روش های تست شمع خودرو

چگونه شمع خودرو را تست کنیم ؟

 

شمع خودرو یک قطعه بسیار مهم در هر خودروی بنزینی به شمار می‌رود که هرچند اندازه کوچکی دارد؛ اما ادامه فعالیت هر موتور درون سوزی به عملکرد آن بستگی خواهد داشت. در طول چند دهه گذشته شاهد تغییر اساسی در ساختار خودروها بوده‌ایم؛ اما یکی از قطعاتی که تغییری در اهمیت و وظیفه‌اش ایجاد نشده است، شمع خودرو بوده است. مانند هر قطعه دیگر در یک خودرو، ممکن است که پس از استفاده طولانی مدت، شاهد خرابی شمع خودرو باشیم. از این بابت بهتر است تا قبل از وقوع خرابی از روش های تست شمع خودرو استفاده کرده و خرابی‌های احتمالی را تشخیص دهیم. با ما همراه باشید تا در یک مقاله جامع از پارسیان صنعت خودرو با روش های تست شمع خودرو آشنا شوید.

نحوه تست شمع های خودرو

 

علائم خرابی شمع خودرو شامل چه مواردی هستند؟

خرابی شمع خودرو می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد موتور و مصرف سوخت شود. برخی از علائم خرابی شمع خودرو عبارت‌اند از:

  • کاهش شتاب و قدرت موتور: وقتی شمع خودرو به درستی کار نمی‌کند، موتور انرژی مورد نیاز خود را دریافت نمی‌کند. این وضعیت باعث می‌شود که موتور نتواند با سرعت و قدرت مطلوب کار کند.
  • لرزش غیر عادی خودرو: وقتی شمع خودرو به درستی کار نمی‌کند، موتور به طور ناهماهنگ احتراق خواهد کرد. این وضعیت باعث می‌شود که موتور لرزش داشته باشد و این لرزش به بدنه و فرمان خودرو منتقل می‌شود.
  • روشن‌شدن چراغ چک: چراغ چک یک نشانه هشدار دهنده است که نشان می‌دهد موتور خودرو دچار مشکل شده است. یکی از علل رایج روشن‌شدن چراغ چک، خرابی شمع خودرو است. وقتی شمع‌ها به‌درستی کار نمی‌کنند، سیستم انژکتور سوخت نمی‌تواند تنظیمات مورد نیاز را انجام دهد و این وضعیت باعث می‌شود که چراغ چک روشن شود.
  • افزایش مصرف سوخت: شمع‌ها نقش مهمی در احتراق سوخت دارند. وقتی شمع خودرو به درستی کار نمی‌کند، احتراق ناقص رخ می‌دهد. این وضعیت باعث می‌شود که موتور نیاز به مصرف بیشتر سوخت داشته باشد تا عملکرد خود را حفظ کند.
  • خروج دود تیره از اگزوز: دود تیره از اگزوز نشانه‌ای از احتراق ناقص سوخت است. وقتی شمع خودرو به درستی کار نمی‌کند، سوخت به طور کامل احتراق نمی‌کند و بخشی از آن به‌صورت دود تیره از اگزوز خارج می‌شود.
  • صدای نامنظم موتور: صدای نامنظم موتور یکی از علائم خرابی شمع‌ها است. وقتی شمع خودرو به درستی کار نمی‌کند، موتور احتراق ناهماهنگ دارد و این وضعیت باعث می‌شود که صدای نامنظم و ناهنجاری از موتور به گوش برسد.

برای جلوگیری از خرابی شمع خودرو، توصیه می‌شود که شمع خودرو را در زمان مناسب تعویض کنید و از شمع‌های مناسب برای نوع موتور خود استفاده کنید.

بهترین روش های تست شمع خودرو

 

بهترین روش های تست شمع خودرو

در این بخش شما را با مهم‌ترین روش های تست شمع خودرو آشنا می‌کنیم.

 

1- بررسی عایق شمع از نظر وجود ترک یا شکستگی

یکی از روش های تست شمع خودرو در بررسی عایق شمع از نظر وجود هرگونه ترک یا شکستگی است. شمع سالم نباید هیچ‌گونه ترک یا شکستگی را داشته باشد. با این حال، تغییرات ناگهانی دمای خودرو می‌تواند باعث چنین وضعیتی شود که به تعویض شمع خودرو نیاز پیدا خواهیم کرد.

 

2- وجود رسوب در قسمت عایق شمع

یک شمع سالم نباید رسوبی داشته باشد و اگر علائمی از رسوب را بر روی شمع خودروی‌تان مشاهده کردید، باید بدانید که زمان تعویض آن فرا رسیده است.

رسوب شمع

 

3- بررسی ذوب‌شدن الکترود سر شمع

از دیگر علائم خرابی و روش های تست شمع خودرو می‌توان به بررسی شمع خودرو از نظر وجود ذوب‌شدگی در بخش الکترود آن اشاره کرد. شرایط مختلفی وجود دارند که ممکن است باعث ذوب‌شدن الکترودهای شمع خودرو شوند. گرمای بیش از حد، وجود اختلال در سیستم خنک‌کاری موتور، برق‌دزدی وایرها و یا مصرف بیش از اندازه سوخت توسط موتور می‌توانند از دلایل چنین وضعیتی باشند.

ذوب‌شدن الکترودهای شمع خودرو

 

4- روغنی یا بنزینی بودن سر شمع‌ها

از دیگر روش های تست شمع خودرو می‌توان به بررسی سر شمع از نظر روغنی و یا بنزینی بودن آن اشاره کرد. اگر موتور خودرو به روغن‌سوزی افتاده باشد، سر شمع‌ها ممکن است چرب شده و این موضوع با نگاه‌کردن به شمع‌ها نمایان خواهد شد. در چنین شرایطی سر شمع خودرو بنزینی می‌شود، موتور خودرو اصطلاحاً در حال ریپ زدت است و سیستم جرقه‌زنی دچار مشکل شده است. در این وضعیت، بهتر است تا سیستم تزریق سوخت و برق و وایر خودرو را مورد بررسی قرار دهید.

 

5- استفاده از تستر شمع

یکی دیگر از روش های تست شمع خودرو در استفاده از تستر شمع خواهد بود. این تستر نوعی دستگاه است که مقاومت الکتریکی شمع خودرو را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده و می‌تواند نشان دهد که شمع مذکور از نظر مقاومت الکتریکی در چه وضعیتی قرار دارد.

تست شمع با استفاده از تستر شمع

 

6- وجود دوده بر روی عایق سرامیکی

یکی دیگر از روش های تست شمع خودرو معیوب‌بودن آن در بررسی وجود دوده سیاه بر روی عایق سرامیکی شمع خواهد بود. چنین حالتی بدین دلیل رخ می‌دهد که احتراق ناقص در محفظه سیلندر رخ می‌دهد. در چنین شرایطی دوده سیاه و تیره بر روی عایق سرامیکی شمع تشکیل می‌شود.

وجود دوده بر روی عایق سرامیکی

 

7- بررسی رنگ شعله شمع

روش دیگری که در این مقاله از بررسی روش های تست شمع خودرو به معرفی آن می‌پردازیم، بررسی رنگ شعله شمع است. یک شمع سالم در یک خودرو باید به رنگ سفید و یا آبی جرقه بزند. اگر رنگ شعله به‌صورت زرد یا قهوه‌ای باشد، باید بدانید که مشکلی در این شمع وجود داشته و باید نسبت به عیب‌یابی و یا تعویض شمع خودرو اقدام نمایید.

 

سخن پایانی

در این مقاله، شما را با روش های تست شمع خودرو آشنا کردیم و نحوه بررسی وضعیت شمع خودرو را با هر کدام از این روش‌ها به شما آموزش دادیم. در پایان، لازم می‌دانیم تا شما را با مجموعه پارسیان صنعت خودرو آشنا کنیم. گروه پارسیان صنعت خودرو به عنوان یکی از بزرگترین آموزشگاه‌ها و تعمیرگاه‌های تخصصی ایسیو یا کامپیوتر خودرو به شمار می‌رود که با ۲۰ سال سابقه برگزاری بیش از ۶۰۰ دوره، در میان حرفه‌ای‌های صنعت خودرو قرار گرفته است.

در دوره‌های آموزشی مجموعه پارسیان صنعت خودرو، امکان شرکت در دوره‌های آموزش تعمیرات ایسیو، ریمپ ایسیو و مالتی پلکس وجود دارد. در ضمن امکان تعمیر تمامی برد‌های الکترونیکی خودروها در مجموعه پارسیان صنعت خودرو وجود دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر از شما دعوت می‌کنیم تا به صفحه اصلی سایت مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up