دلایل خاموش شدن خودرو چیست؟

یکی از بدترین حوادثی که می‌تواند درهنگام رانندگی یا ترافیک اتفتاق بیفتد، خاموش شدن خودرو است. این پدیده می‌تواند حتی تبعات جبران‌ناپذیری را هم ایجاد کند. علاوه براین‌که استرس و اعصاب خوردی هم به همراه دارد. برای برخورد درست با این واقعه بهتر است درباره‌ی علت آن بیشتر بدانیم، تا درحد ممکن از وقوع آن پیشگیری کنیم یا در هنگام وقوع بهترین عکس‌العمل را نسبت به آن نشان دهیم. دلایل وقوع این پدیده متفاوت و گسترده است و درادامه با اصلی‌ترین موارد آن بیشتر آشنا می‌شویم.

تمام شدن سوخت ماشین

یکی از دلایل متدوال اتمام سوخت ماشین است. گاهی این مساله به سهل‌انگاری در چک نکردن آن مربوط است اما ممکن است، نقایصی دراین حیطه وجود داشته باشد.

  • سوخت سنج خودرو خراب باشد، بهتر است در اولین فرصت برای چک کردن و تعمیر آن به تعمیرگاه مراجعه کنید.
  • باید از ورود سوخت به پیشرانه مطمئن شوید، اما قبل آن باید درابتدا باید تشخیص دهید که پمپ بنزین خودرو شما برقی یا مکانیکی است.

برقی: اگر با یک پمپ بنزین برقی مواجه هستید، با باز کردن سوییچ به صدای آن گوش دهید. دراین هنگام باید به قسمت عقبی خودرو کمی دقت کنید باید صدای وزوز کردن آن را به گوش بشنوید.

مکانیکی: اما اگر با یک پمپ بنزین مکانیکی سروکار دارید، محلی که شلنگ بنزین را درآن قرار می‌دهید، باز کنید و یک شلنگ را داخل آن قراردهید.

توصیه می‌شود که هرگز بنزین را تا انتهای باک آن مصرف نکنید، زیرا به دلایلی مختلفی مثل کیفیت پایین بنزین در ایران، ناخالصی‌ها و پوسیدگی‌های مختلف در انتهای باک جمع می‌شوند و در مسیر پمپ گرفتگی‌هایی ایجاد می‌کنند، بنابراین بهتر است، همیشه قبل از خالی‌شدن باک به فکر بنزین زدن باشید.

اختلال در سوئیچ اشتعال

اگر سوئیچ اشتعال خراب یا ضعیف شود، انرژی کافی برای جرقه‌زنی وجود ندارد، بنابراین امکان دارد به این علت موتور خودرو خاموش شود.

ایجاد مشکل در دینام و آلترناتور

درصورت بروز مشکل در این دو زمینه‌ برق به بخش‌های مختلف خودرو نمی‌رسد، در نتیجه خودرو خاموش می‌گردد.

سنسور اکسیژن به درستی کار نمی‌کند

یکی از دلایل عمده خاموش شدن خودرو در هنگام حرکت، ایجاد مشکلات در سنسور اکسیژن است. دراین حالت این امکان وجود دارد که در زمان ترمز‌های ناگهانی و یا در دست‌اندازها خودرو به ناگهان خاموش گردد.

بخوانید : چرا سنسور اکسیژن خراب می شود ؟

پاره شدن تسمه دینام

تسمه مارپیچی دینام، که با عنوان تسمه دینام شناخته می‌شود، عنصر مهمی است که درصورت پاره شدن، همه قطعات خودرو از کار می‌افتند و خودرو بیش از اندازه داغ شود، امکان آسیب دیدن آن در روزهای بسیار سرد و در پیچ‌ها تند وجود دارد و آسیب‌های جدی و پاره شدن آن می‌تواند باعث صدمات جبران‌ناپذیری شود که یکی از این موارد خاموش شدن خودرو در هنگام حرکت است.

مشکلات کامپیوتر خودرو

این مشکل در خودروهای مدرن که دارای رایانه هستند امکان ایجاد دارد و در صورت اختلال در سنسورهای آن امکان انتقال اطلاعات غلط به سیستم خودرو وجود دارد، که می‌تواند منجر به خاموشی شود.

اگر نیاز به تعمیرگاه ایسیو داشتید ، پارسیان صنعت خودرو در خدمت شماست !

کثیف بودن انژکتور

انژکتورها وظیفه‌ی مهم سوخت‌پاشی را در هنگام جرقه‌زدن شمع‌ها برعهده دارند، درصورتی که اقدام به تمیزکردن آن‌ها نکنید. ممکن است در هنگام ترمزگرفتن با خاموشی خودرو مواجه شوید.

مسدودشدن مبدل کاتالیزور

بعد از روشن شدن خودرو گازهای سمی که تولید می‌شوند، از مبدل کاتالیزور عبور می‌کنند، این مبدل در راه خروجی اگزوز خودرو قرار دارد و باعث تبدیل شدن این مواد سمی به مواد بی‌ضرر می‌شود. در صورتی که این مبدل خراب یا مسدود شود، امکان خاموشی خودرو درحال حرکت وجود دارد.

سوختن فیوزها یا شل شدن آن‌ها

فیوزها وظیفه‌ی برق‌رسانی به بخش‌های مختلف خودرو را برعهده دارند. درواقع آن‌ها میزان برق ورودی به خودرو را کنترل می‌کنند و درصورت زیادشدن میزان بارالکتریکی جریان آن را قطع می‌کنند. درصورت که با خاموشی مقطعی برخی قسمت‌های خودرو مواجه شدید، حتما به سراغ این قسمت بروید.

اختلال در اتصالات باطری

وظیفه‌ی باطری در خودرو ذخیره انرژی و تامین نیازهای سیستم برقی است. درصورتی که در اتصالات باطری مشکلاتی ایجاد شود، برق رسانی به خودرو صورت نمی‌گیرد درنتیجه این پدیده باعث خاموشی خودرو شود.

ایجاد نقص در  استپر خودرو

استپر درحقیقت وطیفه‌ی کنترل شرایط برای استارت خوردن خودرو و مدیریت و صدور دستورات مختلف برای جلوگیری از خاموش شدن خودرو دارد. پس همان‌طور که متوجه شدید، قطعه‌ی بسیارحساسی به حساب می‌آید. به دلایل مختلف مثل کثیف شدن، خرابی و… ممکن است این قطعه نتواند وظایف خود را به درستی اجرا کند، بنابراین وقایعی مثل خاموشی خودرو در شرایط مختلف به ویژه در هنگام حرکت رخ خواهد داد.

سوییچ اینرسی

سوییچ اینرسی یا قطع‌کن پمپ بنزین وسیله‌ای ‌است که اگر به خودرو ضربه‌ای وارد شود، مانند یک تصادف برای جلوگیری از بروز حوادث احتمالی مثل آتش‌سوزی، خودرو را به حالت خاموشی درمی‌آورد. بنابراین درصورتی که با دست‌اندازی با سرعت بالا مواجه شوید و یا ضربه‌ای به خودرو وارد شود، ممکن است براساس عملکرد این قطعه وسیله‌ی نقلیه‌ی شما خاموش شود.

مشکلات مربوط به سیم‌کشی

درصورتی که سیم‌های خودرو فرسوده شده باشند یا اتصالات آن‌ها شل شود، ممکن است جریان برق خودرو قطع و وصل شود و دراثراین پدیده خودرو به ویژه در حالت سرعت پایین یا ساکن خاموش شود.

معیوب بودن سنسور جریان هوا

وظیفه‌ی سنسور هوا کنترل جریان هوای ورودی به خودرو از نظر کمیت و کیفیت و کنترل صدمات جریان ناسازگار روغن درسیستم خودرو است. بنابراین در صورت بروز نقص در این سنسور ممکن است زمانی که خودرو درحالت درجا یا ایستاده قرار دارد، با خاموشی آن مواجه شویم.

اشکال در سیستم انتقال قدرت

وظیفه‌ی اصلی سیستم انتقال قدرت، انتقال قدرت موجود در موتور خودرو به چرخ‌های آن است. درصورتی که گیربکس‌های یک خودرو اتومات باشد، مبدل‌های گشتاور وظیفه‌ی این انتقال را برعهده دارند و درصورت بروز اشکال در آن‌ها( مبدل‌های گشتاور) خودرو قادر به حفظ و انتقال قدرت در سرعت پایین نخواهدبود، بنابراین امکان دارد در سرعت پایین و هنگام ترمزگرفتن، خودرو خاموش شده و کاملا متوقف گردد.

ایجاد نقص در دریچه EGR

دریچه EGR  درجهت جلوگیری از آلودگی هوا طراحی شده و در هنگامی که با سرعت نورمال و یکنواخت درحال حرکت است، بازشده و اندکی از از بازدهی موتور می‌کاهد، باید درنظر داشت که این دریچه هم از مواردی است که درصورت ایجاد نقص در آن یا حتی گرفتگی، می‌تواند باعث خاموش شدن خودرو، به ویژه در هنگام ترمزگرفتن شود.

چنانچه علاقمند به گذراندن دوره تعمیرات ECU هستید فرم زیر را پر کنید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست