ادامه مبحث فعال نشدن کیسه هوایی

۵- اگر خودرو دو یا چند  بار بصورت پیاپی تصادف کند و در یکی از آنها کیسه هوایی فعال شود در تصادف بعدی کیسه هوایی عملکردی نخواهد  داشت.زیرا  کیسه هوایی  طوری طراحی شده اند که پس از عمل کردن و منبسط شدن خالی شده و منقبض می گردد.

 

 فعال شدن کیسه هوایی آموزش تعمیرات ای سی یو – ایربگ چیست و چگونه کار می کند ؟ بخش سوم

موقعی کیسه هوایی فعال میشود که هردو سنسور جلو ضربه را احساس کنند.وکاپوت جلو جمع شود.سیستم کیسه های هوایی به منظورمحافظت بیشترازسروسینه سرنشین خودرو موقع تصادفات شدید سیستم کیسه هوایی و کمربند ایمنی برای جذب ضربه وارده ازجلوبکارگرفته می شود.این کیسه ها برای محافظت راننده در فرمان قرارمی گیرد و به دلیل نزدیکی راننده  به فرمان از حساسیت ویژه ایی برخوردار می باشد.برای محافظت سر نشین نیز سیستم کیسه هوایی در داشبورد جایگزین می شودو برای محافظت سرنشین از ضربات جانبی نیز کیسه های هوای جانبی در ستونهای ماشین کار گذاشته میشود.نحوه کار سیستم کیسه هوایی شبیه به اسلحه های  نظامی می باشد بدین  صورت که دریک  تصادف شدید از جلو سنسورهای دقیق و حساس ضربه ناشی از تصادف را حس کرده و پس از تجزیه و تحلیل توسط کنترلر  فرمان لازم به چاشنی ارسال میشود با عمل کردن این چاشنی مواد شیمیایی موجود در عملگر واکنش داده و  تولید گاز میکندو درزمان بسیار کوتاهی گاز ناشی ازآن کیسه را منبسط می کنند. کیسه در زمانی بسیارکوتاه معمولا  بین ۰۴/۰ تا  ۰۶/۰ ثانیه براساس نوع خودرو وسیستم کیسه هوایی منبسط شده و  پس  از جذب ضربه سریعاًًخالی میشود.

 

 انواع سنسورهای کیسه هوایی آموزش تعمیرات ای سی یو – ایربگ چیست و چگونه کار می کند ؟ بخش سوم

سنسورها یکی ازمهمترین ، دقیقترین وحساسترین قسمتهای سیستم کیسه هوایی می باشند مزیت مهم سنسورهای الکترومکانیکی عدم حساسیت آنها به صدای ناشی ازتجهیزات برقی خودرو می باشد.شرکت  تویوتا  سنسورهای مورد استفاده را به سه دسته تقسیم میکند:

سنسور جلو

سنسور کف

سنسورایمنی

 

سنسورجلو به علت  شرایط سخت  محیطی که درقسمتهای  جلویی خودروبه واسطه درمعرض محیط  بودن قراردارد،سنسورهای که درقسمت جلو خودرو قرار میگیردمیباید دارای ساختار صلب،پایدارو قابل اعتماد باشد. این سنسور از نوع الکترومکانیکی بوده و در دو نوع غلطشی وچرخشی بکار میروند.سنسورغلتشی مرکب از یک جرم استوانه ای  و یک فنر تخت است که دور آن پیچیده شده است.  در طراحی  این سنسورها،باکنترل نمودن وزن و اندازه استوانه،سختی فنر تخت ومسافتی که استوانه باید طی کند میتواند با توجه به ویژگی های وسیله نقلیه و مدت زمان شتاب منفی که میگیرد طراحی میشود.درنوع سنسور چرخشی یک جرم خارج از مرکز و یک فنر پیچشی  نقش  اصلی را  دارند. وزنه در یک موقعیت اولیه توسط نیروی اولیه وارده از طرف فنر با یک سختی ثابت قرار گرفته است.

 

 سنسور کف: آموزش تعمیرات ای سی یو – ایربگ چیست و چگونه کار می کند ؟ بخش سوم

درانواع الکترومکانیکی و الکتریکی می باشد وازآنجا که این سنسورها از منطقه تصادف دور هستند و در قسمت کف شاسی خودرو نصب میگردند از تنوع بیشتر برخوردار بوده و از نوع الکتریکی بیشتر استفاده می گردد. در نوع الکتریکی  که بیشترین کاربرد را دارد نحوه کار براساس  کرنش تیر یک سر گیرداراست که توسط  یک  پل الکتریکی به سیگنال الکتریکی تبدیل میشود.عناصر این پل الکتریکی در جدول زیر آمده است.

 

سنسور ایمنی : آموزش تعمیرات ای سی یو – ایربگ چیست و چگونه کار می کند ؟ بخش سوم

سنسورهای ایمنی همانند سنسورهای کف کف در منطقه تصادف قرار نمیگیرد ودر واقع در کف خودرو روی شاسی نصب میشوداین سنسورها ارز نوع الکترومکانیکی میباشند تا صدای ناشی از اجزای برقی روی عملکرد آنها تاثیر نگذارداین سنسورها وظیفه دارند که از فعال شدن کیسه هوایی در سرعتهای پایین یا دراثرسروصدا جلوگیری  کند واگر سنسور کف یا جلو  به طور نابهنگام و در اثر ناهنجاری وعیب فعال شودتنها سنسور ایمنی است که مانع از فعال شدن کیسه هوایی میشوداین در حالیست که شتاب منفی ناشی از ماکزیمم  قدرت ترمز تنها ۱/۰ شتاب لازم برای عمل کردن سنسورها میباشد.این سنسورها در مدار الکتریکی با سنسورهای کف و جلو به طور سری بسته میشوند.

 

سنسور غلتشی :

این سنسورها ساختمانی شبیه سنسورهای غلتشی دارند و به منظور کاهش هزینه از نظر اندازه کوچکتر ودارای قطعات کمتری هستند.

 

 تحلیل گر سیستم کنترلی مورد استفاده در سیستم کیسه هوایی

این قسمت ازسیستم کیسه هوایی وظیفه تشخیص ضربه های ناشی از تصادف،فرمان لازم جهت فعال شدن سیستم کنترل کارکرد اجزاء و عیب یابی سیستم کیسه هوایی و نمایش آن توسط کدهایی روی صفحه نمایش مقابل راننده را برعهده دارد. سنسورهای  الکتریکی  کف که در داخل واحد کنترلند همراه  با  دو سنسور جلویی که در قسمت جلوی خودرو نصب  شده اند به  طور موازی با  یکدیگر در مدار قرار گرفته اند علاوه بر این،این ۳  سنسور و سنسور ایمنی و چاشنی به صورت سری در مدار قرار گرفته اند.

 

عملگرمورد استفاده درسیستم کیسه هوایی:

عملگر در واقع آخرین قسمت فعال شونده  سیستم کیسه هوایی می باشد.که با منبسط کردن کیسه هوایی مقابل سرنشین خودرو مانع از جراحات جدی وارد به سریا سینه سرنشین خودرو میگردند.فرمان ارسالی به قسمت عملگر باعث صدور فرمان آتش به چاشنی وانفجار موادشیمیایی موجود در آن میشود. حاصل این انفجار گازی بی خطرمیباشد که کیسه هوایی را با فشار و سرعت بالا منبسط می نماید. موقعی که چاشنی منفجر میشود.هر دوی مواد مواد تقویت کننده و مواد تولید کننده گاز واکنش داده و به سرعت برای منبسط کردن کیسه تولید گاز مینماید.

 

 مواد شیمیایی داخل کیسه هوایی: آموزش تعمیرات ای سی یو – ایربگ چیست و چگونه کار می کند ؟ بخش سوم

این ماده شیمیایی اصطلاحا سدیم  ازته نامیده می شود.و در اثر انفجار به گاز بی خطر نیتروژن که  ۸۰%  گاز موجود در هوا میباشد و نیز دی اکسید کربن تبدیل میشود.و البته مقدار کمی هیدروکسید سدیم تولید می شودکه در بعضی موارد در افراد خارش پوست و حساسیت ایجاد میکند. به غیر از این موارد پودر تالکوم به منظور لغزنده کردن  سطوح داخلی قسمت باد شونده سیستم کیسه هوایی استفاده میشود(که باعث عدم چسبندگی سطوح داخلی به یکدیگر میشود)

 

 

 

آیا ایربگ ها هم تاریخ انقضا دارند؟

 

ایربگ یا کیسه هوای خودروها که بخشی از سیستم کمکی ایمنی (SRS) است، از سال ۱۹۷۰ استفاده می‌شده و امروزه به تجهیزات ضروری هر خودرو تبدیل شده‌اند. در حالی که برخی خودروسازان برای تعویض ایربگ مدت زمان تعیین می کنند، قطعات اصلی آن طول عمر بالایی دارند. در ادامه به نکاتی درمورد این تجهیزات ضروری اشاره می کنیم.

 

سیستم عیب‌یابی خودکار

تشخیص این که آیا ایربگ به خوبی کار می کند یا نه وظیفه‌ی مالک خودرو نیست. تقریبا همه‌ی خودروهای دارای ایربگ، یک سیستم عیب یابی و یک چراغ نشانگر SRS دارند که در صورت وجود اشکال اخطار می‌دهد. وقتی خودرو را روشن می‌کنید، چراغ SRS برای چند لحظه روشن شده و پس از تمام شدن عملیات عیب یابی خاموش می‌شود. اگر این چراغ اصلا روشن نشود یا روشن شده و خاموش نشود نشان دهنده‌ی این است که مشکلی در سیستم وجود دارد. وجود این سیستم‌ها در خودروهای امروزی نیاز به چک کردن ایربگ توسط نماینگی و مکانیک را از بین برده است. کمپانی‌های خودروسازی فورد، جنرال موتورز، ولوو، هوندا و مرسدس بنز تایید کرده‌اند که ایربگ‌های این شرکت ها دائمی بوده و در صورتی که سیستم عیب‌یابی خودکار مشکلی را تشخیص ندهند نیازی به تعویض و تعمیر این ایربگ‌ها نیست.

 

نکاتی در مورد تعمیر ایربگ‌ ها آموزش تعمیرات ای سی یو – ایربگ چیست و چگونه کار می کند ؟ بخش سوم

  • اگر چراغ SRS در خودرویتان روشن شده و خاموش نمی‌شود یا اینکه اصلا روشن نمی‌شود، هرچه زودتر خودرو را به نمایندگی ببرید.
  • اگر یک خودروی متعلق به سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ دارید، حتما دفترچه راهنمای خودرو را چک کنید تا ببینید نیاز به بررسی و تعویض ایربگ وجود دارد یا نه.
  • دقت کنید که در حین بررسی یک خودروی کار کرده، چراغ SRS آن را نیز چک کنید. همچنین درزهای محفظه ی ایربگ را نیز چک کنید.
  • در هنگام تعویض و تعمیر ایربگ به کیفیت و سازنده‌ی ایربگ دقت کنید. مدل‌های بی‌کیفیت تقلبی بسیاری از کشورهایی همچون چین وارد شده و در بازار دیده می‌شوند.

 

 کیسه هوا روی بدنه بیرونی خودرو

کیسه هوا بیرونی

کیسه هوا یا ایربگ، یک سیستم امنیتی پیشرفته و مدرن است که امروزه در بسیاری از خودروها به عنوان یکی از بخش های مهم و ضروری وجود دارد.

در شرایطی که خودرو هنگام حرکت با خودروی دیگر یا جسمی برخورد کند در کسری از ثانیه کیسه هوا پر شده و به شکل یک بالش نرم بین سرنشین و بدنه خودرو قرار می گیرد و به این ترتیب مانع برخورد سخت سرنشینان با اجزای داخلی و آسیب دیدگی آنها می شود. از دهه ۶۰، یعنی پس از این که شرکت خودروسازی مرسدس بنز، خودروهای کلاس S جدید خود را به عنوان یکی از نخستین خودروهای مجهز به کیسه هوا روانه بازار کرد، استانداردهای ایمنی شرکت های بزرگ خودروسازی در سطح دنیا با تغییر و تحولات قابل توجهی مواجه شد و به این ترتیب طراحان، تعبیه کیسه هوا در خودروهای جدید را به عنوان یکی از الزامات صنعت خودرو و یک استاندارد مورد توجه قرار دادند. گرچه نصب کیسه هوا در قسمت فرمان یا داشبورد خودرو در ابتدا فقط به راننده محدود می شد، اما پس از مدتی طراحان تصمیم گرفتند به منظور حفظ ایمنی دیگر سرنشینان خودرو در قسمت های دیگر از ستون های میانی و عقبی تا کمربند ایمنی هم فضایی را برای نصب کیسه هوا در نظر بگیرند.

 

 کیسه های هوا، از سقف تا بدنه خودروها آموزش تعمیرات ای سی یو – ایربگ چیست و چگونه کار می کند ؟ بخش سوم

کیسه های هوا معمولا در قسمت فرمان، داشبورد، درها یا قسمت پشتی صندلی ها که به حسگر مجهز است، نصب می شود. شرکت خودروسازی آمریکایی TRW که در حوزه طراحی و ساخت خودروهای آیرودینامیکی فعالیت می کند در یک طرح ابتکاری تصمیم گرفته کیسه هوایی را برای خودروهای جدیدش طراحی کند که در قسمت سقف خودرو تعبیه می شود. در این خودرو ها در زمان تصادف یا برخورد خودرو با هر سطحی، کیسه هوا بلافاصله از قسمت سقف خودرو باز شده و به عنوان یک سپر محافظتی برای همه سرنشینان خودرو عمل می کند.

وقتی کیسه هوا در سقف خودرو قرار می گیرد، پس از بازشدن به فرمان، داشبورد و ستون های خودرو هیچ آسیبی نمی رساند و لازم نیست صاحب خودرو هزینه سنگینی را بابت تعمیر و نصب کیسه هوای جدید پرداخت کند. به نظر می رسد کاربردی شدن کیسه هوای سقفی در خودروها می تواند نقش مهمی در طراحی فضای داخلی آنها داشته باشد و بسیاری از محدودیت هایی را که طراحان خودرو هم اکنون با آن مواجه هستند از میان بردارد، اما یکی از جدیدترین ابتکارات در زمینه طراحی کیسه هوای خودرو، اقدام شرکت خودروسازی ولوو برای محافظت از جان عابران پیاده، دوچرخه سوارها و کاهش پیامدهای ناشی از برخورد بدنه خودرو با خودروهای دیگر یا سطوح مختلف است.

این شرکت بزرگ خودروسازی قصد دارد در همه خودروهای تولیدی جدیدی که از هفت سال آینده به بازار عرضه می کند، کیسه هوای خارجی نصب کند که هنگام تصادف در برابر آسیب های احتمالی به عابران پیاده، موتورسوارها، دوچرخه سوارها و حتی سرنشینان خودرو به عنوان یک سپر محافظتی عمل می کند. نحوه عملکرد کیسه هوای خارجی این خودروها مبتنی بر ابزار ردیابی است. این سیستم به راداری مجهز است که در قسمت پنجره جلوی خودرو نصب می شود.

روی آینه های کناری این خودرو دوربینی نصب شده که اگر مانعی در حال نزدیک شدن به خودرو باشد، از طریق پیام صوتی به راننده هشدار داده می شود. اگر راننده در زمان مناسب از خود واکنشی نشان نداده و خودرو را متوقف نکند، بلافاصله ترمز خودرو به طور خودکار فعال شده و چنانچه فاصله خودرو تا عابر پیاده بسیار کم باشد، حسگرهایی که روی سپر خودرو نصب شده از خود واکنش نشان داده و کیسه هوای خارجی از نزدیکی پنجره جلوی خودرو شروع به بزرگ شدن کرده و به طور کامل باز می شود. وقتی کیسه هوای خارجی به طور کامل باز می شود می تواند فضایی معادل یک سوم پنجره جلوی خودرو و ستون های جلویی خودرو را پوشش دهد. در شرایطی که این روزها بسیاری از تصادفات رانندگی ناشی از حواس پرتی رانندگان و استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی است، مجهز بودن خودروها به سیستم های ایمنی پیشرفته تر، امتیازی بزرگ محسوب می شود. کیسه های هوایی که از قسمت های کناری بدنه بیرونی خودرو خارج می شود آخرین نوآوری امنیتی خودروهایی است که تا هفت سال آینده روانه بازار خودرو می شود.

 

کیسه هوا، جایگزین کمربند ایمنی نیست

پیش از ورود کیسه هوا به صنعت خودرو، کمربند ایمنی تنها وسیله ای بود که از آن برای تضمین ایمنی سرنشینان خودرو استفاده می شد. استفاده از کمربند ایمنی با وجود ساختار ساده ای که دارد، می تواند نقش بسیار مهمی در نجات جان سرنشینان خودرو هنگام تصادفات ایفا کند. ایده استفاده از یک بالش نرم هنگام برخورد، نخستین بار در جنگ جهانی دوم و برای هواپیماهای جنگی مطرح شد و حدود ۳۰ سال پیش، یعنی اوایل دهه ۶۰، برای نخستین بار استفاده از کیسه ها یا همان ایربگ در طراحی و ساخت اتومبیل ها مورد توجه قرار گرفت.

بررسی های آماری نشان می دهد، وجود کیسه هوا در اتومبیل ها می تواند مرگ و میر ناشی از تصادفات رانندگی را تا ۳۰ درصد کاهش دهد. از سال ۱۳۷۷ وجود کیسه هوا در هر دو قسمت راننده و سرنشین جلوی خودرو در ایالات متحده آمریکا اجباری شد. در ایران هم قرار بود طبق مصوبه قبلی هیات دولت، از ابتدای سال ۱۳۹۲، نصب یک کیسه هوا و از ابتدای تیر نصب دو کیسه هوا در خودروهای سواری تولید داخلی اجباری شود، اما متاسفانه به علت مشکلاتی که طی یک سال گذشته صنعت خودروسازی کشور با آن مواجه بود، اجرای استاندارد کیسه هوا با یک سال تعویق، به سال آینده موکول شد.

خیلی ها تصور می کنند کیسه هوا جایگزین کمربند ایمنی است. این که واقعا کیسه هوا می تواند جانشین کمربند ایمنی خودرو باشد یا خیر، موضوعی است که افراد مختلف درباره آن نظرات متفاوتی دارند. شاید کیسه هوای هوشمند که می تواند فرد بالغ را از کودکی که روی صندلی خودرو نشسته، تشخیص دهد و برای کودک خطری نداشته باشد، یا مجهز بودن خودروها به کیسه هوای فرعی که طرفین سرنشینان خودرو قرار می گیرد، یا کیسه هوایی که در هنگام واژگون شدن خودرو ایمنی سرنشینان را تضمین کند ازجمله فناوری هایی باشد که مجهز شدن سیستم کیسه هوای خودرو به آن بتواند ایمنی سرنشینان خودرو را به گونه ای تامین کند که دیگر به استفاده از کمربند ایمنی در خودرو نیازی نباشد. کیسه های هوا که امروزه یکی از اصلی ترین امکانات خودروها به شمار می آید و هنوز هم تحقیقات برای افزایش کارایی و استفاده بهتر از آنها ادامه دارد، تاکنون توانسته است جان هزاران نفر را از خطر مرگ نجات دهد.

 

کیسه هوا چگونه کار می کند؟ آموزش تعمیرات ای سی یو – ایربگ چیست و چگونه کار می کند ؟ بخش سوم

هر کیسه هوا از سه قسمت اصلی تشکیل می شود. خود کیسه هوا یکی از این قسمت هاست که معمولا از پارچه ای نازک و سبک از جنس الیاف پلی آمید تهیه می شود. این کیسه باید بتواند به عنوان یک سپر محافظتی عمل کند و خطر ترکیدگی نداشته باشد. هر گونه نقصی هرچند ناچیز و جزئی که در عملکرد کیسه هوا وجود داشته باشد، می تواند سلامت سرنشینان خودرو را به خطر اندازد.

بخش دیگر، حسگری است که در زمان لازم، فرمانی مبنی بر باد شدن کیسه هوا صادر می کند. چنانچه خودرو هنگام حرکت با نیرویی معادل برخورد با یک دیوار آجری با سرعت ۱۶ تا ۲۴ کیلومتر در ساعت مواجه شود، سنسورها بلافاصله کیسه هوا را فعال می کنند. در حقیقت اطلاعات مربوط به شتاب و مولفه های فیزیکی دیگر از طریق این حسگر دریافت می شود و اگر تصادفی در حال وقوع باشد، سیستم فعال کننده کیسه هوا شروع به فعالیت می کند. سیستم فعال کننده بخش دیگری است که اطلاعات دریافتی از حسگر را به کیسه هوا منتقل می کند. سیستم تغذیه کننده کیسه هوا شبیه به سوخت جامدی است که در موشک های فضایی شتاب اولیه لازم را ایجاد می کند.

در این سیستم تری نیترید سدیم با نیترات پتاسیم واکنش نشان داده، گاز نیتروژن مورد نیاز برای پر کردن کیسه هوا ایجاد می شود. با نفوذ گاز نیتروژن به داخل کیسه هوا، این کیسه با سرعتی بیش از ۳۰۰ کیلومتر در ساعت از محلی که در آن جاسازی شده، خارج می شود و بلافاصله در مدت زمان کوتاهی گازی که کیسه هوا را پر کرده از سوراخ های ریزی که در بدنه کیسه وجود دارد، خارج می شود. همه این مراحل فقط در کسری از ثانیه اتفاق می افتد. سازندگان کیسه هوا با هدف انعطاف پذیری بیشتر و لغزنده بودن کیسه هوا در محلی که در آنجا تعبیه می شود، از مواد پودری استفاده می کنند که هنگام خارج شدن کیسه هوا، این مواد پودری نیز همراه آن خارج می شود. این پودر از جنس آرد ذرت، آرد برنج یا پودر تالک است و خطری ندارد. البته باید توجه داشت همین کیسه های هوا که می توانند در تصادفات راهکاری برای نجات سرنشنیان خودرو باشد برای کودکان زیر ۱۲ سال بسیار خطرناک است. وقتی سرنشین در فاصله ۳۰ تا ۳۵ سانتی متری از داشبورد باشد این خطر به مراتب کمتر است. ایمن ترین جا برای کودک زیر ۱۲ سال صندلی عقب خودروست.

 

 قانون کیسه هوا این بار عمل می کند؟ آموزش تعمیرات ای سی یو – ایربگ چیست و چگونه کار می کند ؟ بخش سوم

 

در حالی که شرکت های بزرگ خودروسازی در دنیا برای کاهش جراحات انسانی در تصادفات، در حال طراحی و تعبیه ایربگ برای عابران پیاده هستند، موضوع نصب ایربگ سال هاست که از سوی خودروسازان کشورمان به تعویق افتاده است.

در حالی که شرکت های بزرگ خودروسازی در دنیا برای کاهش جراحات انسانی در تصادفات، در حال طراحی و تعبیه ایربگ برای عابران پیاده هستند، موضوع نصب ایربگ سال هاست که از سوی خودروسازان کشورمان به تعویق افتاده است.

هرچند زمان پیش بینی شده در نصب دو ایربگ روی تمام محصولات خودروسازان داخلی ابتدای برنامه پنجم توسعه، یعنی سال ۹۰ بود، اما هیچ کدام از این پیش بینی ها عملیاتی نشد.

 

نکته جالب در رابطه با ایربگ این بود که این ماجرا از یک استاندارد ایمنی برای سرنشینان خودرو، به تدریج تبدیل شد به موضوعی برای لابی خودروسازان و دولت. به این ترتیب هر بار با سر رسیدن موعد نصب ایربگ روی محصولات داخلی، خودروسازان با گرفتن مهلتی دوباره از دولت این موضوع را به زمانی دیگر موکول می کردند. دولت هم بی توجه به مصوبه قانونی خود، هر بار منافع خودروسازان را به سلامت سرنشینان خودروها ترجیح می داد و مهلتی دوباره برای خودروسازان در نظر می گرفت.

به این ترتیب هرچند قرار بود از سال ۸۷ نصب کیسه هوا روی خودروهای تولیدی در کشور اجباری شود، اما پس از چندین بار تغییر این مصوبه، سرانجام مهرماه سال ۹۰ شورای عالی استاندارد در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست بنا به پیشنهاد موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مصوب کرد که اجرای استاندارد نصب کیسه ایمنی هوا روی خودرو ها از ابتدای برنامه پنجم توسعه اجباری شود. حال با ورود به سال ۹۲ دو سال از آخرین موعد تعیین شده برای اجرای این استاندارد می گذرد و خودروسازان بار دیگر از دولت مهلتی دو ماهه برای نصب دو ایربگ روی محصولاتشان دریافت کرده اند.

 

قانون یا خودروساز، کدام قوی تر است؟

هر چند خودروسازان به نصب اجباری ایربگ اعتقادی ندارند و می گویند ایربگ باید به صورت یک آپشن در نظر گرفته شود، اما طبق آخرین زمان بندی ها قرار بود که خودروسازان در مهر سال ۹۱ نصب دو ایربگ روی محصولاتشان را آغاز کنند. اما باز هم این اتفاق رخ نداد و خودروسازان با گرفتن مهلتی شش ماهه از دولت قول نصب دو ایربگ را از ابتدای سال ۹۲ به مسوولان دادند؛ بنابراین این اخطار به خودروسازان داده شد که چنانچه از ابتدای سال ۹۲ مصوبه دولت اجرا نشود، شماره گذاری خودروهای تک ایربگ یا بدون ایربگ از سوی پلیس متوقف می شود، اما سال ۹۲ هم بدون دو ایربگ برای خودروهای داخلی آغاز شد تا به این ترتیب پلیس وارد عمل شود. با وارد شدن پلیس به ماجرا، شماره گذاری ۵۰ هزار خودرو در نخستین ماه سال ۹۲ متوقف شد و این توقف تا صدور مصوبه جدید دولت ادامه داشت.

 

مهلتی دیگر برای نصب ایربگ آموزش تعمیرات ای سی یو – ایربگ چیست و چگونه کار می کند ؟ بخش سوم

با وارد شدن به سال ۹۲داستان نصب ایربگ وارد سال پنجم خود شد، اما پایان نیافت. به این ترتیب بعد از مذاکراتی که خودروسازان با دولت داشتند، هیات دولت مصوبه ای را صادر کرد که بر اساس آن برای نصب دو ایربگ دو ماه دیگر به خودروسازان مهلت داده شد.

به این ترتیب بعد از ابلاغ این مصوبه، پلیس موظف به شماره گذاری خودروهایی شد که دارای یک ایربگ هستند. این در حالی است در حال حاضر خودروی پراید در برخی از مدل های خود، هنوز هیچ ایربگی ندارد. حال با توجه به مهلت دو ماهه به خودروسازان باید دید که آیا خودروسازان می توانند بعد از سال ها تعلل این مشکل را تنها در دو ماه حل کنند؟

اما نکته ای که در اینجا جالب به نظر می رسد این است که در مصوبه اخیر اشاره شده است که ۸۰ درصد از خودروهای تولیدی باید تا پایان خرداد سال جاری از دو کیسه هوا برخوردار باشند. این در حالی است که برخی از تولیدات حتی یک ایربگ هم ندارند و می توانند جزو ۲۰ درصد خودرویی باشند که فعلا اجباری برایشان در نظر گرفته نشده است.

 

دو ماه فرصت کافی است؟

اما در حالی که دولت فرصتی دو ماهه به خودروسازان داده است تا مصوبه دولت را اجرایی کنند، مشاور انجمن خودروسازان ایران از کم بودن این مهلت و مشکلات بی شمار خودروسازان برای تامین ایربگ می گوید. داوود میرخانی رشتی در این رابطه عقیده دارد که اگر فضا برای خودروسازان فراهم باشد، شاید تا شش ماه آینده بتوانند این قانون را اجرا کنند. حال با وجود این اظهارنظرها باید منتظر ماند و دید که آیا این فرصت به اجرای قانون منتهی می شود یا باز هم قرار است مهلتی دیگر در پی آن در نظر گرفته شود.

 

اما با وجود اظهارات میرخانی رشتی، از ایران خودرو خبر می رسد که تا پایان خرداد امسال تمام محصولات این خودروساز به دو ایربگ مجهز خواهد بود. این را معاون کیفیت ایران خودرو می گوید و این قول را می دهد که تا پایان خرداد نصب دو ایربگ در محصولات ایران خودرو به حقیقت بپیوندد. ایران خودرو در حالی سعی دارد تا هر چه زودتر این مساله را حل کند که مسوولان سایپا همچنان از مشکلات واردات قطعات برای تولید ایربگ می گویند.

حال با توجه به اینکه وقتی سرعت اتومبیل از ۴۰ کیلومتر در ساعت بیشتر باشد کمربند ایمنی به تنهایی کافی نیست و ایربگ می تواند در پیشگیری از حوادث ناگوار بسیار تاثیرگذار باشد (تحقیقات نشان می دهد که در ۶۸ درصد موارد کیسه هوا سطح خوبی از ایمنی را تامین می کند) صاحبان خودرو حق دارند از این سطح ایمنی برخوردار باشند، هر چند شاید خودروسازان اعتقادی به چنین استانداردهایی نداشته باشند.

 

ایربگ ها را درست بشماریم آموزش تعمیرات ای سی یو – ایربگ چیست و چگونه کار می کند ؟ بخش سوم

کیسه هوا یا Air Bag یکی از نکات و پارامترهای ایمنی در صنعت خودروسازی محسوب می شوند. این فناوری سال های سال است که در صنعت خودروسازی وجود دارد و در اواخر قرن بیستم، استفاده از این سیستم ایمنی تبدیل به الزامی برای خودروسازان شد. اما در ایران قانون نصب اجباری کیسه هوا به سال ۱۳۸۷ برمی گردد. در سال ۱۳۹۲ خودروسازان داخلی با فشار جدی از سوی سازمان استاندارد مواجه شدند. ولی کماکان با نصب یک ایربگ و وعده هایی، تمکین این قانون را به تعویق می انداختند. در سال ۹۳ بود که دیگر خودروهایی مثل ۴۰۵ و پژو پارس و وانت مزدا هم قابلیت این را پیدا کردند تا به دو ایربگ مجهز شوند و این روزها پراید و تیبا و انواع پژو و… حداقل با ۲ کیسه هوا در نسخه صفر عرضه می شوند.

شمارش ایربگ در اکثر خودروهای داخلی اصلا کار سخت و پیچیده ای نیست. چون اکثرا به دو کیسه هوا مجهز اند. ولی در بحث خودروهای وارداتی یا مونتاژی، شمارش ایربگ متفاوت است. این روزها اگر به نمایشگاه های عباس آباد سری بزنید، با ترفندهایی می توانند خودرو ۶ ایربگ را با نام ۱۲ ایربگ به شما بدهند که این مسئله از یک فهم و درک غلط نشاءت می گیرد. اگر به سایت و وبگاه رسمی خودروسازان جهانی سری بزنید، می بینید که از ذکر تعداد ایربگ خبری نیست و نام ایربگ ها ذکر می شود. اگر هم تعداد ایربگ اعلام شود، آن اعداد با توضیحاتی توجیه می شوند. در این قسمت می خواهیم به شما آموزش و اطلاعاتی در خصوص ایربگ بدهیم که خرید شما را در بازار خودرو آسانتر می کند و باعث می شود که از این به بعد از الفاظ بازاری و غیر معتبر خودرویی دور باشید و به جمع حرفه ای ها بپیوندید.

 

انواع کیسه هوای رایج در خودروها: آموزش تعمیرات ای سی یو – ایربگ چیست و چگونه کار می کند ؟ بخش سوم

۱- کیسه هوای راننده: این ایربگ در داخل غربیلک فرمان قرار دارد و وظیفه حفاظت از راننده در تصادف های از روبه رو و کلا هر سانحه ای که باعث شود راننده به سمت جلو پرتاب شود را دارد.

۲- کیسه هوای شاگرد: این کیسه هوا روی داشبورد خودرو و مقابل شاگرد قرار دارد و عملکردی مشابه به ایربگ راننده را دارد. تفاوت عمده کیسه هوای شاگرد با راننده این است که در برخی از خودروها می توان آن را به وسیله سوییچ یا دکمه ای از کار انداخت و در برخی با سنسور وزن داخل صندلی شاگرد و سرنشینان، فعال و غیرفعال می شود. در تمام خودروها نصب صندلی کودک در ردیف جلو با ایربگ فعال به هیچ وجه توصیه نمی شود.

۳- کیسه هوا جانبی: این گونه از ایربگ ها مسئولیت حفظ سرنشینان را در تصادف های از بغل دارد و برای حفظ سلامت دست و کتف و پهلوی سرنشینان استفاده می شوند. اکثر این ایربگ ها در قسمت بیرونی صندلی ها قرار دارند، ولی در بعضی خودروها در داخل درب خودروها هم گذاشته می-شوند. در اکثر خودروهای موجود در بازار جهانی، تنها سرنشینان جلو به کیسه هوای جانبی مجهز هستند و برخی خودروهای لوکس و مجلل و اتاق بزرگ به کیسه هوای جانبی سرنشینان عقب هم تجهیز شدند. روش تشخیص چشمی این کیسه های هوا، پولک و اتیکتی است که به گوشه صندلی سمت درب ها دوخته شده است. از جمله خودروهایی که ایربگ سرنشین عقب دارند، می توان به لکسوس GS250 ، هیوندای آزرا و جنسیس سدان در بازار ایران اشاره کرد.

۴- کیسه هوای پرده ای: این نوع کیسه هوا، همان ایربگی است که باعث اخلال در امر شمارش ایربگ ها می شود و بازاریان و دلالان خودرو ۶ایربگ را ۱۰ ایربگ می شمارند!!!… این کیسه هوا مسئولیت حفظ ایمنی مسافرین از تصادف های بغل یا تصادف هایی که باعث می شود به ستون های خودرو فشار آید، را دارد. این کیسه هوا از گوشه های سقف بر روی ستون ها و شیشه های خودرو باز می شود از پاشیده شدن شیشه های شکسته به داخل خودرو تا حد زیادی جلوگیری می کند و نمی گذارد از برخورد سر مسافرین به شیشه ها و ستون ها، صدمه ای به آنان وارد شود. باز شدن اکثر ایربگ های پرده ای از ستون های افقی و قائم بر ستون های A و B وC است و در اصل در هر طرف خودرو یک کیسه هوای پرده ای قرار دارد. ولی با توجه به استاندارد رایج هر شرکت و بر مبنا برخی قوانین قدیمی، برخی خودروسازان بر روی یک ستون و برخی دیگر بر روی تمام ستون ها پولک AirBag SRS را حک می کنند. در واقع فرقی نمی کند که در هر طرف خودرو روی یک ستون این واژه حک شده باشد، یا بر روی تمام ستون ها. برای مثال در خودرو جیلی امگراند ۷ روی تمام ستون ها واژه AirBag SRS حک شده و برخی افراد عامی تمام پولکی های موجود در خودرو را شمرده و تعداد ایربگ های این ماشین را ۱۰ عدد اعلام می کنند. این در حالی است که جیلی ۲ کیسه هوا در جلو، ۲ کیسه هوای جانبی جلو و ۲عدد ایربگ پرده ای دارد که به این نحو، تعداد ایربگ-های جیلی امگراند ۷ تنها ۶عدد می شود که خود شرکت جیلی هم عدد ۶ را اعلام می کند.

 ۵- کیسه هوا زانو: این ایربگ در اکثر خودروهای دنیا به عنوان یک آیتم ایمنی سفارشی و لوکس معرفی می شود و معمولا اضافه بر آن ۶ کیسه هوای رایج نصب می شود. امروزه محصولات بنز، BMW ، آئودی و لکسوس به ایربگ زانو راننده به صورت پایه مجهز هستند. خودروسازانی مثل هیوندای، کیا، تویوتا، سوبارو، میتسوبیشی و برخی دیگر، ایربگ زانو راننده را به صورت سفارشی روی خودرو قرار می دهند. در ایران لکسوس GS250 هم جز آن دسته از محصولات در حال عرضه بازار است که علاوه بر ایربگ زانو راننده، ایربگ زانو شاگرد را هم داراست.

 

* برخی کیسه های هوای غیر رایج: آموزش تعمیرات ای سی یو – ایربگ چیست و چگونه کار می کند ؟ بخش سوم

بعضی ایربگ ها در دنیای خودرو امروز طراحی شده اند که گاهی اوقات استفاده می شوند و بعضی مواقع در حد طرح یا نمونه آزمایشی باقی می مانند. شرکت تویوتا در برخی محصولات جدید خود مثل تویوتا کرولا جدید سفارش آمریکا، از ایربگ مرکزی استفاده می کند که مانند کیسه هوای جانبی از داخل صندلی یا کنار کنسول میانی باز می شود و از بخورد سرنشینان به هم و صدمه جانبی جلوگیری می کند.

دیگر اقدام تویوتا، نصب ایربگ پرده ای بر روی شیشه عقب در تویوتا iQ بود که در نوع خود از اولین ها به حساب می آمد.

ایربگ عابر پیاده یکی از فناوری های عالی در حفظ جان عابر پیاده در تصادف های از روبه رو است. این ایربگ اکثرا در خودروهای ولوو نصب است و بر روی شیشه جلو باز می شود.

ایربگ کمربند ایمنی، نوعی دیگر از ایربگ های خاص است که از داخل کمربند ایمنی بر روی قفسه سینه راننده و سرنشین باز می شود. این کیسه هوا در لکسوس LFA و فورد اکسپلورِر و مرسدس بنز S کلاس اتاق W222 نصب است. (البته به طور سفارشی و بیشتر نمونه آزمایشی)

 

ایربگ موتور آموزش تعمیرات ای سی یو – ایربگ چیست و چگونه کار می کند ؟ بخش سوم

ایربگ راکب موتورسیکلت هم جز آن دسته از طرح هایی است که هنوز عمومیت پیدا نکرده است.

این روزها برخی ایربگ ها به سنسورهایی مجهز هستند که با توجه به جسه راننده میزان باد ایربگ را تنظیم می کنند. برای حفظ جان عابر پیاده هم برخی شرکت ها مثل لکسوس، برای کاهش خسارت، بعد از اولین برخورد کاپوت تغییر زاویه می دهد تا آسیب به حداقل برسد.

با توجه به این مطالب مستند و قابل ارجاء، گفتن سراتو ۱۰ ایربگ، سانتافه ۱۲ ایربگ، آزرا ۱۴ ایربگ کاملا غلط و غیر علمی است. برای همین به چند مثال با شمارش صحیح می پردازیم.

ایربگ کیا سراتو: ایربگ راننده + ایربگ سرنشین + ۲ ایربگ جانبی جلو + ۲ ایربگ پرده ای = ۶ ایربگ

ایربگ هیوندای سانتافه فول: ایربگ راننده + ایربگ شاگرد + ۲ ایربگ جانبی جلو + ۲ ایربگ پرده ای + ایربگ زانو راننده = ۷ ایربگ

ایربگ تویوتا کرولا سفارس آمریکا: ایربگ راننده + ایربگ شاگرد + ۲ ایربگ جانبی جلو + ۲ ایربگ پرده ای + ایربگ مرکزی + ایربگ زانو راننده = ۸ ایربگ

ایربگ لکسوس GS250: ایربگ راننده + ایربگ شاگرد + ۲ ایربگ جانبی جلو + ۲ ایربگ جانبی عقب + ۲ ایربگ پرده ای + ایربگ زانو راننده + ایربگ زانو شاگرد = ۱۰ ایربگ

ایربگ هیوندای آزرا اتاق قدیم: ایربگ راننده + ایربگ شاگرد + ۲ ایربگ جانبی جلو + ۲ ایربگ جانبی عقب(سفارشی) + ۲ ایربگ پرده ای = ۶ایربگ و سفارشی ۸ ایربگ

ایربگ هیوندای توسان: ایربگ راننده + ایربگ شاگرد + ۲ ایربگ جانبی جلو + ۲ ایربگ پرده ای = ۶ ایربگ

ایربگ جیلی امگراند۷: ایربگ راننده + ایربگ شاگرد + ۲ ایربگ جانبی جلو + ۲ ایربگ پرده ای = ۶ ایربگ

با توجه به این نکات و اطلاعات، پر واضح است که امنیت در صنعت خودرو از اصلی ترین معیارهای ساخت خودرو محسوب می شود. مسئله افزایش ایربگ-ها و عدم اطلاع درست فروشندگان و خریداران خودرو از نحوه شمارش کیسه های هوا باعث شده که گاهی اوقات بخاطر لفظ من درآوردی سانتافه ۱۰ ایربگ، ذهن مشتری اختلاف قیمتی با شمارش صحیح در نظر بگیرید و این نوع معرفی خودرو باعث شده تا برخی سودجویان، به فریب مشتریان در امر فروش خودرو بپردازند. چه بهتر است بجای اینکه اعداد من درآوردی برای اثبات کامل بودن کیسه های هوای خودرویی را اعلام کنیم، از واژه هایی مانند «فول ایربگ» استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست