فهرست مطالب

آموزش تعمیرات ecu و مالتی پلکس : تجزیه و تحلیل سیستم انژکتوری 206 ، رانا و خودروهای مالتی پلکس

برای شناخت کامل نحوه عملکرد این سیستم ایتدا باید نحوه عملکرد هر یک از عناصر موجود در این سیستم را بشناسیم لذا ابتدا به تشریح نحوه عملکرد هر یک از عناصر موجود می پردازیم :

واحد کنترل الکترونیکی ( Electronic Control Unit – Engine Control Unit ) ای سی یو :

این قطعه یک میکروکامپیوتر کوچک است که می تواند به کمک اطلاعاتی که به صورت زنده و همزمان ( Online ) از سنسورهای وابسته می گیرد با تعیین شرایط محیط و شرایط لحظه ای موتور به یک سری عمل کننده یا فرمان برهای ( Actuators ) نصب شده بر روی موتور فرمان دهد تا از این طریق ، زمان و مدت پاشش سوخت ، زمان جرقه و فراهم سازی شرایط مناسب برای ایجاد بهترین احتراق را در داخل سیلندرها تامین کند . محل قرارگیری ECU بر روی بدنه داخل اتاق موتور و تقریبا بر روی کمک فنر سمت راست است .

این عنصر که بخشی از سیستم EMS ( Engine Management System ) است بنام Calculator نیز شناخته می شود . این کامپیوتر نیز به مانند دیگر همنوع های خود شامل CPU ، حافظه و برنامه ریزی است . در داخل ECU دو نوع حافظه موجود است .

الف ) حافظه موقت که مانند RAM کامپیوترهای PC است و با قطع برق از بین می رود اما مجددا قابل استحصال است . به روش برگرداندن حافظه ، روش تجدید حافظه و یا Initialize می گویند . حافظه موقت شناسایی استپ موتور ، دنده ها و حالات عملی خودرو و محاسبات لحظه ای برای تنظیمات لحظه ای را بر عهده دارد و محلی برای نگهداشت معایب موقت و دائم سیستم انژکتور است .

ب ) حافظه دائم که مانند سیستم عامل و Setup کامپیوترهای PC است و با قطع برق از بین نمی رود اما در صورت خراب شدن دیگر قابل برگشت نبوده و می توان گفت که ECU سوخته است . حافظه دائم شامل جدول بزرگی به نام Look up table است که در این جدول به مانند جدول ضرب ردیف ها و ستون ها و خانه هایی وجود دارد . با این تفاوت که تعداد ردیف ها و ستون های این جدول از عدد دو بیشتر بوده و تعداد آن برابر تعداد سنسورهای موجود در سیستم موتور می باشد . ECU در هر حال پس از باز کردن سوئیچ در حال اسکن کردن سنسورها و گرفتن اطلاعات آنها به صورت لحظه ای و تجزیه و تحلیل آنهاست . با هر دور اسکن ، اطلاعات سنسورها را دریافت داشته و از طریق این جدول و با استفاده از ردیف ها و ستون های این جدول یک خانه از جدول را هدف یابی می کند .

در این خانه از جدول که طی آزمایشات متعدد در شرکت های سازنده برنامه ریزی شده سه چیز تعیین می گردد تا در این شرایط موتوری و محیطی :

  1. مدت پاشش سوخت چقدر باید باشد .

  2. زمان پاشش سوخت توسط انژکتور چقدر باید باشد .

  3. زمان ایجاد جرقه یا آوانس باید به چه میزان اعمال شود .

نکته جالب ( آموزش تعمیرات ecu و مالتی پلکس : تجزیه و تحلیل سیستم انژکتوری 206 ، رانا و خودروهای مالتی پلکس ) :

این عملیات قبل از هر بار جرقه زنی انجام خواهد شد . در هر دور میل لنگ سیلندرها دو مرحله جرقه زنی دارند . حال در نظر بگیرید که با سرعتی حدود 100 کیلومتر در ساعت در حال حرکت هستید . ( در دنده 5 این سرعت تقریبا معادل با 3000 دور دقیقه است . ) با انجام محاسبه ذیل به نتیجه جالبی می رسیم :

  • 3000RPM/60S = 50 RPS دور در ثانیه

  • 50 * 2 = 100 جرقه در ثانیه

  • تعداد جرقه ها در ثانیه = تعداد مراجعه به جدول تنظیم = 100

در نتیجه در سرعت 100 کیلومتر در ساعت ، در هر ثانیه ، سیستم انژکتور نزدیک به 100 بار خود را تنظیم ( یا بهتر بگوئیم تصحیح ) می کند . با این مثال می توانید درک کنید که سیستم انژکتوری می تواند تا چه اندازه دقیق باشد !

نکته خیلی مهم (آموزش تعمیرات ecu و مالتی پلکس : تجزیه و تحلیل سیستم انژکتوری 206 ، رانا و خودروهای مالتی پلکس) :

وجود دقت در این جدول البته به صورت نمودارهایی برآورد می شود دقت کار موتور را تعیین می کند . اصولا طراحی سخت افزاری ECU نسبتا ساده اما پر کردن جدول Look up table آن کاری پیچیده بوده و نوعی مهندسی همزمان ساخت موتور و برنامه ریزی محسوب می شود . همین امر موجب می شود که نتوانیم تمامی ECU ها را روی تمامی موتورها نصب و راه اندازی کنیم و در چنین حالتی با توجه به اینکه پارامترهای اساسی موتور با پارامترهای ریخته شده در جدول همخوانی ندارد اثراتی شامل : افزایش میزان سوخت ، افزایش میزان آلودگی و ضربه های ناشی از احتراق ناقص و خودسوزی را شاهد خواهیم بود : موضوعی که متاسفانه در برخی از خودروهای انژکتوری شده تولید داخل شاهد آن هستیم .

انواع ECU های انژکتور موجود در خودروهای 206 و رانا اکومکس ( اکوماکس ) عبارتند از :

 ردیف

خودرو

 نوع ECU

 تعداد سوکت

 1

206 و رانا TU5

 Siemens sim 2K-34 VR

 90W BK


انواع ECU های انژکتور موجود در خودروهای پژو 206 ایران ( مالتی پلکس و غیر مالتی پلکس ) عبارتند از :

 ردیف

خودرو

 نوع ECU

 تعداد سوکت

 1

پژو 206 غیر مالتی پلکس

 S2000-35

32V NR

32V GR

48V MR

 1

پژو 206 مالتی پلکس

S2000-3F

( بدون کاتالیست )


S2000-3E

( با کاتالیست )

 

32V NR

32V GR

48V MR

 1

پژو 206 اتوماتیک

BOSCH ME 7.4.4

 

32V NR

32V GR

48V MR


نکته مهم ( آموزش تعمیرات ecu و مالتی پلکس : تجزیه و تحلیل سیستم انژکتوری 206 ، رانا و خودروهای مالتی پلکس ):

یک ویژگی مهم از ECU انژکتور یا انجام عملیات Cut Off :

همان طور که قبلا اشاره شد وجود سیستم های الکترونیک در خودرو 206 و رانا ، کار کنترل سیستم و یا انجام عملیات های خود کنترلی را ساده تر می کند . یکی از این موارد ، کنترل دور موتور  توسط ECU است . اگر دور موتور به دلیل فشردن بیش از حد پدال گاز تمایل به بالا رفتن از یک حد مجاز نماید ، ECU به طور اتوماتیک برق انژکتور ها را به طور موقت قطع کرده و خودرو در این دور خاموش می شود با پایین آمدن دور ، ای سی یو مجددا فرمان پاشش را صادر کرده و موتور را روشن می کند . انجام این عملیات به دلیل جلوگیری از ریسک یاتاقان زدن موتور و یا عدم رسیدن موتور روغن کافی به موتور انجام می شود . برای مشاهده این عملیات درب موتور را بالا بزنید به طور دستی تا به انتها گاز بدهید . خواهید دید که موتور در دور بالا حالتی شبیه به سکته و یا سه کار کردن شدید پیدا می کند که این همان خاصیت Cut Off است . 

تذکر( آموزش تعمیرات ecu و مالتی پلکس : تجزیه و تحلیل سیستم انژکتوری 206 ، رانا و خودروهای مالتی پلکس ) :

انجام اتوماتیک عملیات Cut Off توسط ECU در تمامی خودروهای انژکتوری تولیدی ایران خودرو صورت گرفته و تنها دور موتور آستانه آنها بر حسب نوع ای سی یو مصرفی می تواند متفاوت باشد . در 206 و رانا ، این دور آستانه وابسته به نوع موتور است در موتور TU5 ، موتور در دوری حدود 6250 RPM عملیات Cut Off را انجام داده و در موتور EF7 این موضوع در دوری حدودی 6400 RPM اتفاق می افتد . جالب آن که در تندر ( موتور K4M ) ، این دور آستانه وابسته به دمای موتور است در دمای پایین ، موتور در دوری حدود 5500 RPM و در دمای بالا در دوری حدود 6500 RPM عملیات Cut Off را انجام می دهد .

نکته مهم ( آموزش تعمیرات ecu و مالتی پلکس : تجزیه و تحلیل سیستم انژکتوری 206 ، رانا و خودروهای مالتی پلکس) :

هنگامی که خودرو کاهش سرعت داده و دریچه گاز با برداشتن پا از روی پدال گاز بسته می شود ، ECU برای کاهش مصرف ، کاستن از میزان آلودگی و جلوگیری از افزایش بیش از حد دمای کاتالیک کنورتور در تیپ هایی که واجد آن هستند ، انژکتورها را Cut Off می کند . این فرآیند تا جایی ادامه دارد که دور موتور به مقداری بالاتر از دور آرام برسد . این شروع مجدد پاشش انژکتورها برای جلوگیری از خاموش شدن خودرو انجام می شود .


بهترین آموزشگاه آموزش تعمیرات ecu ، آموزش تعمیرات مالتی پلکس ، آموزش تعمیرات اکومکس

ثبت نام از طریق فرم زیر !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست