راهنمای خرید دستگاه دیاگ

راهنمای خرید دستگاه دیاگ : امروزه در طراحی و ساخت خودروها از مدارهای الکترونیکی مخصوصی که عملکرهایی پیچیده دارند استفاده می‌شود. از جمله این تجهیزات الکترونیکی می‌توان به کروز کنترل، کنترل سیستم تعلیق، کنترل ایربگ خودرو، کنترل سیستم تهویه اتومبیل و… اشاره کرد. وجود این مدارهای الکترونیکی و تجهیزات و به کارگیری آن‌ها در خودروها باعث شده تا در زمینه تعمیر این سیستم‌ها و هم‌چنین خدمات پس از فروش خودروها نیز تغییراتی اتفاق بیفتد.  از جمله این تغییرات، ایجاد تحولاتی در زمینه عیب یابی این سیستم‌ها است.

امروزه برای عیب یابی سیستم‌های الکترونیکی خودروها به دلیل پیچیدگی‌هایی که در آن‌ها وجود دارد از دستگاه‌هایی به نام دیاگ استفاده می‌شود.  در این مقاله قصد داریم به معرفی دستگاه دیاگ و معرفی انواع دیاگ بپردازیم و سپس در زمینه نکات لازم برای خرید این دستگاه، مباحثی را مطرح نماییم.

دستگاه دیاگ خودرو چیست؟

دستگاه عیب یاب خودرو که به نام دیاگ شناخته می‌شود می‌تواند با ارسال کدهایی مشخص از ECU درخواست اطلاعات کند. این کدها هر کدام برای درخواستی ویژه کاربرد دارند. پس از آن، ECU توسط کد دریافت شده نوع درخواست دستگاه عیب یاب دیاگ را تشخیص می‌دهد و اطلاعات مورد نظر را به آن ارسال می‌کند. بنابراین تعمیرکار و یا کارشناس خودرو می‌تواند عیب حاضر در خودرور را تشخیص دهد و نسبت به برطرف کردن آن عیب اقدام کند.

به طور کلی اطلاعاتی که از ایسیو دریافت می‌شود را می‌توان به 2 نوع تقسیم کرد. این دو نوع اطلاعات عبارتند از: کدهای تشخیص عیب سیستم انژکتوری و کدهای عملکردی موتور. این کدها در حافظه ECU ذخیره می‌شوند و دستگاه دیاگ می‌تواند این اطلاعات را از ایسیو خودرو دریافت کند و آن‌ها را بر روی صفحه نمایش دهد. بنابراین تعمیرکار خودرو و یا کارشناس، می‌تواند با دریافت این کدها نوع عیب اتومبیل را دریافت کند و آن را برطرف گرداند.

انواع دستگاه دیاگ خودرو

دستگاه‌های عیب یاب دیاگ خودرو، به طور کلی در دو دسته اصلی جای می‌گیرند. این دو دسته عبارتند از: دیاگ‌های شرکتی و دیاگ‌های مولتی برند که در ادامه به شرح مختصر هر یک می‌پردازیم.

دستگاه‌های دیاگ شرکتی ( راهنمای خرید دستگاه دیاگ )

دستگاه دیاگ شرکتی دستگاهی است که شرکت سازنده خودرو، خود آن‌ را طراحی و تولید نموده است. این دستگاه‌ها بهترین و پرکاربردترین نوع دستگاه‌های دیاگ برای خودروهای تولیدی آن شرکت، به شمار می‌روند. این دستگاه‌ها میتوانند عملیات‌های مختلفی را انجام دهند از جمله خواندن و رفع کدهای خطا، برنامه ریزی ایسیو و…

دستگاه‌های دیاگ مولتی برند

دیاگ‌های مولتی برند، دیاگ اصیل یا دیاگ اورجینال یک شرکت یا تولید کننده خودرو نیستند و نسبت به دیاگ‌های شرکتی دارای قابلیت‌های کم‌تری نیز هستند. اما به جای آن این دیاگ‌ها چندین برند مختلف را پشتیبانی می‌نمایند که قابلیت پشتیبانی از هر یک از انواع برندها به شرکت سازنده آن برند و نوع دستگاه دیاگ، بستگی دارد و با هم متفاوت است.

کاربرد دیاگ شرکتی یا دیاگ مولتی برند

در این زمینه لازم به ذکر است که آن دسته از تعمیرکاران و یا کارشناسان خودرو که فقط بر روی یک نوع برند و یا یک شرکت به انجام فعالیت‌های تخصصی و تعمیری مشغول هستند می‌توانند از دستگاه دیاگ شرکتی استفاده کنند. اما تعمیرکارانی که در محیط کاری خود با انواع برندها سرو کار دارند و در تعمیرگاه آن‌ها چندین برند مورد تعمیر قرار می‌گیرد می‌توانند دیاگ مولتی برند تهیه و استفاده نمایند.

نکات لازم برای خرید دستگاه دیاگ مناسب

امروزه با توجه به تنوع و فراوانی دستگاه عیب یاب دیاگ خودرو موجود در بازار، بسیاری از تعمیرکاران با این دغدغه مواجه هستند که چه دیاگی را انتخاب و خریداری نمایند تا بتواند برای کارشان موثر واقع شود و از اتلاف هزینه هم جلوگیری به عمل آید. برای این منظور توجه به بعضی از نکات ضرورت دارد که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم.

1- نوع خودروهایی که در زمینه تعمیر آن‌ها تخصص دارید چیست.

یکی از نکات قابل توجه در خرید دستگاه دیاگ این است که بدانیم نوع خودروهایی که در حوزه کاری و تخصص ما به عنوان یک تعمیرکار است چیست. برای نمونه چنانچه حوزه کاری یک تعمیرکار خودرو، تعمیر انواع خودروهای داخلی است نیازی به خریداری نمودن دستگاه‌های عیب یاب یا دیاگ‌های خودروهای خارجی نیست. بنابراین لازم نیست هزینه زیادی را به خرید دیاگ‌های خودروهای خارجی اختصاص دهید.

2- دیاگ ثابت می‌خواهید یا پرتابل و سیار

به طور کلی و از نظر ساختاری، دو نوع دستگاه عیب یاب وجود دارد که عبارتند از: دستگاه‌های دیاگ پرتابل و دستگاه‌های دیاگ ثابت.

دستگاه‌های دیاگ پرتابل، قابل حمل و نقل و جابه جایی و یا به عبارت بهتر، سیار هستند و دیاگ‌های ثابت همان‌طور که از نامشان بر می‌آید این قابلیت را ندارند. بنابراین بسته به اینکه تعمیرکار نیاز داشته باشد تا دستگاه دیاگ عیب یاب خود را با خود حمل کند و به صورت سیار مورد استفاده قرار دهد و یا اینکه نیازی به حمل و نقل دستگاه خود نداشته باشد، خرید متفاوتی را انجام خواهد داد.

به عنوان نمونه برای تعمیرکارانی که در امدادهای جاده‌ای مشغول فعالیت هستند  انتخاب و خریداری دستگاه دیاگ پرتابل گزینه بسیار مناسبی است. اما برای کسانی که حیطه فعالیتشان درون یک تعمیرگاه ثابت است و نیازی به جایه جایی و حمل و نقل دستگاه عیب یاب ندارند خریداری دستگاه دیاگ ثابت بسیار مفیدتر است.

بنابراین نیازی به خرید دیاگ پرتابل که هزینه بالاتری هم دارد ندارند.

3- خرید دیاگ از کدام شرکت

در این زمینه لازم است توجه داشته باشید که در زمینه تولید دیاگ کدام شرکت سابقه بهتری دارد و از این بابت خوشامتر است. دستگاه دیاگ دستگاهی کاملا به روز است و نیاز مداوم به پشتیبانی و حمایت از طرف شرکت سازنده ان احساس میشود. پس قبل از خرید این دستگاه باید مطمئن باشید که شرکت سازنده دیاگ، در این راستا به اقدامات لازم اندیشیده است.

دو دیاگی که از پشتیبانی و خدمات پس از فروش خوبی برخوردار هستند : دیاگ نگار خودرو و دیاگ وی مکس می باشد.

4- توجه به خدمات پس از فروش محصول

بسیاری از افراد معتقدند خدمات پس از فروش یک محصول از کیفیت آن محصول بسیار مهم‌تر است بنابراین توجه به این عامل کاملا ضروری است. پس لازم است حتما توجه داشته باشید که شرکت سازنده دستگاه دیاگ، در این زمینه چه خدماتی ارائه می‌دهد و سپس به خرید این دستگاه اقدام کنید.

5- استحکام سخت افزاری و نرم افزاری دیاگ

باید حتما نسبت به خرید دستگاه دیاگی اقدام کنید که به لحاظ ساختار و مواد به کار رفته در تولید آن، کاملا مناسب محیط سخت و خشن تعمیرگاه باشد و بتواند در این محیط، دوام خود را حفظ کند. هم‌چنین باید استحکام نرم افزاری قابل توجهی هم داشته باشد و چنانچه در محیط کار دچار نوساناتی شد دچار مشکل عمده نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست