گازهای خروجی از اگزوز خودرو

 

آشنایی با گازهای خروجی از اگزوز خودرو :

در موقع احتراق مخلوط سوخت و هوا ، اگر اکسیژن کافی برسد ، هیدروکربن ها کامل بسوزد ، یعنی تمام اتمهای کربن با اکسیژن ترکیب شوند ( CO2 دی اکسید کربن ) و تمام اتمهای هیدروژن با اکسیژن ترکیب شوند ( H2O بخار آب ) تولید می شود که هر دوی آنها بی ضرر می باشند .

معادله احتراق کامل سوخت :

HC + O2 + N2 > CO2 + H2O + N2

  • اما واقعیت امر ، در موقع احتراق چنین نمی افتد ، یعنی تمام هیدروکربن ها با اکسیژن ترکیب نمی شوند و باعث ایجاد احتراق ناقص در موتور می شود که گازهای خروجی از اگزوز می تواند بسیار خطرناک و سمس باشند .

معادله احتراق ناقص سوخت و هوا :

 

HC + O2 + N2 > CO2 + CO + H2O + HC + N2+ NOx

  • لذا با توجه به معادله احتراق ناقص ، گازهای خروجی اگزوز را می توان به دو گروه تقسیم بندی کرد :
  1. گازهای غیر سمی و بی ضرر
  2. گازهای سمی و خطرناک
  • منظور از گازهای غیر سمی ، گازهایی هستند که برای موجودات زنده ( به خصوص برای انسان ) مضر نبوده و یا خطرات بسیار کمی دارند .

گازهای غیر سمی عبارتند از :  دی اکسید کربن ( CO2 ) ، نیتروژن ( N2 ) ، بخار آب ( N2 )

  • منظور از گازهای سمی و خطرناک ، گازهایی هستند که وقتی توسط اگزوز خودرو ها در هوا پخش می شوند ، باعث آلودگی هوا شده و برای موجودات زنده بسیار خطرناک می باشند که به خصوص برای انسانها در موقع تنفس باعث ایجاد انواع بیماری مانند : مسمومیت و سر گیجه و سستی در بدن شده و حتی باعث ایجاد انواع سرطان در انسان می گردد .

گازهای سمس و خطرناک : منو اکسید کربن ( CO ) ، هیدروکربنهای نسوخته ( HC ) ، اکسیدهای نیتروژن ( NOx ) ، ذرات جامد


بیشتر بخوانید :


  • با توجه به اینکه تاثیر نسبت هوا و سوخت ( لاندا ) در آلودگی هوای خودروها و به خصوص در سه نوع آلاینده اصلی ( گازهای سمی ) اگزوز دارد . منحنی های زیر ارتباط بین نسبت هوا و سوخت را با تولید گازهای سمس و خطرناک ( NOx , HC , CO ) را نشان می دهد .
  • با توجه به اهمیت کنترل گازهای سمی و خطرناک در خودروها و تاثیر آن بر سلامتی انسانها به تشریح هر یک از گازهای سمی و خطرناک می پردازیم :

منو اکسید کربن ( CO ) :

منو اکسید کربن ، گازی است بی رنگ و بی بو که حتی در مقادیر پایین تر نیز خطرناک است . که هر گاه فردی گاز منو اکسید کربن را استنشاق کند ، این گاز با گلبولهای قرمز خون ترکیب شده و قابلیت انتقال اکسیژن را می گیرد . و اگر جذب خون شود ، در مدت کوتاهی سبب مرگ انسان می گردد .

هیدرو کربن های نسوخته ( HC ) :

هیدروکربنهای نسوخته در حقیقت همان گازهای نیمه سوخته است که از اگزوز خارج می شود . البته هیدروکربنهای نسوخته می تواند از کارتل روغن ( بخار روغن ) نیز بوجود بیاید . و این نوع گازها می تواند سرطان زا باشد و در شهرهای بزرگ به صورت توده ابر سیاه در روزهای آفتابی مشاهده می شود .

اکسیدهای نیتروژن ( NOx ) :

این نوع گازها در موقع خارج شدن از موتور بی رنگ ، بی بو بوده اما به محض وارد شدن به هوا و ترکیب شدن با اکسیژن ( در درجه حرارت بالا ) به رنگ قهوه ای مایل به قرمز در می آید . و در موقع تنفس به سیستم تنفسی انسان آسیب جدی وارد می کند .


فرم ثبت نام دوره ایسیو پارسیان صنعت خودرو

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست