ایربگ های کناری مهمتر است یا ایربگ های جلویی؟ / بررسی عملکرد کیسه های هوای خودرو

 

ایربگ کناری و جلو آموزش تعمیرات ECU – ایربگ چیست و چگونه کار می کند ؟ بخش چهارم

در این قسمت به بررسی عملکرد ایربگ خودرو می پردازیم و چگونگی عملکرد آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

یکی از مهمترین آپشن های ایمنی خودرو کیسه هوا است که در اکثر کشورها، وجود آن جز ویژگیهای ایمنی خودرو محسوب می شود و تحقیقات نشان داده است که در تصادف های شدید کیسه هوا جان بسیاری را نجات داده و میزان آسیب را تا حد زیادی کاهش می دهد. اما نکته جالب این است که وجود ایربگ در قسمت کناری مانند در خودرو اهمیت بیشتری نسبت به ایربگ های جلویی دارد به دلیل اینکه در تصادفات از جلو  بخش زیادی از تصادف را بدنه ماشین جذب می کند و بدنه ماشین مانند سپر دفاعی عمل می کند.

همچنین وجود کیسه های هوا بر روی درب ها اهمین بیشتری دارد و مهمتر از سایر قسمتهای ماشین است و تحقیقات نشان داده که خودروهایی که دارای ایربگ کناری هستند آمار تلفات آنها بسیار کمتر از خودروهایی است که فاقد ایربگهای کناری هستند.

این مبحث دارای فیلمی می باشد که شما میتوانید در قسمت گالری ویدیو سایت آن را با همین موضوع پیدا کنید.

 

دود و بوی سوختگی ناشی از عملکرد ایربگ چیست؟ آموزش تعمیرات ECU – ایربگ چیست و چگونه کار می کند ؟ بخش چهارم

بر اساس این گزارش زمانی که تصادف رخ می دهد و شدت تصادف به حدی است که موجب فعال شدن سنسورهای ایربگ می شود، ایربگ عمل کرده و کیسه هوا با استفاده نیتروژن گرم به سرعت باد می شود که این امر باعث عدم برخورد مستقیم فرد با فرمان یا شیشه خودرو می شود و سر انسان که مهمترین قسمت بدن است تا حد زیادی در برابر تصادف حفظ می شود.

نکته قابل توجه این است که زمانی که ایربگ فعال می شود بخاطر اینکه کیسه هوا براثر افنجار چاشنی باد می شود بوی سوختگی از خود ساطع می کند و همچنین گردی سفید رنگ که در کیسه هوا وجود دارد باعث ترس افراد شده و تصور می کنند که خودرو در حال سوختن است.

لازم به ذکر است که این بو بخاطر انفجار چاشنی بوده و هیچ مشکلی برای سرنشینان بوجود نمی آورد ولی بهتر است در زمان تصاف های شدید بعد از برخورد، سریعا خودرو را ترک کنیم.

 

 کیسه هوا و مسایل ایمنی مرتبط با آن آموزش تعمیرات ECU – ایربگ چیست و چگونه کار می کند ؟ بخش چهارمر

نقش ایربگ در تصادف

در حال حاضر، خودروهای وارداتی و اکثر خودروهای داخلی با کیسه هوای راننده و سرنشین جلو تولید و در اختیار مصرف کننده قرار می گیرند. اما با توجه به جدید بودن آپشن کیسه هوا (ایربگ) چه نوع اطلاعاتی می تواند برای آگاهی عموم مردم در شناخت، استفاده و عملکرد آن مفید باشد؟ این مقاله با بیان مطالبی در خصوص تفاوت کیسه هوا و کمربند ایمنی، تشخیص سیستم ایربگ، مسائل ایمنی در مورد کیسه هوا و غیرفعال نمودن آن، برخوردهایی که ممکن است منجر به فعال شدن یا نشدن کیسه هوا شود، هشدارها و موارد احتیاطی، سعی در ارائه پاسخ مناسب به سوال فوق دارد.

 

نیاز به استفاده از تکنولوژی کیسه هوا در خودرو

 

طی سالیان طولانی کمربندهای ایمنی تنها وسیله مهارکننده کنش‌پذیر در خودروها بوده‌اند. زیرا کمربند ایمنی به عنوان ارزانترین و آسانترین وسیله ایمنی در خودرو مطرح می باشد که در کلیه تصادفات اعم از ضربات جلو، پهلو و حتی وارونه شدن خودرو، غلتش و غیره تاثیر بسزائی در حفظ جان سرنشینان دارد. هدف هر سیستم مهار کننده کمکی، کمک به متوقف کردن سرنشین با ایجاد کمترین آسیب ها به وی است. کیسه هوا به عنوان یک سیستم کمکی (Supplemental Restraint System) نقش مکمل کمربند ایمنی را در خودرو به عهده دارد و روز به روز استفاده از آن بیشتر می شود. کاری که یک کیسه هوا انجام می دهد کاهش سرعت سرنشین به صفر با کمترین یا بدون آسیب است. کمربند ایمنی سرنشین را در موقعیت خود نگه می دارد، در حالی که کیسه هوا یک مانع نرم برای توقف اعضای بدن او را فراهم می آورد. سیستم کیسه هوا به واسطه مدار الکتریکی، تحلیل گر، عیب یاب و نمایش دهنده عیب سیستم از ایمنی و اطمینان بسیار بالائی برخوردار می باشد. ترکیبی از کیسه های هوا و کمربند ایمنی می تواند خطر ابتلاء به کشته شدن را تا ۸۵% و میزان جراحت های وارده به ناحیه سر را در تصادفات تا ۷۵ درصد کاهش دهد. کیسه هوا در کاهش صدمات ناحیه سر نقش بیشتری دارد و حدود ۴۰ درصد آن را کاهش می دهد. کمربند ایمنی و کیسه هوا باید به صورت توام با یکدیگر استفاده شوند و گرنه کارآیی کیسه هوا کاهش می یابد. حفاظت ایجاد شده توسط کیسه هوا به علاوه کمربند ایمنی قابل مقایسه با هیچ نوع حفاظت دیگری نیست.

 

تفاوت کیسه هوا و کمربند ایمنی از نقطه نظر نیروی وارده

هر چند متوسط نیروهای وارده به راننده ای که از کمربند ایمنی مناسب یا ازکیسه هوا استفاده می‌کند یکسان است، ولی کیسه هوا طبق اصل پاسکال، فشار یکسانی به تمام نقاطی که با آن در تماس هستند، وارد می‌کند. همان نیرو که توسط کمربند ایمنی مناسب به راننده وارد می‌شود، این بار توسط کیسه هوا، در سطحی بزرگتر پخش شده و فشار کمتری به بدن وارد می‌شود. در هر برخوردی، اصل کار و انرژی باید صدق کند و این بدان معنی است که کار لازم جهت متوقف کردن راننده، برابر با انرژی جنبشی راننده است. هرچه مسافت توقف کوتاه تر باشد، ضربه وارده نیز بیشتر است. کمربند ایمنی با بیشتر کردن مسافت توقف راننده، باعث کاهش ضربه وارده می‌شود.

 

تشخیص سیستم ایربگ

اگر کلمات  SRSو یاAIRBAG  برروی فرمان و داشبورد و قسمت ایربگ کناری حک شده باشد شما دارای یک سیستم مکمل جلوگیری کننده (Supplemental Restraint system) در جلو و کناره های خود هستید. در تعداد کمی از از خودروها روی فرمان یا داشبورد کلمه  ۱SIRحک شده است که این هم به معنای سیستم مکمل بادکنندگی جلوگیری کننده است. همچنین SAR2 و عدد مشخصه خودرو VIN3 نیز می تواند دلیل وجود کیسه هوا در خودرو باشد همچنین ۴SRP سیستم جدید محافظتی و نگهدارنده رنو می باشد.

 

مسائل ایمنی در مورد کیسه های هوا (ارتباط بین ایمنی کیسه هوا و فاصله راننده تا فرمان) 

طولی نکشید که محققان دریافتند باز شدن ایربگ می تواند به کسانی که در فاصله نزدیکی با آن قرار داشته باشند آسیب های شدیدی وارد نماید. آنها به این نتیجه رسیدند که منطقه خطر در حدود ۵ الی ۸ اینچی محل باز شدن ایربگ است. لذا اگر راننده ۱۰ اینچ معادل ۲۵ سانتیمتر با فرمان فاصله داشته باشد در منطقه ایمن قرار دارد. این فاصله را از مرکز فرمان تا محل پیشانی راننده محاسبه می کنند. اگر حالت فعلی صندلی شما فاصله کمتر از ۲۵ سانتیمتر ایجاد می کند یکی از راه های زیر را هنگام رانندگی انتخاب نمایید:

 

۱- صندلی خود را تا جای ممکن عقب ببرید. تا جایی که همچنان به راحتی با پدال ها ارتباط داشته باشید.

۲- پشت صندلی خودرا اندکی خم کنید. باید به هر صورت ممکن فاصله ۲۵ سانتیمتر را حفظ کنید. اگر با خم شدن صندلی دید جاده کم می شود می توانید در بعضی خودروها از بالابر اتوماتیک استفاده کنید و در غیر این صورت از بالشی که لغزنده نباشد استفاده نمایید.

۳- در صورتی که از فرمان های تلسکوپی (قابل تنظیم) استفاده می کنید ایربگ را به جای سر و گردن روی سینه خود تنظیم کنید.

 

قوانین برای کودکان متفاوت است. ایربگ می تواند موجب آسیب دیدگی شدید و حتی مرگ کودکی شود که در صندلی جلو و بدون محافظت تسمه کمربند قرار دارد. این خطر هنگام ترمز ناگهانی و پرت شدن کودک به جلو نیز وجود دارد. محققان رعایت نکات ایمنی زیر را لازم می دانند:

-کودکان زیر ۱۲ سال باید توسط کمربند یا صندلی مخصوص تحت حفاظت قرار گیرند.

-نوزادان هرگز نباید در صندلی جلو خودرویی که دارای ایربگ سرنشین کناری است قرار داده شوند.

-اگر کودک بالای ۱ سال در صندلی جلو قرار گرفت حتما باید توسط صندلی مخصوص یا کمربند ایمنی قابل تنظیم در جای خود مستقر شوند و صندلی تا جای ممکن عقب برده شود.

 

غیرفعال نمودن کیسه هوا آموزش تعمیرات ECU – ایربگ چیست و چگونه کار می کند ؟ بخش چهارم

برای پاسخ به نگرانی در مورد کودکان و سایر سرنشینان اتومبیل به خصوص سرنشینانی که از نظر جثه کوچکتر هستند از لحاظ قدرت زیاد ایربگ که موجب آسیب یا مرگ آنها می شد سازمان ۵NHTSA (اداره ملی ایمنی بزرگراه های امریکا) در سال ۱۹۹۷ قوانینی تصویب کرد که به خودروسازان اجازه می داد از ایربگ هایی با قدرت ۲۰% الی ۳۵% کمتر استفاده نمایند. علاوه بر این در سال ۱۹۹۸ به فروشندگان و مراکز خدمات خودرو اجازه داده شد تا برای ایربگ ها کلید فعال یا غیر فعال قرار دهند تا بتوان در مواقع لزوم ایربگ را از مدار خارج نمود.

 

دارندگان خودروهایی که در معرض یکی از خطرات زیر هستند می توانند حالت غیرفعال را انتخاب نمایند:

۱- برای طرف راننده و سرنشین کنار: بستگی به شرایط جسمی افراد دارد. در حالتی که خطر آسیب دیدگی با باز شدن ایربگ افزایش می یابد از این حالت استفاده می کنند.

۲-  برای طرف راننده: کسانی که نتوانند فاصله حداقل ۱۰ اینچ را از مرکز فرمان حفظ کنند. 

۳- برای طرف مسافر: کسانی که در طول سفر در صندلی جلو نوزاد حمل می کنند به دلیل اینکه خودرو صندلی عقب ندارد و یا اینکه باید کودک را تحت نظر داشته باشند.

۴- برای طرف مسافر: کسانی که در طول سفر در صندلی جلو کودک ۱ تا ۱۲ سال حمل می کنند به دلیل اینکه:

 

الف: خودرو صندلی عقب ندارد

ب: تعداد کودکان بیشتر است

ج: باید کودک را تحت نظر داشته باشند.

آموزش تعمیرات ECU – ایربگ چیست و چگونه کار می کند ؟ بخش چهارم

چنین کلیدهایی باید مجهز به یک چراغ هشداردهنده باشند که وضعیت فعال یا غیر فعال بودن کیسه هوارا نشان دهند.

 

گروهی از پزشکان در کنفرانسی که درباره ایربگ و غیرفعال ساختن آن برگزار شد طی گزارشی خواهان مجوز قطع ایربگ در موارد ضروری شدند. موارد عمومی دستور قطع ایربگ که بیان شد عبارتند از:

۱- کسانی که مشکل قلبی دارند

۲- کسانی که عینک می زنند

۳- کسانی که مبتلا به ورم گلو هستند

۴- کسانی که مبتلا به اسم (تنگی نفس) هستند آموزش تعمیرات ECU – ایربگ چیست و چگونه کار می کند ؟ بخش چهارم

۵- کسانی که جراحی در ناحیه سینه داشته اند

۶- کسانی که جراحی گردن داشته اند آموزش تعمیرات ECU – ایربگ چیست و چگونه کار می کند ؟ بخش چهارم

۷- افراد مسن

۸- کسانی که دارای ورم مفاصل هستند آموزش تعمیرات ECU – ایربگ چیست و چگونه کار می کند ؟ بخش چهارم

۹- خانم های باردار آموزش تعمیرات ECU – ایربگ چیست و چگونه کار می کند ؟ بخش چهارم

 

– مواردی که ممکن است کیسه هوای جلو فعال نشود: آموزش تعمیرات ECU – ایربگ چیست و چگونه کار می کند ؟ بخش چهارم

 

مواردی وجود دارند که به رغم تصادفات خودرو از جلو کیسه هوا فعال نمی شوند، این موارد عبارتند از:

۱- تغییر شکل شدیدی که در یک نقطه متمرکز باشد همانند برخورد با دکل های تلفن.

۲- تغییر شکل هایی که به تدریج صورت می گیرد. مانند برخورد از پشت به کامیون در حال حرکت.

۳- در تصادف های که خودرو به طور مورب از جلو به مانع برخورد نماید.

 

 – مواردی که کیسه هوای جلو فعال نمی شود: آموزش تعمیرات ECU – ایربگ چیست و چگونه کار می کند ؟ بخش چهارم

 ۱- در تصادف های که مانع مورد برخورد تغییر شکل زیادی بدهد مانند برخورد به پهلوی ماشین دیگر.

 ۲- در تصادف هایی که ضربه و تغییر شکل در نواحی متعدد و پس از برخوردهای مکرر صورت پذیرد. چرخش روی سقف.

 ۳- وقتی یک خودروی دیگر از پشت به خودروی شما برخورد نماید.

 ۴- اگر خودرو دو یا چند بار بصورت پیاپی تصادف کند و در یکی از آنها کیسه هوا فعال شود در تصادف بعدی کیسه هوا عملکردی نخواهد داشت. زیرا  کیسه های هوا  طوری طراحی شده اند که پس از عمل کردن و منبسط شدن خالی شده و منقبض می گردد.

 

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست