آموزش تعمیرات برق خودرو ، آموزش تعمیر برق خودرو ، آموزش برق خودرو ، آموزش سنسورهای خودرو


گرمکن دریچه گاز | چراغ چک ( لامپ عیب یاب )

در این آموزش به بررسی دو مورد شامل گرمکن دریچه گاز و چراغ چک خودرو می پردازیم . پس همراه ما باشید …

گرمکن دریچه گاز :

در خودروهای انژکتوری که دریچه گاز آنها فلزی بوده ، برای جلوگیری از یخ زدن پولکی دریچه گاز و موتور پله ای در هوای سرد از گرمکن برقی استفاده می کنند . گرمکن های مورد استفاده در خودروها یا از نوع برقی بوده ( مانند سمند ، ۴۰۵ و … ) و یا از نوع آبی که توسط آب گرم میشود ( در خودروهای کره ای به کار رفته مانند پراید ) ولی در پراید ساخت داخل حذف شده است .

نکته ۱ : گرمکن برقی دریچه گاز از نوع مقاومت متغیر دمایی مثبت PTC می باشد . 

نکته ۲ : گرمکن برقی دریچه گاز در همه خودروها به کار نرفته ، اما در بعضی خودروها مانند پژو ۴۰۵ ، سمند به کار رفته است که در هوزینگ دریچه گاز قرار دارد . 

  • گرمکن دریچه گاز را می توانیم توسط دستگاه مولتی متر ( قسمت اهم متر ) و با توجه به PTC بودن آن آزمایش و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنیم .


همچنین بخوانید :

فیلم آموزش سنسور اکسیژن | آموزش ایسیو

فیلتر سوخت | ریل سوخت | رگلاتور سوخت

فیلم آموزش تعویض سنسور اکسیژن

وایر شمع

IC چیست ؟ 


سنسور دریچه گاز | پارسیان صنعت خودرو

سنسور دریچه گاز | پارسیان صنعت خودرو

لامپ عیب یاب ( چراغ چک ) :

لامپ عیب یاب در خودروهای انژکتوری در صفحه داشبورد ( صفحه کیلومتر ) تعبیه شده و دز هنگام بروز اشکال ( عیب های اساسی ) در سیستم سوخت رسانی انژکتوری توسط ECU روشن شده و راننده را از وجود عیب در سیستم انژکتوری آگاه می سازد .

نکته ۱ : خرابی قطعاتی که باعث روشن شدن لامپ عیب یاب می شود در خودروها متفاوت بوده و به برنامه ای که در ایسیو تعریف می کنند بستگی دارد . در بعضی خودروها خرابی سه یا چهار قطعه و در بعضی خودروها خرابی ۶ الی ۸ قطعه باعث روشن شدن لامپ عیب یاب می شود . اما بطور کلی خرابی قطعاتی که باعث روشن شدن لامپ عیب یاب می شود ، عبارت است از :انژکتورهاشیر برقی کنیسترسنسور اکسیژن ، سنسور فشار هوا ، سنسور دمای آب ، سنسور ناک و …

نکته ۲ : در صورت روشن شدن لامپ عیب یاب در خودروی انژکتوری نباید بی تفاوت بود بلکه باید به نزدیکترین مرکزی که مجهز به دستگاه عیب یاب خودروی مربوطه است مراجعه و رفع عیب گردد . در صورت روشن ماندن طولانی لامپ عیب یاب ، سبب افزایش مصرف سوخت و بد کار کردن موتور و … می گردد .

چراغ چک ( لامپ عیب یاب ) | آموزش تعمیرات ecu

چراغ چک ( لامپ عیب یاب ) | آموزش تعمیرات ecu

تخصصی ترین دوره آموزش تعمیرات ایسیو در ایران – کلیک کنید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست