آموزش تعمیرات ای سی یو : آشنایی با کاربراتور و معایب کاربراتور

قبل از تشریح عملکرد سیستم انژکتوری ابتدا باید بفهمیم که یک سیستم کاربراتوری چگونه کار کرده و چه معایبی از این سیستم موجب شده تا با کنار گذاشتن آن ، سیستم انژکتوری را جایگزین آن نماییم . با نگاهی گذرا به خودرویی که تحت سیستم کاربراتوری کار می کند مشاهده می کنیم که دو جزو اساسی این سیستم را دو قطعه ” کاربراتور” و “دلکو” تشکیل می دهند .

کاربراتور ( آموزش تعمیرات ای سی یو : آشنایی با کاربراتور و معایب کاربراتور ) :

دو وظیفه عمده را عهده دار است :

  • الف ) مخلوط کردن سوخت و هوا به نسبت ترکیبی مشخص که در هر کاربراتور به عنوان یک پارامتر اساسی تعیین می شود .

  • ب ) توزیع سوخت پودر شده به میزان برابر بین سیلندرها .

دلکو ( آموزش تعمیرات ای سی یو : آشنایی با کاربراتور و معایب کاربراتور ) :

  • الف ) تولید برق مبتنی بر مکانیزم کارکرد پلاتین و فیوز ( خازن ) دلکو

  • ب ) توزیع برق در روی سر شمع ها در زمان لازم

آشنایی با معایب عمده ذاتی کاربراتور

با دقت در انجام کار کاربراتور می توان دید علی رغم تمامی محاسنی که کاربراتور برای خودرو دارد چند عیب ذاتی بزرگ دارد که چشم پوشی از آنها امکان پذیر نیست . بزرگترین ایرادات کاربراتور را می توان به شرح ذیل اعلام نمود :

1 – عدم تناسب میزان مخلوط شدن هوا و سخت ( آموزش تعمیرات ای سی یو : آشنایی با کاربراتور و معایب کاربراتور ) :

این میزان ثابت نبوده و به دلیل جرم حجمی نا متناسب این دو ماده که یکی گازی و دیگری مایع است تنها در یک زاویه خاص از دریچه کاربراتور این نسبت رعایت شده و در بقیه موارد این تناسب به هم می خورد .

2 – کاربراتور شدیدا وابسته به شرایط محیط است ( آموزش تعمیرات ای سی یو : آشنایی با کاربراتور و معایب کاربراتور ) :

وابستگی شدید کاربراتور به شرایط محیط به خصوص دما و فشار باعث می شود که به جرات بتوان گفت هیچ خودرو کاربراتوری در حال تنظیم کار نمی کند . زمانی که یک خودرو کاربراتوری را تنظیم می کنید ناخودآگاه این تنظیم را به گونه ای انجام خواهید داد که فقط و فقط خودرو در همان ساعت و در همان مکان تنظیم باشد به محض تغییر محل و یا تغییر سرعت ، خودرو از تنظیم خارج می شود و این مسئله حتمی است که با اصرار بر استفاده از کاربراتور قابل حل نیست . احتمالا شما در هنگام رانندگی از یک شهر نوعی مانند تهران به یک شهر نوعی دیگر مانند رشت این تغییر رفتار محسوس کاربراتور و بد روشن شدن و تنظیم نبودن خودرو را و یا به طور کلی بد روشن شدن خودروهای کاربراتوری در هنگام زمستان و یا صبح زود را تجربه کرده اید .

3 – عدم توزیع یکسان سوخت به سیلندرها ( آموزش تعمیرات ای سی یو : آشنایی با کاربراتور و معایب کاربراتور ) :

از آنجایی که کاربراتور وظیفه انتقال یک سیال را به سیلندرها عهده دار است و این انتقال بدون هیچ دخالتی انجام می شود . طبیعی است که به سیلندرهایی که به کاربراتور نزدیکترند ( سیلندرهای 2 و3 ) سوخت بیشتری منتقل شده و بازده آنها بیش از سیلندرهای دورتر به کاربراتور ( سیلندرهای 1 و 4 ) می باشد . این موضوع باعث ایجاد یک نوع عدم بالانسیک موتور می شود که در صورت داشتن کاربراتور ناگزیر به تحمل آن هستیم .

4 – خفه کردن کاربراتور ( آموزش تعمیرات ای سی یو : آشنایی با کاربراتور و معایب کاربراتور ) :

این مشکل در کلیه کاربراتورهایی که واجد پمپ شتاب بوده موجود است که با چند بار فشردن پدال مقداری سوخت وارد سیلندر شده و کاربراتور فلوت می کند . در حالی این موضوع در خودروهای انژکتوری اصلا مصداق ندارد .

5 – پدیده قفل گازی ( آموزش تعمیرات ای سی یو : آشنایی با کاربراتور و معایب کاربراتور ) :

این پدیده پس از خاموش کردن موتور رخ می دهد . وقتی موتور و متعاقب آن پمپ خاموش می شود بنزینی که در لوله ها و کاربراتور موجود است بر اثر از دست دادن حرکت خود و نیز همنشینی با گرمای موتور بخار شده و باعث دیر روشن شدن خودروهای گرم پژو کاربراتوری پس از چند لحظه خاموش کردن می شود . این پدیده در خودروهای انژکتوری نیز اتفاق افتاده اما بلافاصله پس از بازکردن سوئیچ با کارکرد پمپ بنزین قبل از روشن کردن موتور این موضوع منتفی می شود .

6 – وابسته بودن به نوع بنزین ( آموزش تعمیرات ای سی یو : آشنایی با کاربراتور و معایب کاربراتور ) :

اصولا یکی از پارامترهای کیفی بنزین عدد اکتان Octan است این عدد بدون واحد در واقع انحراف معیاری است که به نوعی می تواند به ما نشان دهد که تا چه حد می توانیم بنزین را تحت فشار قرار دهیم بدن آنکه بنزین دچار خودسوزی و انفجار شود . هرچه عدد مزبور به عدد 100 نزدیکتر باشد کیفیت بنزین بهتر خواهد بود . طبیعتا در لحظه تنظیم موتور این کار با استفاده از بنزین مشخصی صورت می گیرد . حال اگر نوع بنزین و متعاقب آن درجه اکتان آن تغییر کند نیتزمند تنظیم جدیدی خواهیم بود . اکثر کسانی که از بنزین معمولی در خودرو کاربراتوری خود استفاده می کنند پس از استفاده از بنزین سوپر شاهد این تفاوت کارکرد موتور می شوند .

7 – تنظیمات زیاد و پیچیدگی زیاد مکانیکی ( آموزش تعمیرات ای سی یو : آشنایی با کاربراتور و معایب کاربراتور ) :

موجب می شود که تعمیرکاران اغلب به دلیل عدم آگاهی از تنظیمات دقیق و با عدم داشتن ابزار مخصوص لازم نسبت به تنظیم همه جانبه آن غفلت ورزیده و این خود مزیت بر علت می شود . این تنظیمات در خودرو 405 کاربراتوری بالغ بر هفت مورد می شود . علاوه بر آن مکانیکی بودن قطعه موجب خرابی های زود رس خواهد بود .

آشنایی با معایب ذاتی دلکو :

این مورد را در مقاله بعدی بررسی خواهیم کرد . با ما همراه باشید …


در دوره آموزش تعمیرات ایسیو شما علاقمندان به مباحث مالتی پلکس ، به طور کامل با این مبحث آشنا خواهید شد …

پس فرصت را از دست ندهید و فرم زیر را پر نمایید تا مشاورین ما در سریعترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و اطلاعات تکمیلی دوره ها را در اختیارتان قرار دهند …

ثبت نام

ثبت نام دوره های آموزشی ایسیو و الکترونیک خودرو
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست