فهرست مطالب

آموزش تعمیرات ecu – آشنایی با پروگرامر در تعمیرات ecu – انواع آی سی در آموزش تعمیرات ecu – آموزش ecu – دوره آموزش تعمیرات ecu


آموزش تعمیرات ecu خودرو : بررسی آی سی برنامه ریزی ecu ها

در ecu های مختلف آی سی مرکزی فرق می کند . در برخی از ecu ها مانند ساژم و ولئو از آی سی مرکزی 8 پایه استفاده شده است که به این نوع از آی سی EPROM یا همان ایپرام می گوییم .

آموزش تعمیرات ecu - آی سی 8 پایه مرکزی

آموزش تعمیرات ecu – آی سی 8 پایه مرکزی

در بعضی از ecu ها مانند زیمنس آی سی مرکزی 44 پایه است که به آن فلش می گویند . برخی از ecu ها نیز هر دو آی سی را به کار می برند .

آموزش تعمیرات ecu - آی سی 44 پایه فلش

آموزش تعمیرات ecu – آی سی 44 پایه فلش

به عبارت ساده تر برخی از ecu ها هر دو آی سی eprom و فلش را با هم دارند . هنگام برداشتن و جاگذاری این آی سی ها از روی برد حتما به مشخصه نصب آنها توجه کنید به عنوان مثال در آی سی بالا در قسمت سمت چپ بالای آی سی در کنار پایه اول یک نقطه هست که از طریق آن می توانید نحوه نصب درست آی سی را در نظر داشته باشید . معمولا در آی سی های پایه 44 پایه از چنین نقطه ای استفاده می شود .

آموزش تعمیرات ecu – جهت گیری آی سی

اما در آی سی های 8 پایه معمولا چنین نقطه ای وجود ندارد و می بایست پایه یک آی سی را از روی ظاهر آی سی تشخیص داد به این ترتیب که یک طرف آی سی صاف و طرف دیگر انگار که سوهان کاری شده است و اصطلاحا پخ است از این سمت می توان پایه 1 آی سی را مشخص کرد .


[ثبت نام آموزش تعمیرات ecu – کلیک کنید !]


آموزش تعمیرات ecu - آی سی 8 پایه

آموزش تعمیرات ecu – آی سی 8 پایه

برای برنامه ریزی آی سی های مرکزی به نرم افزار مخصوصی نیاز است که به آن ها Dump یا همان دامپ گفته می شود . توجه شود که برای برنامه ریزی مستقیم آی سی ها از پروگرامر استفاده می شود آی سی بر روی پروگرامر قرار گرفته و از طریق کابل به کامپیوتر وصل شده و آن را برنامه ریزی می کنیم . بسیاری از عیوب ecu از این طریق برطرف می گردد .

آموزش تعمیرات ecu - پروگرامر

آموزش تعمیرات ecu – پروگرامر

برای تبدیل پایه های آی سی به سوکت پروگرامر و قرار گرفتن آن ها بر روی پروگرامر از آداپتورهای مشابه شکل زیر استفاده می شود .

آموزش تعمیرات ecu - آداپتور آی سی

آموزش تعمیرات ecu – آداپتور آی سی

در واقع از آنجا که معمولا آی سی ها به صورت مستقیم بر روی پروگرامر نصب نمی شوند از یک مبدل استفاده می کنیم . برای قرارگیری آداپتور بر روی پروگرامر در نظر داشته باشید که پین 1 آداپتور می بایست بر روی پین شماره 1 پروگرامر قرار گیرد . برای پیدا کردن پین شماره 1 پروگرامر در نظر داشته باشید که معمولا کنار پین شماره 1 نقطه ای قرار می گیرد . به شکل زیر دقت کنید .

آموزش تعمیرات ecu - پین 1

آموزش تعمیرات ecu – پین 1

شایان ذکر است سوکت روی پروگرامر که معمولا به رنگ سیاه یا سبز می باشد زیف Zif نام دارد که در مدل 2000 + دارای 40 پایه و در مدل 5000 دارای 48 پایه است . وقتی اهرم فلزی زیف سمت شما قرار دارد پایه 1 سوکت زیف در قسمت چپ و بالای آن قرار می گیرد و همان طور که گفتیم عموما پایه شماره یک قطعات با یک نقطه مشخص می شوند برای تفهیم بیشتر به شکل قبل نگاهی بیندازید .

تبدیل ها یا همان آداپتورهایی که پایه های کمتر از زیف دارند نیز مانند قطعات تصویر فوق در بالای زیف نصب می شوند . چند استثنا انگشت شمار برای این قانون وجود دارد که در مورد این آی سی های خاص با انتخاب آن ها از لیست توسط پروگرامر پیغامی داده می شود و محل صحیح آن ها به شما نمایش داده می شود .

توجه شود که زیف قطعه ای مکانیکی است و دارای عمر محدود برای چند هزار بار کارکرد صحیح می باشد و گرد و خاک و رطوبت زیاد و فشار بر روی تبدیل در حالی که بر روی زیف قرار دارد باعث خرابی آن می شود . علامت ظاهری خرابی زیف کج و نا صاف بودن صفحات فلزی درون آن بوده و در هنگام کار نیز گاهی اوقات شناسایی نمی شوند و با جا زدن مجدد درست می شود . گاهی نیز ممکن است لازم باشد با اسپری خشک در حالی که پروگرامر را وارونه نگه داشته اید تا به درون آن نفوذ نکند سوکت را شست و شو دهید .

در شکل زیر نحوه قرار دادن یک آی سی 8 پایه درون تبدیل یا همان آداپتور نشان داده شده است .

آموزش تعمیرات ecu - قرارگیری آی سی 8 پایه

آموزش تعمیرات ecu – قرارگیری آی سی 8 پایه

آی سی های 8 پایه بر روی تبدیل در بالاترین نقطه قرار می گیرند و خود تبدیل نیز در بالاترین نقطه سوکت زیف پروگرامر قرار می گیرد مانند تصویر زیر :

آموزش تعمیرات ecu - قرارگیری آی سی 8 پایه

آموزش تعمیرات ecu – قرارگیری آی سی 8 پایه

آی سی های 32 و 40 پایه TSOP روی تبدیل 48 به گونه ای قرار می گیرند که پایه 1 آن ها روبرو نقطه سفید رنگ چاپ شده روی تبدیل قرار گیرد .

آموزش تعمیرات ecu - قرارگیری آیسی 8 پایه

آموزش تعمیرات ecu – قرارگیری آیسی 8 پایه

سوکت های دستگاه :

سوکت ISP در مدل 2000 + :

ترتیب پین های کانکتور ISP در تصویر بالا مشخص شده است . این کانکتور برای انتفال برنامه به آی سی درون مدار در حالی که برق وصل است می باشد .

سوکت ISP در مدل 5000 :

در مدل 5000 علاوه بر پین های مدل 2000 پین 2 حاوی ولتاژ 5 ولت با جریان 30 میلی آمپر و پین 4 خروجی کلاک قابل تنظیم از 16 مگا هرتز تا 250 کیلو هرتز است ( توسط clockout در منوی file/setup )

پین 6 نیز یک IO اضافه است و پین های 8 و 10 زمین هستند .

کانکتور تغذیه در مدل 5000 :

در مدل 5000 در قسمت جلوی دستگاه یک کانکتور برای اتصال تغذیه کمکی در نظر گرفته شده است . در اکثر کامپیوترها ولتاژ USB برای تغذیه دستگاه کفایت می کند و هیچ نیازی به تغذیه وجود ندارد . در صورت استفاده از کابل USB نامناسب یا بعضی از مدل های لپ تاپ با جریان دهی ضعیف توسط نرم افزار به شما اعلام افت ولتاژ می شود و به طور ناگهانی هنگام پروگرام قطعات پروگرامر قطع می شود . در این حالت یک ترانس 9 ولتی 500 میلی آمپر به کانکتور تغذیه وصل کنید توجه شود که قطبیت مثبت و منفی فیش مهم نیست .


[ثبت نام آموزش تعمیرات ecu – کلیک کنید !]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست