و اطلاعات مربوطه را به سیستم کنترل موتور ارسال کند.

 

۲. کنترل زمان سوخت‌رسانی توسط سنسور دور موتور

اطلاعاتی که توسط سنسور موقعیت میل لنگ ارسال می‌شود، به کنترل زمان سوخت‌رسانی کمک می‌کند. با تشخیص موقعیت دقیق میل لنگ، این سنسور می‌تواند سوخت تزریق شده به مخزن را بهینه کند و عملکرد موتور را بهبود بخشد.

 

۳. کنترل سیستم اشتعال

سنسور موقعیت میل لنگ به کنترل سیستم اشتعال نیز کمک می‌کند. با در نظر گرفتن در موقعیت میل لنگ، این سنسور می‌تواند اشتعال بهینه سوخت را مدیریت کند.

به طور کلی، سنسور دور موتور یکی از عناصر اساسی در کنترل و مدیریت عملکرد موتور است که به طور مستقیم در بهبود عملکرد، کارایی موتورها تاثیرگذار است.

 

علائم خرابی سنسور دور موتور (سنسور موقعیت میل لنگ)

علائم خرابی یا مشکلات در سنسور دور موتور شامل موارد زیر هستند:

 

 1. روشن نشدن خودرو

اگر سنسور دور موتور دارای مشکل باشد، ممکن است خودرو به سختی روشن شود و یا کلا روشن نشود، زیرا سیگنال لازم برای پاشش سوخت و جرقه‌زنی به واحد کنترل موتور ارسال نمی‌شود.

 1. دور موتور نمایش داده نمی‌شود

خرابی سنسور موقعیت میل لنگ، باعث می‌شود زمانی که خودرو روشن است، دور موتور به درستی نمایش داده نشود.

 1. قطع شدن پمپ بنزین

هنگام استارت زدن خودرو، ممکن است پمپ بنزین قطع شود که نشان از وجود مشکل در سنسور دور موتور است.

نشانه های خرابی سنسور موقعیت میل لنگ

 1. حالت Cut Off قبل از Red Line

در صورت خرابی سنسور موقعیت میل لنگ، ممکن است در برخی مواقع، حالت Cut Off قبل از دستیابی به Red Line ایجاد شود.

 1. روشن شدن چراغ چک موتور

چراغ چک موتور خودرو به دلایل مختلفی ممکن است روشن شود که یکی از آن‌ها می‌تواند خرابی سنسور دور موتور باشد. در صورتی که چراغ چک روشن شود و کدهای خطایی مانند P0336 و P0335 نمایش داده شوند به احتمال زیاد این سنسور خراب شده است.

 1. کاهش قدرت موتور

در صورت خرابی سنسور دور موتور، ممکن است قدرت موتور کاهش پیدا کند؛ زیرا این سنسور مسئول سوخت‌رسانی و کنترل سیستم احتراق خودرو است. خرابی این سنسور می‌تواند باعث کاهش توانایی واحد کنترل موتور در دریافت موقعیت صحیح میل لنگ و سیلندرها شود، که در نتیجه باعث کاهش کارایی و بازده موتور می‌شود.

 1. لرزش در موتور

وقتی سنسور موقعیت میل لنگ خراب باشد، ممکن است لرزش‌های نامنظم در موتور به وجود بیاید که نشان از عدم مدیریت صحیح میل لنگ توسط واحد کنترل موتور است. در برخی موارد، این لرزش‌ به قسمت‌های داخلی خودرو انتقال می‌یابد و حتی راننده می‌تواند آن را در فرمان احساس کند.

 1. شتاب متغیر خودرو

تغییرات ناگهانی در شتاب خودرو نیز ممکن است نشانه‌ای از مشکل در سنسور موقعیت میل لنگ باشد.

 1. احتراق ناقص سیلندر

در صورت خرابی سنسور موقعیت میل لنگ، ممکن است احتراق در یک یا چندین سیلندر به صورت ناقص انجام شود، زیرا واحد کنترل موتور نمی‌تواند موقعیت دقیق پیستون را تشخیص دهد.

 1. توقف موتور

اگر موتور خودرو به صورت ناگهانی خاموش شود، احتمالا به دلیل خرابی سنسور دور موتور است. در این حالت، توصیه می‌شود به یک تکنسین متخصص مراجعه کرده و سنسور میل لنگ را بررسی و تعمیر کنید تا از وقوع خسارت‌های جدی به موتور جلوگیری شود.

 

تست سلامت سنسور دور موتور

برای اطمینان از عملکرد صحیح سنسور دور موتور و خراب نبودن آن، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 1. بررسی عقربه دور موتور در زمان استارت زدن

در این روش شما باید در زمان روشن کردن موتور خودرو، دور موتور را بررسی نمایید. در صورتی که پس از روشن شدن موتور، این عقربه عدد صفر را نشان می‌دهد به احتمال زیاد سنسور دور موتور یا موقعیت میل لنگ خراب شده است.

 1. استفاده از دیاگ برای تست سلامت سنسور دور موتور

گاهی مواقع نمی‌توان از عقربه دور موتور، خرابی سنسور موقعیت میل لنگ را تشخیص داد. در این حالت باید از دستگاه دیاگ برای تست سلامت این سنسور استفاده شود.

 1. استفاده از دستگاه مولتی‌متر برای تست سلامت سنسور دور موتور

برای تست سلامت سنسور موقعیت میل لنگ به کمک دستگاه مولتی‌متر، باید سیم‌های مشکی و قرمز آن را به سنسور متصل کنید. مقاومت اهمی این سنسور در حالت سالم باید بین 850 تا 960 باشد. اگر اختلاف عددی سنجیده شده توسط مولتی‌متر بیشتر یا کمتر از این اعداد است، احتمالا سنسور خراب شده است.

 

سخن پایانی

در این مقاله، علائم خرابی سنسور دور موتور (سنسور موقعیت میل لنگ) به‌طور جامع بررسی شد. این سنسور یکی از اجزای حیاتی در سیستم موتور خودرو است که عملکرد صحیح آن برای حفظ سلامت موتور ضروری است. در این مقاله، علائم خرابی این سنسور از جمله لرزش در موتور، روشن شدن چراغ چک موتور، کاهش قدرت در عملکرد موتور، احتراق ناقص سیلندر، عدم توانایی راه‌اندازی ماشین و توقف ناگهانی موتور بررسی شدند.

با استفاده از روش‌های عیب‌یابی مختلف از جمله استفاده از دیاگ و دستگاه مولتی‌متر، می‌توان علائم خرابی سنسور دور موتور را شناسایی و تشخیص داد. در صورت تایید خرابی، تعویض این سنسور ضروری است تا از خسارات جدی به موتور و خودرو جلوگیری شود. همچنین، توصیه می‌شود که در صورت بروز هر گونه علامت غیر عادی در عملکرد خودرو، سریعا به یک تکنسین متخصص مراجعه کرده  تا مشکل بررسی و رفع گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up