فهرست مطالب

آموزش مالتی پلکس : مقاومتها و آرایش سری و موازی آنها ( RESISTORS )

بطور کلی هر نوع عنصر مداری که در مقابل عبور جریان مخالفت نشان دهد مقاومت نام دارد . پس عناصری از قبیل لامپ ، موتور ، پمپ ، فن و … همگی نوعی مقاومت هستند . مقاومتها به دو گونه به یکدیگر متصل می شوند . در روش سری یک سر از هر مقاومت به سر مقاومت دیگر متصل می گردد و مجموعه مقاومتها در یک حلقه بسته با باطری قرار می گیرند . در آرایش سری- در هر صورت – جریان تمام مقاومتها برابر بوده و ولتاژ روی دو سر هر یک از مقاومتها با مقدار آن نسبت مستقیم دارد . در آرایش سری قطع شدن و یا معیوب شدن هر یک از مقاومتها باعث لز کار افتادن دیگر مقاومتها می شود . در روش موازی ، دو سر تمام مقاومتها به یکدیگر متصل می گردند و هر یک از مجموعه مقاومتها در یک حلقه بسته با باطری قرار می گیرد . در آرایش موازی – در هر صورت – ولتاژ تمام مقاومتها برابر بوده و جریان عبوری از هریک از مقاومتها با مقدار مقاومت آن نسبت معکوس دارد . در آرایش موازی قطع شدن و یا معیوب شدن هر یک از مقاومتها اختلالی در نحوه کار دیگر مقاومتها به وجود نمی آورد .

مقاومتهایی که در خودرو پژو بکار رفته است عمدتا به دسته های زیر تقسیم می شوند :

الف ) مقاومتهای ثابت ( آموزش مالتی پلکس ) :

که همواره مقدار خاص ثابتی داشته و تغییر نمی کنند مانند مقاومت 0.8 اهمی فن که در روی سینی فن قرار داشته و وظیفه شرکت در مجموعه کنترل کننده دور فن رادیاتور را بر عهده دارد که به موقع مفصلا در مورد آن بحث خواهد شد .

 

ب ) مقاومتهای متغیر ( آموزش مالتی پلکس ) :

که خود به دو دسته مقاومتهای متغیر دستی و اتوماتیک تقسیم می شوند .

ب – 1 ) مقاومتهای متغیر دستی :

مقاومتهایی هستند که توسط راننده تغییر می یابند که از این دست می توان به کلید تنظیم سرعت فن تهویه داخل اتاق و کلید تنظیم ارتفاع نور چراغهای جلو اشاره کرد .

ب – 2 ) مقاومتهای متغیر اتوماتیک ( آموزش مالتی پلکس ) :

این گروه از مقاومتها دسته بزرگی را به تنهایی تشکیل داده و شامل موارد مختلفی از جمله مقاومتهای متغیر با دما ، نور ، فشار و … را تشکیل می دهند . از این میان دو نوع مقاومت بیشتر مورد نظر ، جهت کاربرد در پژو است .

ب – 2 – 1 ) مقاومتهای اتوماتیک متغیر با دما ( آموزش مالتی پلکس ) :

از نظر تغییرات با دما ، مقاومتها به دو گونه کلی PTC و  NTC تقسیم می شوند . این ویژگی که از آن با عنوان ” مقاومت متغیر با دما ( Thermistor ) ” یاد می شود دارای این خاصیت است که میزان مقاومتی که در دو سر آن دیده می شود با تغییرات دما تغییر می کند . در خودروهای پژو از هر دو نوع استفاده شده است . با مراجعه به کتب فنی شرکت های سازنده این مقاومتها این نکته محرز می شود که مقاومتهای NTC دارای منحنی نسبتا خطی تری نسبت به مقاومتهای PTC هستند لذا کار کردن با آنها دقیق تر است . به همین دلیل در خودروی 206 که در حال حاضر خودروی روز محسوب شده و با تکنولوژی برتر ساخته می شود استفاده از مقاومتهای PTC مهجور شده و بر خلاف خودرو های پارس ، 405 ، آردی و سمند تنها از مقاومتهای NTC استفاده شده است که البته در آموزش های بعدی مفصلا مورد بحث قرار خواهند گرفت . از این دست می توان به :

سنسور مقاومتی دمای آب رادیاتور با شماره نقشه 1220

سنسور مقاومتی دمای هوای ورودی با شماره نقشه 1312

سنسور مقاومتی دمای اواپراتور کولر با شماره نقشه 8006

سنسور مقاومتی دمای خارج از خودرو با شماره نقشه 6415 اشاره داشت .

ب – 2 – 2 ) مقاومتهای اتوماتیک متغیر با فشار ( آموزش مالتی پلکس ) :

این مقاومتها در مقابل فشار حساس بوده و می توانند متناسب با فشار مقاومت خروجی متفاوتی را بر روی پایه های خروجی خود ایجاد نماید . از این مقاومتها در پژو 206 ایران می توان به :

سنسور مقاومتی خطی فشار گاز کولر با شماره نقشه 8007

و سنسور مقاومتی خطی فشار هوای ورودی با شماره نقشه 1312

اشاره داست که البته در مقالات بعدی مورد بحث قرار خواهند گرفت .


دوره آموزش تعمیرات ایسیو – مالتی پلکس – برق و انژکتور خودرو و …

تخصصی ترین آموزشگاه تعمیرات ایسیو در ایران با ارائه مدرک بین المللی

لطفا فرم زیر را پر کنید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست